کد مطلب: 58981
دبير مجمع زنان فرهيخته انقلاب اسلامي:
نمي‌توان براي سن ازدواج تمام دختران و پسران يک نسخه پيچيد
تاریخ انتشار : 1395/09/28 11:34:46
نمایش : 148
دبير مجمع زنان فرهيخته انقلاب اسلامي با اشاره به تلاش برخي نمايندگان براي اصلاح ماده 1041 قانون مدني گفت: براي همه نمي‌توان يک نسخه پيچيد در اقليم‌هاي گرمسير برخي مي‌توانند در سن 13 سالگي و حتي پايين‌تر آمادگي ازدواج داشته باشند و در صورتيکه‌ شرايط ازدواج براي او فراهم نشود ممکن است به فساد بيفتد.
به گزارش مشکات برين زهرا سجادي در گفت‌و گو با فارس گفت: اينکه عده‌اي از نمايندگان مجلس به دنبال رايزني براي جلب نظر موافق علما براي برنامه‌ها و طرح‌هاي خود هستند از پايه کار اشتباه و بيهوده‌‌اي است و بي توجهي به فتوا است که گمان کنند با جو سازي و گفت‌و گو مي‌توانند نظر يک فقيه را تغيير دهند اين اشتباه است فقيه بر مبناي اطلاعاتي که وضعيت اجتماعي دارد و نکات علمي و فقهي حکمي را صادري مي‌کند اينکه بگويند براي جلب نظر موافق علما با آنها رايزني صورت مي‌گيرد چنين چيزي درست نيست.

وي ادامه داد: اما اينکه آيا واقعا دختر و پسر زير 13 سال نمي‌تواند ازدواج کند بنا به شرايط محيطي و اقليمي است يعني شما در محيط‌هاي گرمسير مانند خوزستان و بندرعباس شاهد هستيد که دختران و پسران بلوغ زودرس دارند و شرايطي وجود دارد که توانمندي‌هاي بيشتري را حتي از نظر اقتصادي دارا هستند و اين افراد خيلي زودتر مي توانند زندگي را اداره کنند.

دبير مجمع زنان فرهيخته انقلاب اسلامي گفت: لذا دادن يک حکم کلي براي همه زمان‌ها و مکان‌ها نيست در برخي اقليم‌ها دختران و پسران در سن 13 و 14 سالگي توانايي اداره زندگي را ندارند نمي‌شود يک حکم براي همه افراد داد، چون در اينصورت اگر در جايي از کشور اين ازدواج هم اتفاق بيفتد باطل است چون حکم مرجع تقليد دارد.

سجادي افزود: براي همه نمي‌توان يک نسخه پيچيد و براي اقليم‌هاي گرمسير و در شرايطي حتي زود تر هم مي‌توانند برخي آمادگي ازدواج داشته باشند و در صورتيکه‌ شرايط ازدواج براي او فراهم نشود ممکن است به فساد بيفتد.

وي ادامه داد: عده‌اي فکر مي‌کنند با تشکيل کميته و تشکيل اتاق فکر بتوانند نظر مراجع را تغيير دهند در زمان اصلاحات هم زماني در مورد تغيير نظر مراجع  درباره حکم سنگسار براي زناي محصنه برگردانيم چون در مجامع بين المللي ما را محکوم مي‌کنند، بنده همان زمان هم مطرح کردم اين نص صريح قرآن است و اين موضوعي نيست که علما به آن پرداخته باشند، هم اکنون هم که گفته مي‌شود که اجازه پدر تنها شرط کافي براي ازدواج نباشد اين هم دقيقا همان مطلب است و اين موارد نص صريح است.

به گزارش فارس، هفته گذشته يکي از اعضاي کميسيون فرهنگي مجلس شوراي اسلامي گفته بود ما در حال جلب نظر موافق علما هستيم تا ماده 1041 قانون مدني در خصوص سن ازدواج اصلاح شود و تنها اذن پدر و شرط سن مدنظر نباشد و با اصلاح اين ماده، بايد مراجع قانوني در مورد ازدواج افراد کم سن و سال تصميم بگيرند و نظارت بيشتري بر ادارات ثبت و دادگاه‌ها انجام شود تا تخلفي صورت نگيرد.

در ماده 1041 قانون مدني آمده است:  عقد نکاح دختر قبل از رسيدن به سن 13 سال تمام شمسي و پسر قبل از رسيدن به سن 15 سال تمام شمسي منوط است به اذن ولي به شرط رعايت مصلحت با تشخيص دادگاه صالح.

 

انتهاي پيام/1020ج

 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن