کد مطلب: 59114
ازدواج نمي کنيد؛ پس منتظر ضررهاي آن باشيد!
تاریخ انتشار : 1395/10/23 09:12:03
نمایش : 158
اگر بعد از سالها که تصميم نداشته اي ازدواج کني در سن بالا به فکر ازدواج بيفتي، ضررهاي غيرقابل جبراني متوجه تو خواهد بود.

به گزارش مشکات برين، يک وقت کسي عذر موجه دارد، مثلاً هنوز به سربازي نرفته يا منتظر است شغل مناسبي پيدا کند و بعد به سراغ ازدواج برود. خوب، اين شخص حق دارد. اگر کسي بي جهت و در عين حال که شرايط برايش مهياست ازدواج نکند، معلوم است که بسيار ضرر مي کند. در اين جا به بعضي از اين ضررها اشاره مي کنيم.

 

1)  فاصله گرفتن از پيامبر اکرم(ص) و سنت آن حضرت

حتماً شنيده ايد که پيامبر عزيزمان فرموده اند: « ازدواج سنت من است و هرکس از سنت من دوري کند از من نيست.» پس حتي اگر ما حکمت ها و فوائد ازدواج را هم ندانيم، وقتي به توصيه ي رسول خدا عمل کنيم، خير و سعادت نصيبمان خواهد شد و اگر بي توجهي کنيم، ضرر کرده ايم؛ به ويژه که آن حضرت در جمله ي ديگري فرموده اند: «هرکه قدرت ازدواج داشته باشد و ازدواج نکند، از من نيست.»

 

2)  فراهم بودن زمينه دخالت شيطان و گرفتار شدن به گناه

نمي خواهم بگويم هر آدم مجردي گناه کار است؛ چه بسا جوان هاي مجردي که وقتي يوسف وار از زمينه هاي گناه فرار مي کنند چنان پيش خدا عزيز مي شوند که ده ها متأهل هم به گردشان نمي رسند. اما واقعيت اين است که اگر کسي بتواند ازدواج کند و نکند، شيطان خيلي به او طمع مي کند و برايش نقشه مي کشد! پيامبر اکرم(ص) به شخصي فرمودند: «آيا همسر داري؟ گفت: نه يا رسول الله. فرمودند: « آيا ثروت و امکانات ازدواج داري؟ گفت: بله. فرمودند: ازدواج کن و گرنه از گناهکاران خواهي بود.»

 

3) در معرض خطر بودن اعمال صالح

کارهاي خوبي که انسان انجام مي دهد مانند پس اندازي است که جواني کوشا و پرتلاش دارد. حالا مجسم کن اگر جواني زحمت بکشد و کار کند اما پول هاي خود را جايي پنهان کند که در دسترس دزدان و شيادان است، هر لحظه خطر سرقت هست. چقدر اين جوان در معرض خطر قرار دارد؟ از همين روست که امام باقر(ع) فرموده اند: « دو رکعت نماز همسردار بهتر است از آنکه فرد بي همسر شب را تا صبح نماز بخواهند.» بله، اجر نمازهاي او زياد است اما شايد شيطان با يک فريب دستاورد او را غارت کند.

 

4) محروم شدن از نسل پاک

مي داني که فرزند صالح بهترين دستاورد زندگي است. گاهي در ميان اخلاف انسان، افرادي ممتاز متولد مي شوند که اجداد ايشان هم از برکات اعمالشان بهره مند مي شوند. ازدواج نکردن انسان را از اين نعمت محروم مي کند.

 

5) ضررهاي ديگر

علاوه برآنچه گفتم، اگر بعد از سالها که تصميم نداشته اي ازدواج کني در سن بالا به فکر ازدواج بيفتي، ضررهاي غيرقابل جبراني متوجه تو خواهد بود:

1) از دست دادن شور و شوق زندگي
2) سخت شدن هماهنگي و هم دلي زن و شوهر، چون شخصيت هريک تا آن سن شکل گرفته و تثبيت شده است.
3) بالا رفتن توقعات و مشکل پسندي
4) کم شدن احتمال پيدا کردن همسر مورد نظر
5) زود رنجي و ضعف اعصاب

بيتوته


انتهاي پيام/1020ج

 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن