کد مطلب: 59109
باخت «فروشنده» به فيلمي از هلند که تعرض به ناموس را برنتافت/ موضوع هر دو يکي بود!
تاریخ انتشار : 1395/10/22 11:25:00
نمایش : 165
تنها تفاوتي که در اين ميان، فيلم «او» با فيلم «فروشنده» داشت، اين بود که شخصيت اصلي آن در مقابل تعرض و تجاوز به خانه و ناموس خود، بي‌تفاوت نبود و درصدد انتقام برآمد.

به گزارش مشکات برين، تنها تفاوتي که در اين ميان، فيلم «او» با فيلم «فروشنده» داشت، اين بود که شخصيت اصلي آن در مقابل تعرض و تجاوز به خانه و ناموس خود، بي‌تفاوت نبود و درصدد انتقام برآمد. شايد داوران گلدن گلوب هم از اينکه شخصيت‌هاي فيلم «فروشنده» در برابر تعرض و تجاوز به جان و مال و ناموس خود، منفعل بوده و درصدد بخشش متجاوز برآمدند، دچار يأس فلسفي شده و دلزده گشتند!

 

کيهان نوشت: در حالي که شبکه‌هاي خارجي و هواداران داخلي فيلم «فروشنده»، اميد زيادي به جايزه گلدن گلوب اين فيلم بسته بودند و از مدت‌ها قبل براي آن روزشماري کرده و هر خرده کانديدايي و جايزک اين فيلم در برخي محافل غربي را به کوس و کرنا مي‌زدند، سرانجام در روز واقعه، «فروشنده» ميدان را به فيلم «او» ساخته پل ورهوفن هلندي باخت.


 
 فيلمي که در جشنواره کن نيز عليرغم جايزه فيلم «فروشنده»، اما صدر ليست بسياري از منتقدين را اشغال کرد. فيلمي که همان موضوع «تجاوز» را دستمايه قرار داده بود. «فروشنده» نيز محور قصه‌اش را بر آن بنا کرد. موضوعي که بسياري از فيلم‌هاي جشنواره‌اي و اسکاري يکي دو سال اخير گويا براساس بخشنامه نانوشته‌اي، بدان پرداخته‌اند.


 
اما تنها تفاوتي که در اين ميان، فيلم «او» با فيلم «فروشنده» داشت، اين بود که شخصيت اصلي آن در مقابل تعرض و تجاوز به خانه و ناموس خود، بي‌تفاوت نبود و درصدد انتقام برآمد. شايد داوران گلدن گلوب هم از اينکه شخصيت‌هاي فيلم «فروشنده» در برابر تعرض و تجاوز به جان و مال و ناموس خود، منفعل بوده و درصدد بخشش متجاوز برآمدند، دچار ياس فلسفي شده و دلزده گشتند! اگرچه ساختار سينمايي فيلم «فروشنده» نيز نسبت به فيلم «او» و البته سه فيلم ديگري که نامزد دريافت گلدن گلوب بهترين فيلم غيرانگليسي زبان بودند، بسيار ضعيف‌تر به نظر مي‌رسيد.


 
لازم به ذکر است که اهم جوايز گلدن گلوب امسال (فيلم موزيکال و کارگرداني و فيلمنامه و موسيقي و بازيگري و ترانه)  به فيلم «لالالند» از فيلمساز يهودي‌تبار و اسرائيلي هاليوود يعني «ديمين چزل» رسيد و ايزابل هوپرت (هنرپيشه يهودي ديگر) جايزه بهترين هنرپيشه زن را گرفت. فيلم همجنس بازانه مهتاب نيز گلدن گلوب بهترين فيلم درام را دريافت کرد.


 
دو جايزه بهترين موسيقي و بهترين ترانه به آهنگساز يهودي‌، «جاستين هورويتز» براي فيلم «لالا لند» که يادآور موزيکال‌هاي کلاسيک هاليوود و روياپردازي‌هاي غلوآميز آنهاست، جوايز متعدد آهنگساز معروف صهيونيست به نام «ايروينگ برلين» را تداعي کرد که براي 60 سال افسانه‌ها و اسطوره‌هاي يهودي و صهيوني را در قالب ترانه‌ها و قصه‌هاي آهنگين در معروف‌ترين موزيکال‌هاي تاريخ سينما گنجاند تا تبليغ بي‌واسطه صهيونيسم  و اهداف ضد بشري آن در قالب فيلم و موسيقي در اذهان مخاطبان باشد.

انتهاي پيام/1020ج

 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن