کد مطلب: 59018
شهريان: از تغيير شجاعي در فدراسيون فوتبال ناراحتم!/مدال‌آوري عليزاده بهترين خاطره دوران فعاليتم بود
تاریخ انتشار : 1395/10/06 11:29:19
نمایش : 186
معاون سابق امور بانوان وزارت ورزش از مدال‌آوري کيميا عليزاده در دوران کاري خود به عنوان بهترين خاطره‌اش نام برد.
به گزارش مشکات برين ورود مسعود سلطاني‌فر به وزارت ورزش همزمان با بازنشستگي رباب شهريان بعد از 30 سال خدمت بود. رباب شهريان سال‌ها در بخش ورزش بانوان فعاليت داشته و با رأيي بالا به عنوان نايب‌رئيس اول کميته ملي المپيک انتخاب شد.

از اولين‌هاي زيادي نام مي‌برد که در زمانش اتفاق افتاد و به آنها هم افتخار مي‌کند. خودش را بازنشسته نمي‌داند و همچنان از ورزش به عنوان دغدغه اصلي‌اش نام مي‌برد. مي‌گويد حسش به ورزش مانند حس يک مادر به کوک است.

گفت‌وگوي تفصيلي فارس را با رباب شهريان در زير مي‌خوانيد:

فارس: 30 سال خدمت شما در ورزش به پايان رسيد، فکر مي‌کنيد کداميک از برنامه‌هايي که مي‌خواستيد عملي نشد؟

اهدافي که معاونت بانوان داشت در راستاي سياست‌هاي کلان وزارت ورزش بود. ما هم در همين راستا حداکثر تلاش‌مان را کرديم. من از زماني که آمدم يکسري کارهاي روزمره را انجام دادم و برخي کارها نيز به دنبال عملي شدنش بودم که البته نشد.

فارس: منظورتان بسکتبال بانوان است؟

بله. متاسفانه برنامه‌هايي که داشتم محقق نشد. واقعا اين کار از حوزه معاونت بانوان خارج شد. ما تمام تلاش‌مان را کرديم و حتي گفتم تمام امکاناتي که براي حضور بانوان در مسابقات خارجي قرار است فراهم شود را از طريق معاونت پيگيري مي‌کنيم. خوشبختانه با ورود سلطاني‌فر به وزارت ورزش مقدمات کار انجام شده و کارها تا 70-80 درصد پيش رفته است. فکر مي‌کنم به زودي خبرهاي خوشي را از بسکتبال بانوان خواهيم شنيد.

فارس: خيلي از اتفاقات در زمان شما براي اولين بار رخ داد. مثل افزايش تعداد سهميه‌هاي المپيک و همينطور مدال‌آوري بانوان در اين بازي‌ها...

شايد بيش از 50 مورد باشد که براي اولين بار در بخش بانوان صورت گرفته است. مثل کسب مدال المپيک، پرچمداري بانوان در المپيک و پارالمپيک، افزايش تعداد رؤساي زن در فدراسيون‌ها و شايد خيلي از مدال‌هايي که کسب آنها بي‌نظير بود. اولويت ما افزايش مشارکت زنان در ورزش بود. اگر در خيلي از رشته‌ها و فدراسيون‌ها آمار بگيريد تعداد مردان و بانوان برابر و شايد حتي بانوان بيشتر باشد. کسب کرسي‌هاي بين‌المللي از ديگر برنامه‌هاي مهم بود که در حال حاضر 47 کرسي داريم و تلاش کرديم تا در عرصه بين‌المللي اين کرسي‌ها را افزايش دهيم.

فارس: يکي از برنامه‌هايي که شما در صحبت‌هاي مختلف مطرح کرديد نقش پررنگ نواب رئيس بانوان در فدراسيون‌ها با اصلاح اساسنامه بود که محقق نشد.

تعداد بانوان که در فدراسيون‌هاي ورزشي فعال هستند قابل توجه است. ما نزديک به 400 نفر داريم که در بخش مربيان، داوران و ... مشارکت دارند اما بحث اصلاح اساسنامه ورزشي در حيطه وظايف حوزه بانوان نبود. من تمام تلاشم را کردم پيشنهادات، نکات اصلاحي و تمام راهکارهايي که براي ارتقاء جايگاه نواب رئيس لازم بود را ارائه کرديم. اصلاح اساسنامه بايد در اولويت کار وزارت ورزش قرار مي‌گرفت که نگرفت.

 

 

 

 

فارس: نظرتان درباره نواب رئيسي که براي فدراسيون‌ها انتخاب کرديد، چيست؟

احساس من به ورزش بانوان مانند احساس يک مادر به کودکش است. زماني که کودک رشد مي‌کند حتي به ميانسالي مي‌رسد باز هم براي مادرش يک بچه است. حس من به ورزش همينگونه است. ممکن است نواب رئيسي آمده و رفته و رسانه‌ها هم به اين موضوع پرداخته باشند اما براي من هيچ تفاوتي نداشت و تمام تلاشم را مي‌کردم تا با عدالت تصميم بگيرم. سعي مي‌کردم افرادي بيايند که مدير هستند و مي‌توانند کار کنند چرا که اولين شاخصه براي کار در ورزش بانوان عشق و انگيزه است. من تلاش کردم جامعه ورزش، ورزش را براي زنان يک حق بداند نه يک امتياز. در اين سه سال فعاليت‌هاي گسترده‌اي داشتيم از جشنواره ورزش‌هاي بومي محلي گرفته تا ديپلماسي ورزش؛ جايي که زهرا نعمتي به عنوان سفير صلح و دوستي معرفي مي‌شود و کيميا عليزاده مدال برنز مي‌گيرد. 

فارس: زماني که بازنشسته شديد ناراحت بوديد؟ 

من هنوز خودم را جدا از ورزش بانوان حس نمي‌کنم و تا يک سال آينده هم نائب رئيس کميته ملي المپيک و عضو کميسيون ورزش زنان آسيا هستم که بايد در جلسات شرکت کنم. هنوز دغدغه ورزش بانوان را دارم و هيچ وقت از ورزش بازنشسته نمي‌شوم. کار اداري چارچوب خاص خود را دارد اما من در اين چارچوب قرار نمي‌گيرم و هر جايي باشد تجربيات 30 ساله‌ام را در اختيار ورزش مي‌گذارم. زماني که کارم را شروع کردم ورزش ممنوعيت‌هاي زيادي داشت اما حالا شرايط فرق مي‌کند. 

فارس: در زمان شما رشته‌هاي نويي هم راه‌اندازي شدند. 

يکي از کارهايي که کرديم اين بود که از کشتي بانوان حمايت شد تا در سطح جهان مطرح شود. براي رشته موتورسواري هم مجوز گرفتيم و در موي‌تاي هم تلاش کرديم تا علاقمندان بتوانند در مسابقات شرکت کنند. يکي از کارهاي مهم ديگري که در تعامل با حوزه امور خانواده انجام دادند اين بود که طرحي را به ستاد ملي زن و خانواده ارائه کردم. قرار است در جلسه 17 دي که با حضور رئيس‌جمهور برگزار مي‌شود اين راي به تصويب رسيده و به عنوان طرح ملي در تمام دستگاه‌ها اجرايي شود. چرا که اعتقاد داشتم يکي از آسيب‌پذيرترين قشرها زنان کارمند هستند که بايد توجه خاصي به آنها شود.

فارس: اگر به 3 سال قبل بازگرديد باز هم با وجود نگراني‌ها، استرس‌ها و چالش‌هايي که وجود داشت معاونت امور بانوان را قبول مي‌کرديد؟

بله قبول مي‌کردم چون هرگز در کارم احساس خستگي نکردم. 

 

 

 

 

فارس: آخرين رده‌بندي فيفا در سال 2016 در بخش بانوان اعلام شد که تيم ملي ايران با 73 پله سقوط در رده 127 جهان قرار گرفت. نظرتان در اين باره چيست؟

فاصله‌اي که بين مردان و بانوان چه باشگاهي و چه ملي در فوتبال بانوان وجود دارد با مردان بسيار متفاوت است و اين تفاوت بايد از بين برود. کاري که از طريق داورزني در فدراسيون واليبال در حال انجام است. اگر قرار است تيم ملي در مسابقات برون‌مرزي شرکت کند بايد شرايط مهيا باشد. ما بايد اين تفاوت‌ها را در فدراسيون فوتبال کمتر کنيم و اين موضوع زمان‌بر است. اگر مي‌خواهيم حرفه‌اي کار کنيم بايد تفکرات حرفه‌اي هم داشته باشيم. اينکه براي شرکت در يک مسابقه بين‌المللي يک اردو داشته باشيم معقول نيست. من اين سقوط را ضعف بانوان و بازيکنان نمي‌دانم چرا که بايد شرايط مهيا باشد. 

فارس: بهترين خاطره‌تان در طول 30 سالي که در ورزش بوديد، چيست؟

خاطره‌آي براي ورزش بانوان در اذهان مي‌ماند که همراه با ايجاد انگيزه باشد. مدال کيميا عليزاده در دوران کاري من ارزشمند است. 

فارس: خاطرتان هست در اين 30 سال بدترين شرايط چه بود و چه زماني گريه کرديد؟

زماني که خانم پورغلام يکي از مسئولان فوت کرد بسيار ناراحت شدم. او خيلي پرتلاش بود و از اتفاقي که افتاد بسيار متاثر شدم. 

فارس: در اين تغيير و تحولاتي که در بخش نواب بانوان فدراسيون رخ داد موردي بوده که از اين تغيير ناراحت بوده باشيد؟

در ارتباط با فريده شجاعي اين موضوع اتفاق افتاد. او مي‌توانست باشد و کار کند اما مشکلاتي در فدراسيون ايجاد شد که شجاعي رفت. 

فارس: حرف پاياني؟

من هميشه از رسانه‌ها براي حمايت از ورزش بانوان تشکر کردم. شايد بخش مهمي از توسعه ورزش بانوان را هم مديون زحمات شما هستيم.

انتهاي پيام/1020ج

 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن