کد مطلب: 59098
عضو مجلس خبرگان رهبري:
انقلاب اسلامي ايران مديون و مرهون وجود با برکت حضرت معصومه ( س ) در قم بوده است
تاریخ انتشار : 1395/10/20 10:59:46
نمایش : 146
در قرن اخير، حوزه عليمه قم مبداء انقلاب اسلامي بوده است، انقلابي که موجب بيداري اسلام شد و در واقع نقطه عطفي در تاريخ اسلام به وجود اورد همگي مرهون و مديون حوزه علميه اي است که به برکت وجود مرقد حضرت معصومه (س ) شکل گرفت.
به گزارش مشکات برين حضرت فاطمه معصومه ( س ) دخت امام موسي کاظم عليه الاسلام و خواهر بزرگوار حضرت امام رضا عليه السلام از جمله شخصيت‌هاي عالم و دانا در زمان خود بوده است که به دليل شخصيت والاي اين بانوي بزرگوار به کريمه اهل بيت شهرت يافته اند. مرقد مطهر اين بانوي بزرگ  اسلام در شهر مقدس قم تدفين شده است و بنا به رواياتي وي در مسير ديدار برادر بزگوارش  به سمت خراسان به دليل بيماري به معبود ازلي شتافته است. گزارشي از ويژگي‌ها  شخصيت اين بانوي بزرگوار تهيه کرده ايم :

 

آيت الله دکتر محسن حيدري، مدرس حوزه و دانشگاه، در گفت و‌گو با خبرنگار طنين ياس، به نبوغ و طهارت حضرت فاطمه معصومه ( س ) اشاره کرد و گفت: حضرت فاطمه معصومه يک انسان مافوق بود و در خانواده اي متولد شده بود که سرچشمه امامت و ولايت بوده است و از همان دوران کودکي نبوغ و عصمت و طهارت در اين بانوي بزرگ ديده مي‌شد.

عضو شوراي مجلس خبرگان رهبري، به نبوغ و علم بالاي اين بانوي بزرگ اسلام اشاره کرد و افزود: در زمان کودکي اين خانم وقتي جمعي از شيعيان ديار قم براي ديدار با امام معصومشان حضرت موسي کاظم ( ع ) آمده بودند و موفق به ديدار نشده بودند سوالات خود را از اين دختر کم سن و سال مي‌پرسيدند و اين نشان از نبوغ و دانايي اين خانم است که در وصف ايشان پدر بزرگوارشان امام موسي کاظم فرمودند: فداها و ابوها يعني من فداي اين دختر شوم.

وي ادامه داد: شخصيت حضرت فاطمه معصومه ( س ) آنقدر بزرگ و مهم است که سال‌ها قبل از ولادت اين کريمه اهل بيت، امام صادق عليه السلام بنا بر روايتي در مورد شخصيت ايشان پيشگويي کرده بودند که جيگرگوشه اي از من به نام فاطمه در قم دفن مي‌شود و کسي که او را زيارت کند بهشت برين بر او واجب مي‌شود که اين عظمت اين کريمه اهل بيت را مي‌رساند.

امام جمعه موقت اهواز ، انقلاب اسلامي در عصر معاصر را مديون و مرهون وجود اين بانوي بزرگ داسنت و اظهار کرد: در قرن اخير، حوزه عليمه قم مبداء انقلاب اسلامي بوده است، انقلابي که موجب بيداري اسلام شد و در واقع نقطه عطفي در تاريخ اسلام به وجود اورد همگي مرهون و مديون حوزه علميه اي است که به برکت وجود مرقد حضرت معصومه (س ) شکل گرفت.

حرکت عظيم حضرت معصومه همانند حضرت زينب ( س ) در مسير ولايت و عشق به برادر

اين مدرس حوزه و دانشگاه ، به ولايت پذيري اين بانو در مسير اسلام اشاره کرد و افزود: حضرت فاطمه معصومه در مرحله بالايي از عصمت و طهارت قرار داشت و همه علم لدني خود را دايه دار ولايت مداري مي‌دانستند و اين بانو چه در زمان پدر و چه برادرش همچون پروانه اي در اطراف شمع ولايت بوده اند و در نتيجه همين ولايت مداري و به عشق ديدن برادرش که ولي خدا بود در مسير خراسان به علت بيماري وفات نمودند. حضرت فاطمه معصومه عملا نقشي شبيه به بانوي مصيب ديده کرببلا خانم حضرت زينب ( س ) داشتند که در مسير دفاع از ولايت و همراهي برادرش ذره اي از حمايت و عشق و علاقه  اين دو بانو کاسته نشد.

حيدري تصريح کرد: طهارت نفساني و حجاب کامل يکي از صفات والاي دختر امام موسي کاظم ( ع ) بوده است که اين صفت نيکو بايد همواره الگويي براي دختران جامعه امروزي باشد.

عبدالحسين پازوکي، در گفت و‌گو با خبرنگار طنين ياس، عالمه بودن حضرت فاطمه معصومه ( س ) را يکي از خصلت‌هاي بارز اين بانو برشمرد و گفت: علم به ولايت مداري و دانش افزون در موضوعات روز آن زمان باعث شده بود تا اين بانوي مکرمه در نزد شيعيان آن زمان از جايگاه رفيعي برخوردار شود و همواره در طول زنداني شدن امام در زندان هارون الرشيد، تبليغ دين و جوابگويي به شبهات و سوالات مردم توسط کريمه اهل بيت حضرت معصومه ( س ) صورت بگيرد.

وي ادامه داد: متاسفانه خيلي ازعموم مردم به خصوص بانوان جامعه از ويژگي‌هاي شخصيتي اين بانوي داراي نبوغ و طاهر آگاهي چنداني ندارند و نقش رسانه‌ها در اين زمينه نقش بسيار مهم و حائز اهميت مي‌باشد که در کنار نشان دادن مراسمات رحلت و ولادت اين بانو به ويژگي‌هاي منحصر به فرد ايشان هم بپردازند.

الگو برداري از اين بانوي بزرگ کمتر در بين دختران جامعه ما رواج يافته است

اين محقق علوم ديني تصريح کرد: متاسفانه امروزه الگوي خيلي از دختران جوان و نوجوان جامعه ما رفتارهاي غرب گرايانه شده است در حالي که ما اسلامي را داريم و به آن افتخار مي‌کنيم که در قلب آن دختري ولادت يافته است که سرمنشاء بسياري از کرامات و صفات نيکو و تربيت يافته مکتب اهل بيت است که الگو برداري از اين بانوي بزرگ کمتر در بين دختران جامعه ما رواج يافته است.

پازوکي خاطرنشان کرد: وقتي زندگي اين کريمه اهل بيت را مطالعه مي‌کنيم به بزرگي و مسئوليت پذيري ايشان در برابر دفاع از اسلام و ولايت بر مي‌خوريم که نشان از بينش و درک والاي حضرت در زندگي دارد در حالي که امروزه زنان و دختران جامعه ما در برابر نفوذ دشمن بايد از خود مقاومت و ايستادگي بيشتري نشان دهند تا نگذارند عصمت فاطمي خداي نارکده خدشه دار شود.

وي قيام حضرت معصومه ( س ) را تقويت حکومت تشيع برشمرد و افزود: قيام حضرت معصومه به سمت ديار خراسان در واقع موجب تقويت حکومت تشيع گرديد و نبوغ و علم والاي اين بانو در پاسخ دهي به شبهات و سوالات بي تاثير با اين موضوع نبوده است.

 

انتهاي پيام/1020ج

 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن