کد مطلب: 59074
رئيس بسيج جامعه زنان کشور
ساختار معيوب و از دست رفتن‌ زمان‌ طلايي ازدواج و فرزندآوري
تاریخ انتشار : 1395/10/14 07:10:55
نمایش : 226
رئيس بسيج جامعه زنان کشور فرآيند جذب و گزينش بانوان در مشاغل مختلف را نيازمند بازنگري دانست و گفت: تمام زمان‌هاي طلايي براي ازدواج و فرزندآوري ويژه زنان از سوي ساختارهاي معيوب اجتماعي مورد هجمه قرار گرفته است.

به گزارش مشکات برين مينو اصلاني، رئيس بسيج جامعه زنان کشور در گفت‌وگو با ايکنا، به ساختارها و عوامل اجتماعي که به حوزه زنان و خانواده آسيب وارد مي‌کنند اشاره و عنوان کرد: يکي از ساختارهايي که در کشور ما بومي سازي نشد و جنبه فراگيري پيدا کرده فرآيند جذب و استخدام بانوان بود که در برخي موارد به حوزه زن و خانواده آسيب وارد کرده است.

وي با تأکيد بر ضرورت بهره‌مندي جامعه از استعدادها و توانمندي‌هاي بانوان اظهار کرد: لازمه اين امر تعريف و پيش بيني ساز و کارهاي مرتبط است که از جمله آن‌ها مي‌توان به نظام گزينش و استخدام اشاره کرد.

بازنگري در گزينش‌هاي شغلي بانوان

اصلاني فرآيند جذب و گزينش بانوان در مشاغل مختلف را نيازمند بازنگري دانست و گفت: گزينش و استخدام بايد منعطف و سازگار با شرايط افراد مختلف جامعه باشد به نحوي که براي بانوان از استخدام‌هاي نيمه وقت و يا دور کاري پروژه‌اي استفاده شود به نحوي که هم امنيت شغلي لحاظ شود و هم تمام وقت بانوان به امور کاري خارج از منزل اختصاص نيابد.

رئيس بسيج جامعه زنان کشور با بيان اينکه براي دختران و زنان در تحصيلات دبيرستاني و يا دانشگاهي هيچ گونه امتيازي براي ازدواج آسان و تشکيل خانواده وجود ندارد عنوان کرد: سيستم‌هاي آموزش رسمي بايد مطابق با فطرت انساني شکل گيرد چرا که فرد با زوجيت به تکامل مي‌رسد و اين وظيفه نهادهاي مختلف است که در برنامه‌ريزي‌هاي خود ساز و کارهاي به زوجيت رسيدن افراد را به نوبه توان و استعدادهاي خود ايجاد کنند.

وي ادامه داد: سيستم‌هاي استخدامي، آموزشي و نظام‌هاي مختلف بايد محور فعاليت خود را به زوجيت رسيدن آسان و به هنگام افراد لحاظ کنند در صورتي که بسياري از ساختارهاي اجتماعي امروز براي ايفاي نقش‌هاي خانوادگي زنان ايجاد دردسر مي‌کند.

نحوه حضور مادران در محيط کار و دانشگاه از انعطاف برخوردار نيست

اصلاني با اشاره به اينکه روانشناسان معتقد هستند که فرزند تا سه سال بايد به صورت مستقيم با مادر در ارتباط باشد گفت: يکي از ساختارهاي آسيب‌زاي اجتماعي نحوه حضور مادران در محيط کار و دانشگاه است که از انعطاف لازم برخوردار نيست.

وي در ادامه افزود: تمام زمان‌هاي طلايي براي ازدواج و فرزندآوري ويژه زنان از سوي ساختارهاي معيوب اجتماعي مورد هجمه قرار گرفته است و افراد تبديل به انسان‌هايي ماشيني شده‌اند که در خدمت صنعت و پيشرفت قرار گرفته‌اند.

رئيس بسيج جامعه زنان کشور سيستم‌هاي مهدکودک را نيز دچار نقص دانست و گفت: مهدکودک امروز بجاي کمک به فرآيند تربيت و آموزش به نهاد جايگزين خانواده تبديل و کارکردهاي خانواده به نهادهاي مدني سپرده شده است. در صورتي که کودک براي رشدي توانمند و مستقل که بتواند آينده درخشاني داشته باشد نياز به مساعدت و حمايت خانواده دارد.

قوانيني که اجرايي نمي‌شوند

اصلاني با اشاره به اينکه در برخي موارد قانون‌هاي حمايتي خوبي براي فعاليت‌هاي اجتماعي به نحوي که به زندگي خانوادگي آنان صدمه‌اي وارد نشود وجود دارد اما به مرحله عمل نمي‌رسد تصريح کرد: مطالبات عمومي و مردمي بايد در اين زمينه افزايش يابد تا قوانين به مرحله عمل برسد.

رئيس بسيج جامعه زنان کشور از نخبگان و رسانه‌ها خواست که در اين زمينه مطالبه جدي تري داشته باشند تا دستگاه‌هاي نظارتي به نحو مطلوب تري به ايفاي وظايف خود بپردازند.

وي ايجاد يک گفتمان جديد و مطالبه سراسري براي اجرايي شدن قوانين حمايتي مرتبط با زنان و خانواده را يک ضرورت دانست و گفت: اگر اين اتفاق رخ ندهد در آينده‌اي نزديک دچار مشکلات روحي و رواني در خانواده و از هم گسيختگي و از بين رفتن کارکردهاي خانواده خواهيم بود.

انتهاي پيام/ 1020ج
 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن