کد مطلب: 59052
آندُلُسيزم، شيوه مبارزاتي غرب عليه ملل مسلمان/ جنگ عليه خانواده خط مقدم جبهه دشمن
تاریخ انتشار : 1395/10/11 11:12:15
نمایش : 148
تمدن بزرگ اسلامي، بزرگ ترين تهديد براي تمدن غرب است، مبارزه با اسلام و ارزش هاي اسلامي در مرزهاي آبي و خاکي هيچ گاه به نفع متجاوز نبوده است اما جنگ فرهنگ بومي اسلامي ملل مسلمان و در رأس آن جنگ عليه خانواده شانس پيروزي را براي غرب بيشتر مي کند، روشي که مي توان آن را در تاريخ به نام " جنگ آندلس» شناخت و آندلسيزم را پايه ريزي کرد.
به گزارش مشکات برين با پيروزي انقلاب اسلامي عملا هويت نوين فرهنگي و ديني وارد معادلات بين المللي شد. چند سالي بعد از وقوع انقلاب اسلامي يعني از سال 1990 به اين سو انديشمندان کشورهاي غربي سه محور ديانت مبتني بر انديشه هاي انسان محور، توسعه پايدار مبتني بر جهاني سازي با تبديل موضوعات ساده به موضوعات جهاني و  ارتباطات مبتني بر رسانه هاي فراگير  را براي سلطه فرهنگي و مبارزه با تمدن‌هاي بزرگ، برگزيدند.
 
رسانه هاي غربي بر اساس اين تفکر نهادينه شده که «تمدن اسلامي، بزرگ ترين تهديد براي تمدن غرب است»  به مبارزه با اسلام و اِلِمان هاي اسلامي پرداختند. آنها به خوبي دريافته بودند که سبک زندگي اسلامي با آموزه هاي غربي سازگاري ندارد و افکار عجين شده با دين، در مسير مشخص شده فرهنگ غربي قدم برنمي دارد.
 
در اين ميان يکي از اصلي ترين راهکارهاي غرب، براي رسيدن به اهدافش، فاسد کردن جامعه مسلمانان است، روشي که در ذهن آنها نقطه روشني چون پيروزي در «نبرد آندلس » را دارد.

بيش از دو دهه است که جامعه ايران اسلامي، دچار  تهاجم آندوليسمي شده است که در خواب زدگي مسئولان و متوليات فرهنگي و حتي نهادخانواده رو به گسترش است. البته در اين عرصه هستند کساني که دغدغه مندان اصلي اين قضيه اند و به هر زبان و شيوه اي آن را گوشزد مي کنند، کساني که در زمانه صدور بخش نامه براي انجام نگرفتن فريضه امر به معروف و نهي از منکر! مي توان آنها را " دلواپسان فرهنگي" ناميد. 
 
بهار و تابستان مي روند، اما رد پاي سياه بدحجابي و بهتر است بگوييم " تن نمايي" بر دامان پاييز و زمستان مي نشيند! چهار فصل حجاب و عفاف رنگ خزان به خود گرفته است و با اين اوصاف برايش بهاري نمي توان در نظر گرفت.
 
اگر دو دهه پيش از سوي غرب و ماهواره ها به عنوان " بازوهاي تبليغاتي قوي" فرهنگ مبتذلشان؛ اعلام جنگ با فرهنگ و سنت هاي بومي و اسلامي ايران شد، اکنون اين جنگ فرسايشي به جاي رسيده است که نيروهاي خودي خواه يا ناخواه در ميدان دشمن به نفع آنها مي تازند و دشمن را براي زدن تير خلاص بر پيکره مجروح فرهنگ جامعه همراهي مي کنند!.
 
با اينکه مصاديق آلودگي فرهنگي به مراتب عيان تر و حتي تأثيرگذار تر از آلودگي زيست محيطي است - قطعا مي توان گفت که درمان فرهنگ در بُعد زيست محيطي نيز دچار غفلت زدي گي شده - اما دلسوزي واقعي براي اين مقوله مهم اما مظلوم واقع شده پيدا نمي شود، در حالي که همه فرهنگ فرهنگ مي کنند اما دهاني شيرين نمي شود! 
 
يک دهه پيش بود که تب مدلينگ بر جان جامعه افتاد و به مرور چون خوانندگي پاي خود را در زيرزمين هاي ضد فرهنگي باز کرد، همين چهار - پنج سال پيش بود که صحبت از ظهور مدل هاي مجازي در فيس بوک و اينستاگرام و بعد هم تلگرام شد و اکنون همان مدل ها از زيرزمين ها و کانال هاي مجاز پا به کف خيابان و کوچه هاي شهر ما باز کرده اند، کوچه هايي که هر کدام به نام شهيدي مزين است!
 
اما حلقه مفقوده اين ماجرا باور تهاجم فرهنگي از سوي غرب عليه فرهنگ و تمدن اسلامي توسط بانيان فرهنگي چون صدا و سيما، روحانيون، معلمين و افراد تأثيرگذار و تريبون دار و در کنار آن پاسخ گويي به شبهات وارده از سوي برنامه هاي ماهواره اي با زبان خودشان نه با زبان هيجاني را از راه هاي مؤثر مقابله با فرهنگ مبتذل و مهاجم غرب است که نبايد آن را دست کم گرفت.
 
در اين جنگ که  رسانه هاي نوين چون اينترنت و شبکه‌هاي ماهواره اي، جاي سربازان يونيفورم پوش و موشک هاي دوربرد و اسلحه اي قوي را گرفته اند، از دريچه چشمان، اتاق فکر و ارزش هاي مسلمانان را مورد هدف قرار داده‌اند و در اين هدف گيري فروپاشي خانواده و در رأس آن خودباختگي فرهنگي زنان به عنوان اصلي ترين هدف مورد هجوم سنگين رسانه اي قرار گرفته است.
 
 
اگر جنگ فرهنگي را "جنگي عليه خانواده" و کارکردهاي آن که مهم ترينش انتقال فرهنگ است، بدانيم؛ در ترسيم جبهه مقاومت فرهنگي و حتي پيشبرد آن تا به مرز پيروزي نهايي " خانواده " خط مقدم محسوب مي شود. حجت الاسلا مجتبي زارعي دلخوش کارشناس و پزوهشگر مسائل فرهنگي در گفت وگو با خبرنگار ما خانواده را کوچک ترين نهاد تشکيل دهنده جامعه و مهم ترين کارکردهاي آن را توليد نسل، تربيت و پرورش شخصيت انساني افراد جامعه و حفظ و انتقال ميراث فرهنگي به نسل ها دانست و گفت: نقش بانوان به عنوان قطعه محوري پازل خلقت،‌ در تربيت و پرورش نسل‌هاي آينده و انتقال ميراث و ارزش هاي ديني و فرهنگي  از ساير افراد بيشتر و مؤثرتر است.
 
وي با بيان اينکه، چرايي و چگونگي رشادت هاي جوانان ايران در طول سال هاي دفاع مقدس، موضوع تحقيقات کارشناسان فرانسوي قرار گرفت،افزود: نتيجه تحقيقات نشان داد وجود الگوهاي رفتاري و تربيتي ملي – مذهبي که مادران رزمندگان اسلام از آن پيروي مي کردند، رمز ايثارجانانه جوانان از داشته هاي ملي و مذهبي خود بود.
 
از اين رو دشمنان اسلام،براي رسيدن به اهداف سلطه‌طلبانه خود در راستاي غلبه بر ملت هاي مسلمان به ويژه ملت ايران، هدف گزاري دوم را در  قالب « ايجاد خودباختگي فرهنگي در تمام ابعاد، براي از بين بردن ارزش هاي فرهنگي، ديني و بومي مسلمانان به ويژه زنان مسلمان پايه ريزي کردند.» لذا بعد از جنگ تحميلي شاهد گرايش‌هاي مختلف وارداتي در عرصه هاي فرهنگي به تعبير رهبر معظم انقلاب «شبيخون فرهنگي» و «ناتوي فرهنگي» هستيم.
 
زارعي دلخوش کاربردي عمل کردن دشمن و ايجاد مافياي فرهنگي در پوشاک، تغذيه، نحوه آرايش و خريد وسايل منزل و مسائلي از اين دست را از مهم ترين دلايل پيشرفت دشمن در اين جنگ نرم برشمرد و گفت: در بيشتر اين حملات نوک پيکان دشمن، قشر زنان را هدف قرار داده است.
 
اين مبلغ ديني، نخستين گام در مسير تغيير سبک زندگي جامعه اسلامي ايران را سوق دادن افراد به سمت مصرف گرايي دانست و تصريح کرد: اوج اين تأثيرپذيري را مي‌توان به عنوان مثال در تمايل زياد به گرفتن وام و حتي ورود فرهنگ مصرف گرايي در خانه هاي خانواده هاي مذهبي ديد.
 
حجت الاسلام زارعي دلخوش، از تغيير در نوع پوشاک و ترويج آرايش و پيرايش به عنوان گام بعدي و در عين حال داراي ابعاد مخرب فردي، خانوادگي و اجتماعي نام برد و افزود: تغيير در سبک پوشش و ترويج آرايش تا به حدي است که با ايجاد مافيايي عجيب در بازار پوشاک حتي افرادي که تمايل به پوشش هاي وارداتي ندارند براي تهيه البسه خود دچار مشکل هستند.
 
وي ادامه داد : دشمن در گام سوم، بهداشت و تغذيه را مورد هدف قرار داد،  جاي گزيني فست فود ها به جاي غذاهاي خانگي  براي بدن نتيجه اي جز سستي در  طاعت و عبادت و همچنين بيماري و نيازمندي کشور به بهداشت و داروي کشورهاي غربي ندارد!‌ و چنين جامعه وابسته دارويي و بهداشتي و  سست و بيمار، خطري براي دشمن در پي نخواهد داشت.
 
اين کارشناس مباحث فرهنگي، راه اندازي شبکه هاي ماهواره اي به ويژه شبکه‌هاي ماهواره اي فارسي زبان را آخرين تير ترکش دشمن براي از بين بردن حفاظ عفت و حياي جامعه يعني غيرت دانست و افزود: جاي گزيني واژگاني چون «راحت باشيم» و «يکي باشيم» براي ترويج بسياري از شيوه هاي سخيف زندگي غربي چون، روابط خارج از عرف زن و مرد، قبح زدايي از روابط محارم با يکديگر، خيانت زن به شوهر و بالعکس، سقط جنين، تقدس زدايي از عشق مقدس بين زن و شوهر و کم رنگ کردن نقش والدي مادر و پدر از شيوه‌هاي برنامه‌هاي ماهواره اي براي از بين بردن استحکام بنيان خانواده  و سلامت روحي و رواني جامعه اسلامي است.
 
 
وي، تصريح کرد: خروجي چنين جامعه‌اي، سبک زندگي بي هدف و بي هويت غربي است. از اين رو رهبر معظم انقلاب با تبيين سبک زندگي ايراني – اسلامي  و لزوم تقويت بنيان هاي اين سبک زندگي، توجه خاص نشان دادند؛ چرا که نتيجه کلي اجراي چنين اهداف شومي از جانب دشمن، تهديد و تضعيف عقايد و ارزش‌هاي بومي و مذهبي مردم، جاي گزيني بي مبالاتي و بي تفاوتي به جاي احساس مسئوليت و برداشته شدن تکلف براي انجام وظايف ديني است که محوريت يک جامعه اسلامي را شکل مي دهد.
 

اينکه متوليات فرهنگي در زمينه تبيين چرايي و چگونگي عفاف و حجاب براي افراد جامعه اعم از زن و مرد، عملکرد ضعيف و غيرقابل دفاعي داشته اند، چيزي نيست که فقط " دلواپسان فرهنگي" داد آن را داشته باشند، پروانه سلحشوري عضو کميسيون فرهنگي مجلس با اعتقاد به اينکه « عدم رعايت پوشش مناسب يکي از نمودهاي ده ها بي هنجاري ديگري است که در جامعه پديدار شده است» معتقد است که « متأسفانه نهادهاي متولي امر فرهنگ نتوانسته‌اند در ايجاد جامعه آراسته به فرهنگ ايراني – اسلامي موفق عمل‌ کنند، و با توجه به عملکرد ضعيف کارگزاران فرهنگي و اجتماعي، ضعف در رفتارهاي مبتني بر مسئوليت‌پذيري، تعهد اجتماعي، راست‌گويي به خوبي مشاهده شده و در اين بين وضعيت عفاف و حجاب قابل قبول نيست.»

 

 در ايران اسلامي، بيش از 25 نهاد مختلف (از آموزش و پرورش و ارشاد گرفته تا مرکز امور زنان و حتي وزارت امور خارجه) در «قانون عفاف و حجاب» نقش دارند که اغلب کار عملي خاصي نمي کنند. شايد در پايان هرسال بولتن ها و گزارش‌کارهاي بسياري درباره فعاليت‌هايشان براي گسترش حجاب نيز ارائه دهند اما تاثير آن را بر جامعه شاهد نيستيم!  اين عملکردهاي بي تأثير و شعاري قطعا بدون هزينه انجام نشده اند از اين رو مي توان گفت بودجه اي قابل قبول تنها از سوي مراکز دولتي در اين زمينه به حدر مي رود و اگر آن را با بودجه هاي فرهنگي مراکز مردمي و ان جي او ها جمع ببنديم شاهد، رقمي بالا به دست خواهد آمد؛ بودجه اي که حتي نتوانسته است، در سرماي پاييز و زمستان از بدحجابي و گاها تن نمايي جلوگيري کند! فصلي که حتي حيوانات نيز خود را به انحاي مختلف از گزند سرماي آن حفظ مي کنند.

 

شايد اين عارضه سهمگيني که دجار فرهنگ جامه ما شده است و به قولي « چاله اي شد که با پول و شعار پُز نمي شود » تنيجه مک دونالدي شدن حجاب در ميان دستگاه هاي فرهنگي است و با شعار «هدف وسيله را توجيه مي کند»رو به رشد است. نهادهاي فرهنگي با نمايش فعاليت هاي آشکار قصد دارند از خود چهره اي مخالف بي‌حجابي بسازند. فعاليت هاي کم‌تاثير اما گسترده و به قولي «توي چشم» انجام مي دهند. نشريات گلاسه چاپ مي کنند و از همه بدتر با فونت بزرگ مي نويسند «حجاب محدوديت نيست، مصونيت است» و در ادامه هيچ تعريف و توضيح قانع کننده اي براي اين جمله کليشه اي بيان نمي کنند. کليشه بدترين اتفاقي است که مي تواند براي يک رويداد فرهنگي بيفتد. مسئله اي که کليشه اي شود، خلاقيت براي ارائه و تبيين آن از بين برود، محکوم به شکست است.
 

انتهاي پيام/1020ج
 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن