کد مطلب: 59055
«آب نمک» بهتر است يا «دهان شويه»؟
تاریخ انتشار : 1395/10/11 11:43:52
نمایش : 171
يک دندانپزشک اجتماعي با توصيه نسبت به مصرف کرفس، هويج، سيب و جعفري براي رفع بوي بد دهان درباره استفاده از آب نمک يا دهان شويه نيز توضيحاتي ارائه کرد.

به گزارش مشکات برين محمدرضا خامي – دندانپزشک اجتماعي و متخصص بهداشت و سلامت دهان اظهار داشت: در افرادي که عفونت‌هاي مکرر دارند، لوزه‌ها متورم مي‌شوند و برجسته تر مشاهده مي‌شود و حالت گل کلمي پيدا مي‌کند و در شيارهايش مواد غذايي گير مي‌کند و همين مي‌تواند عاملي براي بوي بد دهان باشد.

وي ادامه داد: رسيدگي به اين مشکل کار متخصص گوش، حلق و بيني است که ممکن است درمان‌هاي خاص را که شامل تخليه شيارها و گاه تخليه لوزه‌ها هست را انجام دهد.

خامي در پاسخ به اين پرسش که براي افرادي که سطح هوشياري آنها کم است يا ناتوان هستند که توصيه اي داريد؟ گفت: جواب اين سوال مقوله مفصلي است و بسته به نوع ناتواني فرد متفاوت است و کسي بايد اين کار را براي فرد توان خواه انجام دهد. به عنوان مقال افرادي که ناتواني حرکتي دارند مسواک مخصوص که دسته ضخيم تري دارد و خود فرد هم مي تواند انجام دهد، توصيه مي‌شود.

وي در ادامه يادآوري شد: چون رساندن خدمات دندانپزشکي براي اين افراد بسيار مشکل است و گاه اين افراد قادر به بيان مشکل خود نيستند پيشگيري بسيار کمک کننده است. چون گاه اين افراد قادر به بازکردن فک نيستند و يا ممکن است اجازه ندهند دندانپزشک کاري براي آنها انجام دهد. لذا تحت بيهوشي ممکن است کانون‌هاي عفوني دهان آنها توسط دندانپزشک از بيم برود و لازم است خدمات پيشگيري توسط افرادي که به اين دست بيماران کمک مي‌کند ادامه داشته باشد.

وي با تاکيد بر اينکه حداقل روزي دو بار با استفاده از خمير دندان حاوي فلورايد. يکبار قبل از خواب چون ترشح بزاق در طول شب و خواب کم مي‌شود و هنگام صبح که بعد از صبحانه باشد، بهتر است، ادامه داد: البته اگر فرد در طول روز قادر به مسواک زدن نيست بهتر است از خوردن ميان وعده‌هاي غير ضروري که از مواد قندي تهيه شده اند پرهيز کند يا اگر از اين دست خوراکي‌ها استفاده مي‌کند دهان و دندان خود را با آب شست و شو دهد.

اين دندانپزشک اجتماعي در ادامه در پاسخ به اين سوال که به نظر شما استفاده از دهان شويه‌ها موثر است؟، گفت: بله، دهان شويه‌ها انواع مختلفي دارند که براي مشکلات لثه يا پوسيدگي دندان داده مي‌شود که استفاده از هر کدام در جاي خود و با تجويز دندانپزشک مناسب است.

وي در ادامه توضيح داد: هر پروتزي که داخل دهان گذاشته مي‌شود، ملاحظات و رعايت‌هاي خاص خودش را دارد مثلا فردي که روکش يا بريج گذاشته بايد به توصيه‌هاي دندانپزشک خود عمل کند. يا کسي که ايمپلنت دارد بايد ملاحظات مربوط را که توسط دندانپزشک بيان شده، اجرا کند.

خامي با بيان اينکه استفاده از آب نمک رقيق يا غذاهاي خاص براي رفع بوي بد دهان توصيه مي‌شود، افزود: آب نمک رقيق مي‌تواند موثر باشد. دهان شويه‌هاي خاصي توسط متخصص طب سنتي ارائه مي‌شود که آن هم مفيد است. برخي مصرف کرفس، هويج، سيب و جعفري را براي رفع بوي بد دهان توصيه مي‌کنند که همه اينها مفيد است به شرطي که فرد آن ۴ دسته مشکل که ابتداي صحبت ذکر شد را نداشته باشد.

اين دندانپزشک اجتماعي در پايان اين برنامه راديويي اظهار داشت: آب نمک يا نمک حالت ضد عفوني دارد که در جاي خودش مفيد است. دهان شويه نيز براي مشکلات خاصي توسط دندانپزشک توصيه مي‌شود که آن هم جاي خودش را دارد. پس آب نمک يا دهان شويه را با نظر پزشک خودتان مصرف کنيد./ زنان خبر

انتهاي پيام/1020ج

 

 
 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن