کد مطلب: 59027
مديرکل دامپزشکي استان چهارمحال و بختياري:
نظارت بهداشتي بر بيش از 23 ميليون قطعه تخم چشم زده ماهي/کشف و ضبط ۱۹ تن ماهي غيرقابل‌مصرف انساني در استان
تاریخ انتشار : 1395/10/07
نمایش : 130
مديرکل دامپزشکي استان گفت: در راستاي سلامت مردم مقدار ۱۹ تن ماهي غيرقابل‌مصرف انساني از ۴ واحد بسته‌بندي کشف و ضبط شد و متخلفين به مراجع قضايي معرفي شدند.
مديرکل دامپزشکي استان در گفتگو با مشکات برين با بيان اينکه در 9 ماهه سال جاري بيش از 23 ميليون تخم چشم زده از کشور هاي فرانسه، اسپانيا و لهستان وارد استان شده است گفت: از تمامي محموله هاي وارد شده در فرودگاه در حين ترخيص نمونه برداري و آزمايشات لازم بر روي محموله ها انجام مي شود.

دکتر عبدالمحمد نجاتي در ادامه افزود: بيست روز بعد از ورود تخم چشم زده به مزرعه اداره کل دامپزشکي استان و شهرستان هاي تابعه از لارو ها مجددا" نمونه برداري صورت مي گيرد و چنانچه آزمايشات انجام گرفته مشکل خاصي نداشته باشند مجوز پايان قرنطينه صادر خواهد شد.

اين مقام مسئول گفت: همچنين به محض ورود تخم چشم زده به مزرعه جعبه ها و يونوليت هاي آن ها توسط مسئولين فني و کارشناسان اداره کل معدوم مي شود تا از فروش آزاد تخم چشم زده جلوگيري شود.

وي ،گفت: در صورتي که پرورش دهندگان تخم چشم زده را در مزرعه خود تخليه نکنند به مراجع قضايي معرفي خواهند شد.

مديرکل دامپزشکي استان افزود: اداره کل دامپزشکي استان اين آمادگي را دارد تا در صورتي که ماهيان توليدي پارامتر هاي صادرات را داشته باشند نسبت به صدور گواهي صادرات براي آن ها اقدام شود.

دکتر نجاتي، از صاحبان مزارع تکثير و پرورش خواست با رعايت شرايط بهداشتي و همکاري با مسئولين فني بهداشتي در توليد ماهي سالم نقش موثري ايفا نمايند.

مديرکل دامپزشکي چهارمحال و بختياري گفت: مقدار ۱۹ تن ماهي غيرقابل‌مصرف انساني از ۴ واحد بسته‌بندي کشف و ضبط و متخلفين به مراجع قضايي معرفي شدند.

نجاتي گفت: به دنبال بارندگي‌هاي اخير در استان، خسارات زيادي به مزارع پرورش ماهي وارد شده و تعداد زيادي از ماهي‌هاي قزل‌آلاي پرورشي تلف‌شده‌اند.

وي افزود: پس از اين بارندگي‌ها جهت جلوگيري از تخلفات سودجويان و فرصت‌طلبان، کارشناسان و بازرسان دامپزشکي طي بازديدي از واحدهاي بسته‌بندي ماهي، محموله‌هايي را با شرايط ارگانولپتيکي (ظاهري) بسيار نامناسب مشاهده و غيرقابل‌مصرف تشخيص دادند.

نجاتي گفت: بعضي از علائم شامل تجمع گل‌ولاي بر روي آب‌شش‌ها، تغيير رنگ شديد آب‌شش‌ها، پرخوني شديد محوطه شکمي، خونريزي در انتهاي باله‌ها و از بين رفتن قوام عضلاني ماهي بوده است.

وي اظهار داشت: در راستاي سلامت مردم مقدار ۱۹ تن ماهي غيرقابل‌مصرف انساني از ۴ واحد بسته‌بندي کشف و ضبط شد و متخلفين به مراجع قضايي معرفي شدند.


انتهاي پيام/1020ج


 
 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن