کد مطلب: 59045
تهاجم به ارزش ها و سنت ها در سريال هاي ترکيه اي؛
تلاش شبکه‌هاي ماهواره‌اي براي تبديل مادران به زنان بي‌عفت/ فروش «حريم سلطان» به جم با ۹۰ درصد تخفيف!
تاریخ انتشار : 1395/10/11 09:30:56
نمایش : 137
مهم‌ترين هدف شبکه‌هاي ماهواره‌اي، هدف قرار دادن خانواده‌هاست. اين شبکه‌ها براي تمام اعضاي خانواده، برنامه توليد و پخش مي‌کند.

به گزارش مشکات برين؛ مراکز پژوهشي و اتاق هاي فکر نظام استکبار به اين نتيجه رسيده اند که انقلاب مردمي ايران با ديگر کشورها متفاوت بوده و ايمان مذهبي و الگو گيري از نهضت سيدالشهدا (عليه السلام) روحيه اي مقاوم به آنها بخشيده است، به همين دليل نوک پيکان حمله نرم خود را به سمت اعتقاد، فرهنگ و ارزش هاي حاکم بر جامعه برده اند.

سلاح دشمنان در اين جنگ نرم، سلاح رسانه است. يکي از مهم ترين و فراگيرترين اين رسانه ها، شبکه هاي ماهواره اي است. شناخت صحيح اين ابزار و نحوه مواجهه با آن اولين گامي است که مي تواند جلوي صدمات جبران ناپذير به جبهه خودي را بگيرد.

کشور آمريکا که مالکيت 90 درصد شبکه هاي ماهواره اي را در اختيار دارد و همين طور به لحاظ جمعيتي حدود 4 برابر ايران جمعيت دارد، تنها 8 شبکه ماهواره اي را به رايگان در اختيار مردم قرار داده و بقيه شبکه هاي ماهواره اي را به صورت تلويزيون کابلي و در قبال دريافت هزينه در اختيار آنها قرار داده است.

مهم ترين هدف شبکه هاي ماهواره اي، هدف قرار دادن خانواده ها است. اين شبکه ها براي تمام اعضاي خانواده، برنامه توليد و پخش مي کند.

پدر خانواده به عنوان اصلي ترين رکن خانواده همواره مورد هدف شبکه هاي ماهواره اي بوده و آنها به دنبال اين هستند که پدر خانواده را دچار بي غيرتي و مسائل غير اخلاقي کنند. مادر خانواده نيز از اين جنگ نرم رسانه اي در امان نبوده و شبکه هاي ماهواره اي سعي دارند با پخش سريال ها و فيلم هاي مخرب، مادر خانواده را نيز دچار بي حيايي و بي عفتي کنند.

بر خلاف خانواده هاي ايراني که در آن مادران سمبل حيا و عفت هستند، مادراني که در سريال‌هاي ماهواره ترويج مي‌شوند، افرادي هستند که دنبال عيش و نوش و بي عفتي بوده و کوچکترين توجهي به تربيت سالم فرزندان خود ندارند. مادر شبکه هاي ماهواره اي تنها و تنها به چند چيز فکر مي کند: اينکه چطور لباس بپوشد، چطور آرايش کند، در جمع مردان غريبه چطور خود را عرضه کنند و بر خلاف مادران ايراني که فرزندان سالم تربيت مي کنند مادران سريال هاي ماهواره فرزندان خود را به برقراري رابطه نامشروع با جنس مخالف تشويق هم مي کنند.

يکي از اين شبکه هاي ماهواره اي که به عنوان بازوي رسانه اي نظام استکبار با هدف فروپاشي فرهنگي جامعه ايران در حال فعاليت است، شبکه جم نام دارد که تحت مديريت شخصي به اسم سعيد کريميان در ترکيه اداره مي شود.

در سريال هاي اين شبکه خيانت جايگزين رابطه خوب، اخلاقي و سالم در خانواده ها شده است، پدر و مادرها دائماً در حال خيانت به يکديگر بوده و بيشتر سريال هاي شبکه جم بر پايه خيانت همسران به يکديگر توليد و پخش مي‌شوند.

جالب است که بدانيد خيلي از سريال هايي که از شبکه جم پخش مي‌شوند، حتي اجازه پخش در کشور توليد کننده و مبدأ را نيز ندارند. اين سريال‌ها با اين محتوا بي‌شک براي ايجاد اختلالات فرهنگي و عقيدتي در خانواده هاي ايراني توليد و پخش مي‌شوند.

شبکه ماهواره اي جم براي اينکه روي کانون خانواده هاي ايراني هر بهتر و بيشتر اثر بگذارد، زنان را به عنوان مديران فرهنگي خانواده هاي ايراني مورد هدف قرار داده و به همين دليل است که در بيشتر سريال هاي اين شبکه، خانم ها شخصيت اول و محور اصلي داستان را به خود اختصاص مي دهند.

علاقه اين شبکه ضدفرهنگي به کار کردن روي سوژه زنان به اندازه اي است که در بيش از نيمي از نامگذاري سريال هاي اين شبکه، از نام خانم استفاده کرده است.

شب نشيني هاي نامتعارف، استفاده از مشروبات الکلي، همجنس گرايي و نوع مراوده ميان مرد و زن، همه اين ها نوعي از سبک زندگي غربي هستند که در پس فيلم ها و سريال هاي شبکه جم که در ظاهر قرار است مخاطب خود را براي ساعاتي سرگرم کند، وجود دارد.

محور عمده در سريال‌هاي ترکي پخش شده از شبکه جم، تجمل‌گرايي و مصرف‌گرايي است، در حالي که خيلي از سريال هاي ترکي، درباره زندگي خانواده هاي متوسط و زير متوسط جامعه ساخته مي شود. ولي تيمي که در شبکه جم براي مردم ايران سريال انتخاب مي کنند، تعمداً سريال هايي را انتخاب مي کنند که زندگي هاي تجمل گرايانه و مصرف گرايانه را به تصوير مي کشند.

محور بعدي خيانت است، خيانت هاي درون و برون خانوادگي با هدف ايجاد اختلال در رابطه هاي سالم خانواده هاي ايراني و ترسيم الگويي براي رابطه نامتعارف که هيچ سنخيتي با خانواده هاي ايراني ندارد. روابط مثلثي و مربعي ميان بازيگران که سوژه اصلي سريال هاي شبکه جم است، اولا زمينه پخش طولاني مدت اين سريال ها را تا بعضاً 170 قسمت نيز فراهم مي کند و مخاطب را تشويق مي کند تا انتها اين سريال ها را تماشا کند.

تکيه بر فرزندان نامشروع، ارتباطات نامناسب درون خانوادگي و روابط نامناسبي که درون اين سريال ها به تصوير کشيده مي شود که هيچ تناسبي با سبک زندگي در خانواده هاي ايراني ندارد، تنها با اين هدف انجام مي شود که خانواده ايراني از ارزش‌هايي که دارد فاصله بگيرد. بنابراين نبايد تصور شود که اين برنامه ها صرفا جهت سرگرمي مخاطب تهيه و پخش مي شوند.

يکي از پر بيننده ترين سريال هاي شبکه جم، سريال «حريم سلطان» بود. اين سريال داستان يک پادشاه عثماني به نام «سلطان سليمان» است که از سال 1520 تا سال 1566، به مدت 46 سال پادشاه عثماني بود. سلطان سليمان در طول پادشاهي خود اين قدر گرفتار جنگ و کشور گشايي بود که مجموعاً بيشتر از يک سال و نيم در کاخ خود در استانبول حضور نداشت.

خيلي از مخاطبين سريال حريم سلطان را با اين نگاه گزينش کردند که تصور مي کردند سريال حريم سلطان يک سريال تاريخي است، در صورتي که سريال حريم سلطان که در بيشتر کشورها با عنوان «سده با شکوه» فروخته شد، يک سريال سياسي و اقتصادي بود. از اين بُعد سياسي که در اوج زماني که در ترکيه شورش هاي داخلي اتفاق افتاده بود، دولت ترکيه توانست با توليد و ساخت سريال حريم سلطان در مقياس وسيع، خودش را به تمدن عثماني وصله بزند تا از اين راه براي خودش وجهه کسب بکند. براي اين منظور دروغ هاي تاريخي زيادي نيز در اين سريال گفته شد که اين سريال را از يک سريال تاريخي به يک سريال سياسي تبديل کرد.

همچنين اعتراف دولت ترکيه حاکي از اين حقيقت است که سفر ايراني ها بعد از پخش اين سريال به ترکيه 10 درصد رشد پيدا کرد. شايد به همين دليل بود که سريال حريم سلطان را با 90 درصد تخفيف به شبکه جم فروختند.

در اين سريال براي شکستن قبح بي حجابي و ترويج لباس هاي نامناسب، چهره هاي نامتعارف، لباس هاي نامناسب و ظاهر زننده از بازيگران نشان داده شده در حالي که آخرين تصاوير بر جا مانده از زمان عثماني حاکي از حجاب و لباس هاي پوشيده زنان آن دوران است. خانم هاي دوران عثماني محجبه بوده اند که نوع لباس و پوشش آنها به طور کلي با آنچه در سريال حريم سلطان به نمايش گذاشته شده در تناقض است.

در اين سريال چهره سلطان سليمان، چهره اي معنوي تصوير شده است در حالي که وي 3 فرزند پسر خود را از ترس خيانت و تصاحب حکومت به قتل رسانده است. همچنين وقتي تعداد خانم ها در دربار سلطان سليمان زياد مي شده، به دستور سلطان آنها را در درون گوني کرده و سر آن را با سنگ بسته و به درون رودخانه مي انداختند.

از همه بدتر اينکه سلطان سليمان در جريان حکومتش 3 بار به کشور ايران حمله کرده است و هر سه بار فرمان تجاوز عمومي و گروهي به دختران ايراني را صادر کرده است. در واقع پخش سريال حريم سلطان، چهره منفور حکومت عثماني براي ايرانيان را که به ناموسشان تجاوز کرده بود، چهره اي جذاب تصوير کرده که خيلي از آنها به تماشاي اين سريال نشستند.

منبع:فارس


انتهاي پيام/1020ج

 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن