کد مطلب: 59100
رئيس کميسيون هويت جوانان:
مشکلات هويتي، جوانان را تحت تاثير قرار داده است
تاریخ انتشار : 1395/10/20 11:48:06
نمایش : 154
رئيس کميسيون هويت جوانان گفت: تحولات سريع اجتماعي، جوامع را با بحران‌هاي عديده‌اي مواجه کرده که از جمله مي‌توان به بحران هويت به ويژه در ميان جوانان اشاره کرد.
به گزارش مشکات برين غلامرضا ظريفيان رئيس کميسيون هويت جوانان بيان کرد: از ديرباز شيراز به عنوان پيوستار فرهنگي و هويتي ايران به عنوان تمدن بزرگ در دوره هخامنشيان مطرح بوده است .پس از ورود اسلام نيز پيوند عميق به وجود آمد و تداوم يافت تا با تولد انديشمندان صاحب نامي چون حافظ ، سعدي و … اين شهر به عنوان مرکز مفاخر بزرگ تاريخي و فرهنگي معرفي شود و هم اکنون نيز به عنوان پايتخت فرهنگي ايران ، اين شهر را مي شناسند.

وي افزود :به اين ترتيب، فرهنگ ايران باستان با فرهنگ عرفان ايران ي و فلسفه اسلامي پيوند خورد و در يک پيوند عميق، هويتي جديد ايجاد کرد.،ضمن اينکه موقعيت جغرافيايي اين شهر وارتباطش با جهان اسلام وکشورهاي خليج فارس بر اهميت آن افروده است .

استاد داتشگاه تهران با توضيح اين موضوع که مردم ايران ي همواره نگاهي دروني به فرهنگ و يک نگاه جهان شمول به بيرون داشتند اظهار داشت : اين ارتباط فرهنگي و افتصادي به واسطه جاده ابريشم با جهان پيرامون عميق تر شد.

وي در خصوص ساختار شهري شهر شيراز نيز توضيحاتي را ارائه کرد و يادآور شد: در نظام شهرنشيني ايران پس از اسلام همواره مراکز زيارتي و مذهبي بوده و به عنوان مثال مساجد و زيارتگاه ها در کنار بازار توسعه يافتند.

ظريفيان افزود : بنابراين وجود مراکز مذهبي مهم ، بازار ، نزديکي به کشورهاي اسلامي و موقعيت فرهنگي اين شهر، بيانگر انتخاب صحيح است و من فکر مي کنم اين شهربا اين ويژگي ها ، خود نقطه فوت اين انتخاب باشد.

وي در ادامه سخنانش مشکلات هويتي که مردم جهان به ويژه جوانان را تحت تاثير قرار داده است، مورد توجه قرار داد و افزود: تحولات سريع اجتماعي ، جوامع را با بحران هاي عديده اي مواجه کرده که از جمله ميتوان به بحران هويت اشاره کرد و فکر مي کنم يکي از راهکارهاي رفع اين مقوله اتصال فرهنگ و سنت ها با پيشرفتهاي دنياي جديد باشد.

استاد دانشگاه تهران با بيان اين موضوع که يک مثلت معنا داري بين اقتصاد ، فرهنگ و جوان به وجود آمده است، گفت : من معتقدم انتخاب شهر شيراز ، انتخابي هواشمندانه است که اگر به درستي مديريت شود، مي تواند الگوي عميق فرهنگي اقتصادي و اجتماعي را با محوريت جوانان ايجاد کند که مولفه و الگويي براي ساير کشورها نيز خواهد بود.

انتهاي پيام/1020ج

 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن