کد مطلب: 58993
معاون شوراي فرهنگي اجتماعي زنان:
ازدواج اجباري در هر سني غيرقانوني و غيرشرعي است
تاریخ انتشار : 1395/09/30 12:00:45
نمایش : 174
معاون شوراي فرهنگي اجتماعي زنان با بيان اينکه اظهارات برخي مسئولان حوزه زنان کاملاً سياسي است،گفت:اين افراد خودشان را در مورد ازدواج دختران محق‌تر از پدران مي‌دانند، و ميان پدران و دختران اختلاف ايجاد مي‌کنند.
به گزارش مشكات برين، فرشته روح‌افزا در خصوص نظر برخي از نمايندگان مجلس در رابطه با اصلاح ماده 1041 قانون مدني، گفت: چيزي که به عنوان اصلاح از آن ياد مي‌کنند به نظر خودشان اصلاحيه است و به وضوح مي‌توان ردپاي نگرش غربي و فمينيستي را در اين اصلاحيه ديد.

وي ادامه داد: بهتر است ابتدا افرادي که موضوع اصلاح ماده 1041 قانون مدني را مطرح کرده‌اند به اين سؤال پاسخ دهند که آيا ازدواج در کشور اجباري است؟ اگر پاسخ مثبت است که ازدواج اجباري در هر سني اشکال شرعي دارد اما نياز به ازدواج از دوران بلوغ شکل مي‌گيرد و اين يک امر کاملاً طبيعي است. اگر کسي شرايط ازدواج را دارد و پدر خانواده و خود فرد مصلحتش را در ازدواج مي‌داند چه ايرادي دارد که اين کار را انجام دهد.

وي افزود: اگر تغييري در اين باره رخ دهد براي افرادي که نيازمند به ازدواج هستند جلوي ازدواج آنها گرفته مي‌شود، نه تنها اين افراد در راستاي تسهيل ازدواج و سياست‌هاي ابلاغي خانواده کاري نمي‌کنند و قدمي برنمي‌دارند بلکه نقطه مقابلي براي آن ايجاد مي‌کنند.

معاون شوراي فرهنگي اجتماعي زنان اظهار داشت: اگر منظور اين افراد اين است که دختران در سن 13 سالگي متوجه بسياري از امور نمي‌شوند و براي ازدواج آمادگي ندارند مي‌توان بحث آمادگي را به اين اسناد اضافه کرد که در مراکزي که بلوغ‌سنجي انجام مي‌شود آمادگي دختران براي ازدواج نيز مورد سنجش قرار گيرد اما اين کار به کميته نياز ندارد.

روح‌افزا ادامه داد: اگر اين نمايندگان مجلس مي‌خواهند جلوي خطرات احتمالي ازدواج در سن 13 سالگي را بگيرند بهتر است بگويند چرا جلوي خطرات قطعي که براي دختراني که در سنين بالا هنوز موفق به ازدواج نشده‌اند را نمي‌گيرند. هم اکنون چند ميليون دختر مجرد در سن ازدواج داريم که براي آنها قدمي برداشته نشده است و اينکه اين افراد خودشان را محق‌تر از پدران مي‌دانند يک اختلاف در خانه و ميان پدران و دختران ايجاد مي‌کند، اگر دختري واقعاً به اجبار و بدون رضايت ازدواج مي‌کند مجاري قانون باز است و مي‌تواند شکايت کند اما نبايد راه را سخت‌تر کنيم و افکار فمينيستي را در قوانين داخلي کشورمان وارد کنيم. طرح اين مباحث نشان‌دهنده بحث‌هاي کنوانسيون حقوق زن است.

وي افزود: سؤال ديگري که بايد پاسخ داده شود اين است که چه کسي سن 18 سال را به عنوان سن مناسب براي ازدواج تعيين کرده است در همان کشورهاي غربي نيز که اين سن براي ازدواج تعيين شده است هم اکنون بين سن 16 تا 18 سالگي بحث دارند چرا که بر اساس قانون آنها، اگر تا سن 18 سالگي اختلافي از سوي دختر يا پسري رخ دهد مجازات نمي‌شوند. هم اکنون بحراني در انگلستان وجود دارد تحت عنوان بچه‌هاي بچه‌دار و بعضي‌ها در اين سن فرزندان خود را مي‌کشند چون اجازه ازدواج ندارند يا به سراغ سقط مي‌روند و هزاران مشکل براي آنها ايجاد مي‌شود.

آمار ازدواج دختران در سن زير 13 سالگي، سندي ندارد

معاون شوراي فرهنگي اجتماعي زنان، تصريح کرد: ازدواج امري است که افراد خودشان زمان مناسب را براي آن تشخيص مي‌دهند اگر دختري در سن 13 سالگي اين توانايي را دارد چه اشکالي دارد که ازدواج کند. متأسفانه آمارهايي در زمينه ازدواج و طلاق دختران در اين سن مي‌دهند که هيچ سنديتي ندارد افرادي که مي‌خواهند اين گونه نظرات را بدهند و تصميم‌گيري کنند بهتر است ابتدا با نهادهاي حقوقي و کارشناسان مشورت کنند و بنيان خانواده را متزلزل نکنند.

برخي نمايندگان مجلس و مسئولان حوزه زنان از فتواي مراجع سوء استفاده نکنند

روح‌افزا خاطرنشان کرد: بر اساس قانون ازدواج‌هايي که در سن زير 18 سالگي رخ دهد اجازه ثبت قانوني ندارد بنابراين آمار درستي نيز در اين زمينه وجود ندارد و نمي‌توانند با رقم‌سازي‌هاي بدون سند آب را گل‌آلود کنند و ماهي خود را بگيرند. همان گونه که مراجع تقليد گفته‌اند بلوغ عقلي براي يک ازدواج لازم و ضروري است و هر فردي با هر سني اگر بلوغ عقلي نداشته باشد ازدواج او غلط است و نبايد از فتواي مراجع سوءاستفاده کنند و اين سوءاستفاده از فتواهاي مراجع مشکل شرعي دارد.

چکش مشکلات اقتصادي بر سر خانواده‌ها، آلودگي هوا موجب از هم پاشيدگي خانواده‌ها شده است

وي ادامه داد: متأسفانه در اين دوره اين گونه شده است که مسئولان در معاونت امور زنان و در مجلس به فکر حل کردن مشکلات دختران و زنان نيستند و به دنبال ايجاد جريان سياسي هستند تا از آن براي افزايش آراي خود در رأي‌گيري‌ها استفاده کنند، هم اکنون مشکل کشور ما دختران 13 سال هستند يا دختران و پسراني که در سن 35 سالگي هنوز شرايط ازدواج را ندارند آيا يا تمام مشکلات کشور ما حل شده است و نوبت به اين موضوع رسيده است. مشکلات اقتصادي در کشور ما هر روز بغرنج‌تر مي‌شود و چکش آن بر سر خانواده‌ها مي‌خورد و در نهايت منجر به افزايش آمار طلاق مي‌شود. مسئولان و نمايندگان نگران خانواده‌ها هستند بهتر است به شهرهايي که با آلودگي هوا درگير هستند سري بزنند. آلودگي هوا در بسياري از شهرها باعث از هم پاشيدگي خانواده‌ها شده است. ما هم اکنون بحران طلاق را در کشور داريم چرا مسئولان براي حل اين بحران‌ها کاري انجام نمي‌دهند؟

عده‌اي مي‌خواهند حوزه زنان را فداي سياست، کرسي و کسب آرا کنند

معاون شوراي فرهنگي اجتماعي زنان، ادامه داد: اظهارات برخي نمايندگان و مسئولان حوزه زنان کاملاً سياسي است از آنها مي‌خواهيم حوزه زنان و خانواده را فداي سياست، کرسي و کسب آرا نکنيد و به دنبال حل مشکلات باشيد.

انتهاي پيام/1020ج
 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن