کد مطلب: 59118
چاقي در زنان بيش تر از مردان!
تاریخ انتشار : 1395/10/23 11:23:29
نمایش : 195
بيشتر وقت خانم ها در آشپزخانه مي گذرد و مسايلي چون چشيدن غذا که منجر به خوردن و همچنان عامل ديدن غذا و بوييدن غذا همه و همه عواملي هستند که خانم ها را به خوردن غذاهاي اضافي وسوسه و تحريک مي کند، و اين امر منجر به افزايش وزن خانم ها مي گردد.
به گزارش مشکات برين حدود  ۲۴ ميليون نفر از جمعيت ايران داراي اضافه وزن مي باشند که ۱۶ ميليون نفر خانم و مابقي مرد هستند. البته در مقايسه با کشورهاي توسعه‌يافته آمار مبتلايان به اضافه وزن ايران کمتر است، اما روند شيوع در ايران به شدت رو به رشد است و هرساله به اين تعداد و آمار اضافه مي‌شود.

 به دليل اين‌که شيوه زندگي، ميزان و نوع غذاهاي مصرفي و ميزان فعاليت بدني افراد تغيير کرده، شيوع اضافه وزن و چاقي نيز افزايش داشته است. در حال حاضر به انواع خوراکي‌هاي پرچرب و پرکالري دسترسي داريم و به صورت مداوم در معرض تبليغات اين خوراکي ها قرار مي‌گيريم. کودکان نيز تنوع بيشتري در خوراکي‌هاي ناسالم دارند. از طرفي شيوه زندگي به شکلي شده است که فعاليت ما را به حداقل رسانده و فعاليت بدني چنداني نداريم. مجموع اين موارد، عوامل رشد شيوع اضافه وزن و چاقي است.اما چرا زنان بيشتر چاق هستند؟
 
 چاقي در زنان بيش تر از مردان!

1. بيشتر وقت خانم ها در آشپزخانه مي گذرد و مسايلي چون چشيدن غذا که منجر به خوردن و همچنان عامل ديدن غذا و بوييدن غذا همه وهمه عواملي هستند که خانم ها را به خوردن غذاهاي اضافي وسوسه و تحريک مي کند، و اين امر منجر به افزايش وزن خانم ها مي گردد.

2. زنان مسئول تغذيه کودکان هستند و هر وقت به کودکشان غذا مي دهند، خودشان هم از آن غذا نصيبي ميبرند و به خوردن تحريک مي شوند.

3. ميهماني ها و جلسات خانم ها نسبت به آقايان بيشتر است و در اين جلسات، معمولاً پذيرايي همراه با شيريني و آجيل و ديگر غذاهاي پرکالري، باعث افزايش وزن مي گردد

4. مادران گرامي به حکم مسؤليت خانه داري، غذاهاي اضافي را که در سفره مي ماند و به بهانه جلوگيري از اسراف آنها را ميل ميکنند و به اتمام ميرسانند .

5. درصد بافت ماهيچه در زنان کمتر از مردان است و همچنان که مي دانيم بافت ماهيچه اي بالاترين سوخت بدن را به خود اختصاص مي دهد. از طرف ديگر، بافت چربي زنان بيشتر از بافت چربي مردان است و اين بافت پاينترين مقدار سوخت را دارد. بنابراين اگر خانمي به اندازه همسرش غذا بخورد، مطمئناً چاق خواهد شد، زيرا سوخت پايۀ او کمتر از همسرش است .

6. خانمها اکثراً کم تحرک تر از آقايان هستند. اين امر باعث کاهش مقدار سوخت ودر نتيجه افزايش وزن آنها ميگردد.

7. بعضي افراد براي کاهش استرس به غذا خوردن روي مي آورند و حتي در مواقعي که گرسنه نيستند، غذا مي خورند يا خورده خواري مي کنند زيرا تصور مي کنند که غذا خوردن موجب آرامش آنها مي شود و چون زنان خانه دار به حکم مديريت خانه، دچار افسردگي، بي حوصلگي، عصبانيت و دلهره، آنان براي کسب ارامش به خوردن پناه مي برند واين يکي از عوامل مهم افزايش وزن زنان به حساب مي آيد.

8. جنسيت زن و روند زندگي در دوران بلوغ وترشح هورموني. چون استروژن آغاز گر تجمع چربي در بعضي از مناطق از بدن زنان مخصوصا پايين تنه است.

9. اختلال هورموني در سن يائسگي و کاهش ترشح استروژن منجر به ايجاد نوع ديگر از چاقي که همان چاقي بالاتنه است، مي شود.زيرا نقش هورمون هاي زنانه استروژن و پروژسترون در ايجاد چاقي خانم ها بيشتر از نوع پايين تنه (شکم ران ها وباسن) است اما بعد از يائسگي که سطح هورمون هاي زنانه کاهش مي يابد، چاقي بالا تنه بيشتر ديده مي شود.

10. بيماري تخمدان پلي کيستيک ترشح معده را افزايش داده و باعث احساس گرسنگي زود هنگام مي شود. به اين ترتيب شخص مضطرب، زود به زود غذا مي خورد و در نتيجه به مرور چاق مي شود.

11. بيشتر داروهاي مصرفي زنان هورمون هاي جنسي است(ترکيبات حاوي استروژن و پروژسترون) مخصوصا داروهاي ضدبارداري. استفاده از اين داروها منجر به چاقي پاين تنه مي شود.

12. افزايش وزن در دوران بارداري: هرچند قدري اضافه وزن در دوران حاملگي امري طبيعي است، ولي آن چيزي که در واقع مشاهده مي شود، اشتباهي است که تصور مي کنند که زن حامله بايد زياد غذا بخورد، واين مطلب منجر به فربه شدن زنان در دوران بارداري ميشود. خانمها غالبا به سختي مي توانند به وزن اولشان برگردند.

13. افزايش دريافتي در دوران شيردهي : زن شيرده براي توليد۸۵۰ سي سي شير مورد نياز فرزند شيرخوارش نياز ۶۵۰ کالري اضافه در روز است ، ولي متاسفانه دريافت زنان شيرده خيلي بيشتر از اين مقدار کالري است واين يکي از عوامل افزايش آمار چاقي در زنان بحساب مي آيد .

14. چاقي پس از ازدواج : پس از ازدواج زنان با همسران خود غذا مي خورند وسعي مي کنند همان مقدار که همسرشان مي خورد، ميل کنند ولي اين يک اشتباه است زيرا مردان به علت جثه بزرگتري که دارند، بيشتر غذا نياز دارند. اين اشتباه رفتاري در زندگي مشترک به افزايش وزن منجر مي شود. از طرف ديگر خيلي از خانم ها در دوره اي که تنها زندگي مي کنند، اغلب اوقات از خوردن شام خودداري مي ورزند ولي در زندگي مشترک هر شب با همديگر شام زيادي مي خورند.

مجموع اين عوامل چهارده گانه، منجر به افزايش دو برابري آمار زنان چاق در مقايسه با مردان شده است.

امروزه تأثير چاقي در بروز سرطان‌هاي زنان از جمله آندومتر (رحم)، تخمدان‌ و پستان ثابت شده و حتي سرطان کولون نيز در اين زنان از شيوع بالاتري برخوردار است.


انتهاي پيام/1020ج
 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن