کد مطلب: 59119
خطر ابتلا به سرطان سينه را کاهش دهيد
تاریخ انتشار : 1395/10/23 11:29:38
نمایش : 215
اگر شما نگران ابتلا به سرطان سينه هستيد، پس بهتر است بدانيد اقدامات مهمي وجود دارند که بتوانيد خطر ابتلا به سرطان سينه را به حداقل برسانيد. برخي از عوامل خطرآفرين مانند تاريخچه خانوادگي قابل تغيير نيستند اما تغيير روش زندگي در جلوگيري از ابتلا به سرطان سينه مفيد است.
به گزارش مشکات برين جلوگيري از سرطان سينه با عادت­‌هاي سالم آغاز مي­‌شود مانند عدم مصرف الکل و فعاليت جسماني. اگر شما نگران ابتلا به اين سرطان هستيد، پس بهتر است بدانيد اقدامات مهمي وجود دارند که بتوانيد خطر ابتلا به سرطان سينه را به حداقل برسانيد. برخي از عوامل خطرآفرين مانند تاريخچه خانوادگي قابل تغيير نيستند اما تغيير روش زندگي در جلوگيري از ابتلا به سرطان سينه مفيد است.

براي کاهش خطر ابتلا به سرطان سينه چه بايد کرد؟

در مطالعات مختلف بيان شده است تغيير سبک زندگي باعث کاهش خطر ابتلا به اين سرطان شده است حتي در خانم‌­هايي که احتمال بروز سرطان در آن ها وجود داشت. در ادامه نکته­‌هاي علمي و عملي براي کاهش خطر ابتلا به اين سرطان گردآوري شده­‌اند. با ما همراه باشيد.

1. مصرف الکل را قطع کنيد. هر چه بيشتر الکل مصرف کنيد خطر سرطان بيشتر مي­‌شود.

2. سيگار و دود را کنار بگذاريد. رابطه نزديک و مستقيم سرطان سينه و دود در تحقيقات مختلف اثبات شده است مخصوصاً در خانم‌­هاي يائسه، همچنين پرهيز از دود براي سلامت کلي بدن مفيد است.

3. وزن را کنترل کنيد. چاقي و اضافه وزن يکي از عوامل خطر آفرين انواع سرطان است.

4. هميشه فعال باشيد. فعاليت­‌هاي جسماني باعث حفظ وزن سالم و جلوگيري از سرطان مي­‌شود.

5. شيردهي يکي از عوامل جلوگيري از ابتلا به سرطان سينه است. هرچه زمان شيردهي بيشتر باشد اثرات پيشگيرانه آن بيشتر است.

6. دوز و طول درمان با هورمون­‌هاي مختلف را محدود کنيد. هورمون درماني خطر ابتلا به سرطان را افزايش مي­‌دهد. بهتر است درمان را با روش­‌هاي غير هورموني ادامه دهيد در غير اينصورت بايد از دوز پايين داروهاي هورموني استفاده کنيد.

7. از محيط­‌هاي آلوده به اشعات راديواکتيو دوري کنيد. هر چند به تحقيقات بيشتري نياز است اما برخي مطالعات ادعا مي­‌کنند رابطه­‌ مستقيمي بين درمان با اشعات مختلف و انواع سرطان وجود دارد.
 
خطر ابتلا به سرطان سينه را کاهش دهيد 

آيا رژيم غذايي سالم از سرطان سينه جلوگيري مي­‌کند؟

رعايت رژيم غذايي سالم خطر ابتلا به برخي از انواع سرطان­‌ها را کاهش مي­‌دهد مانند ديابت، بيماري قلبي و سکته. براي مثال خانم­‌هايي که رژيم مديترانه­‌اي که با روغن زيتون سالم و مخلوط آجيل ممکن است خطر کمتري در ابتلا به اين سرطان داشته باشند. رژيم مديترانه­‌اي بر غذاهاي گياهي مثل ميوه و سبزيجات، غلات کامل، آجيل و غيره تمرکز مي­‌کند. چربي سالم مانند روغن زيتون، کره و ماهي در اين رژيم از جايگاه خاصي برخوردارند.

هر چند در مورد تأثير مواد غذايي مختلف در جلوگيري از سرطان سينه به تحقيقات زيادي نياز مي­­‌باشد اما مواد غذايي مثل سالمون، روغن زيتون، جعفري، قهوه، آلو، هلو، ميوه‌هاي نارجي رنگ، خانواده لوبيا، گردو، انار، سير، خانواده توت‌ها، چايي سبز، زردچوبه، سيب براي پيشگيري اين سرطان مفيد هستند.

آيا رابطه­‌اي بين قرص­‌هاي پيشگيري از حاملگي و سرطان سينه وجود دارد؟

برخي از تحقيقات مدعي هستند قرص­‌هاي پيشگيري از حاملگي مخصوصاً آنهايي که دوز بالاي استروژن دارند تا حدودي خطر ابتلا به اين سرطان را بالا مي­‌برند مخصوصاً در خانم­هاي جوان. بهتر است هميشه علائم سرطان سينه را ارزيابي کنيد. اگر متوجه شديد هر گونه تغييري در سينه‌­ها ايجاد شده است مانند بروز هر گونه غده و تغييرات پوست، به دکتر متخصص مراجعه کنيد. همچنين با دکتر متخصص در مورد زمان شروع ماموگرافي و ديگر عوامل تشخيصي مشورت کنيد.

عوامل خطر آفرين سرطان سينه

هر خانمي بايد عواملي که باعث بروز و ابتلا به سرطان سينه مي­‌شوند را بشناسد و سبک زندگي خود را براي کاهش خطر ابتلا به اين سرطان تغيير دهد. سبک زندگي سالم باعث افزايش قدرت، سلامتي، اعتماد به نفس، داشتن روحيه خوب و در نهايت به حداقل رساندن خطر انواع سرطان مي‌شود. عوامل خطر آفرين سرطان سينه به اختصار در ادامه توضيح داده شده‌اند. با مطالعه اين ليست ياد مي‌گيريد چگونه عوامل خطر آفرين را در زندگي خود به حداقل برسانيد. اگر يک عامل قابل تغيير نيست مانند ژنتيک، شما مي‌توانيد اقدامات پيشگيرانه مهمي را ياد بگيريد تا خطر را به حداقل ممکن برسانيد.

خطرات دائمي و اثبات شده:

۱. جنس و سن

بزرگترين عامل خطر ابتلا و توسعه اين سرطان ، زن بودن است. مانند ديگر بيماري‌ها، خطر ابتلا به اين سرطان با افزايش سن بيشتر مي‌شود. در ميان سه زن مبتلا شده، دو زن در رده سني ۵۵ سال و بالاتر قرار دارند.

۲. تاريخچه خانوادگي

خانم‌هايي که سابقه سرطان سينه در خانواده آنها وجود داشته است خطر بيشتري در ابتلا به سرطان سينه دارند. اگر اقوام نزديک شما (خواهر، مادر، دختر و …) داراي اين نوع سرطان هستند پس خطر شما دو برابر مي‌شود.

۳. ژنتيک

به نظر مي‌رسد ۵ تا ۱۰ درصد از سرطان سينه به وراثت ربط دارد. اين روش از طريق ژن‌هاي غيرمعمول و ناقص که از والدين به کودکان منتقل مي‌شوند، ايجاد مي‌شود.

۴. سابقه قبلي سرطان سينه

اگر علائم سرطان را داشته باشيد يا قبلاً سرطان در يک سينه ايجاد شده باشد، ۳ تا ۴ برابر احتمال بروز و توسعه سرطان در سينه ديگر وجود دارد يا حتي ممکن است در قسمت‌هاي ديگر همان سينه مبتلا شده دوباره سرطان ايجاد شود. اين خطر با خطر اصلي مبتلا شدن فرق دارد و به اصلاح خطر بازگشت (risk of recurrence) ناميده مي‌شود.

۵. تشعشع و پرتو افشاني

اگر سابقه تشعتشع و پرتوافشاني اشعات مختلف به سينه براي درمان انوع مختلف سرطان‌ها (نه سرطان سينه) را داريد، نسبت به درصد متوسط خانم‌هاي جامعه خطر بيشتري در مبتلا شدن به اين سرطان داريد. اگر در دوران جواني از اشعات و ليزر براي درمان جوش و لکه‌هاي صورت و بدن استفاده کرده باشيد در بزرگسالي و ميان سالي درصد خطر ابتلاي شما به اين سرطان افزايش مي‌يابد.

۶. نژاد

زنان سفيد پوست نسبت به زنان سياه پوست بيشتر به اين سرطان مبتلا مي‌شوند.

۷. اضافه وزن و چاقي

مقايسه اجمالي در خانم‌هاي مبتلا شده به سرطان سينه مشخص مي‌کند درصد خانم‌هاي چاق نسبت به خانم‌هاي لاغر و وزن استاندارد بيشتر است. اين اتفاق مخصوصاً در سن ميانسالي به بعد بيشتر اتفاق ميافتد.

۸. تاريخچه بارداري

خانم‌هايي که دوره بارداري را کامل پشت سر نگذاشته باشند يا اولين فرزند آنها بعد از سن ۳۰ سالگي متولد شده باشند نسبت به خانم‌هايي که اولين بارداري آنها قبل از سن ۳۰ سالگي باشد بيشتر به اين سرطان مبتلا مي‌شوند.

۹. تاريخچه شيردهي

شيردهي خطر سرطان را کاهش مي‌دهد مخصوصاً در خانم‌هايي که بيشتر از ۱ سال شيردهي را ادامه داده باشند.

۱۰. تاريخچه قاعدگي

خانم‌هايي که دوران قاعدگي را زودتر از سن ۱۲ سالگي تجربه کرده باشند خطر بيشتر ابتلا به اين سرطان را دارند. اين موضوع در مورد خانم‌هايي که بالاتر از سن ۵۵ سالگي وارد فاز يائسگي مي‌شوند نيز صدق مي‌کند.

۱۱. هورمون درماني

تحقيقات مختلف اثبات کرده‌اند بروز سرطان سينه در خانم‌هايي که تحت درمان جايگزيني هورمون (HRT) قرار مي‌گيرند بيشتر اتفاق ميافتد.

۱۲. ساير موارد

مصرف الکل، دوري از ورزش، مصرف سيگار، کمبود ويتامين D، شغل‌هاي شبانه مانند پرستاري، کارگران کارخانه، دکترها که در طول شب در معرض نور هستند، تغذيه با مواد شيمايي و ناسالم، لوازم آرايش شيميايي، کار در محل‌هاي آلوده به مواد شيمايي و سمي و غيره از عواملي هستند که خطر ابتلا به سرطان سينه را افزايش مي‌دهند.

انتهاي پيام/1020ج
 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن