کد مطلب: 58968
10 راه موثر خانگي براي درمان استرس و اضطراب
تاریخ انتشار : 1395/09/25 11:38:34
نمایش : 163
همانطور که مي دانيد استرس يک بخش اجتناب ناپذير زندگي است، اما راه هاي بسيار آساني براي مقابله با آن وجود دارد. براي داشتن آينده اي روشن شما بايد استرس هاي خود را مديريت کنيد و تغيير در شيوه زندگي، يک رژيم غذايي سالم و استفاده از برخي داروهاي خانگي ساده به خوبي مي تواند در مديريت استرس و اضطراب راه گشا باشد.
به گزارش مشکات برين قطعا همه ي شما در طول زندگي استرس و اضطراب را تجربه کرده ايد، اساساً استرس و اضطراب از جوابهاي غير تخصصي بدن به مشکلات و همچنين حس نياز شما براي پيشرفت و تغيير در زندگيتان ناشي مي شود.
 
نيازها و خواسته هاي زيادي در زندگي موجود است که ميتواند منجر به استرس و اضطراب شود اما مشکلات مالي، دغدغه هاي کاري و نيازهاي عاطفي  در صدر همه ي اين نيازها قرار مي گيرند. البته نبايد فراموش کرد که اتفاقات زندگي هم ميتوانند باعث استرس شوند.

اثرات فيزيولوژيکي متداول استرس سردرد، درد و تنش عضلاني، درد قفسه سينه، خستگي، تکرر ادرار، ناراحتي معده و بدخوابي هستند.

همچنين استرس با اثر مستقيم بر روي خلق و رفتار شما، منجر به علائمي مانند اضطراب، بي قراري، فقدان انگيزه، تحريک پذيري، خشم غير ضروري، غم و اندوه، افسردگي و انزواي اجتماعي مي گردد.

استرس مي تواند حاد يا مزمن باشد. استرس بيش از حد مي تواند عوارضي فشار خون بالا، چاقي، بيماري هاي قلبي، اضطراب و افسردگي را به دنبال داشته باشد. نکته جالب اينجاست که استرس حتي ميزان لذت شما را از زندگي تحت تاثير قرار مي دهد.

همانطور که مي دانيد استرس يک بخش اجتناب ناپذير زندگي است، اما راه هاي بسيار آساني براي مقابله با آن وجود دارد. براي داشتن آينده اي روشن شما بايد استرس هاي خود را مديريت کنيد و تغيير در شيوه زندگي، يک رژيم غذايي سالم و استفاده از برخي داروهاي خانگي ساده به خوبي مي تواند در مديريت استرس و اضطراب راه گشا باشد.

در اينجا ما 10 تا از راه هاي موثر درمان استرس و اضطراب رو در زير معرفي ميکنيم.
 
 10 راه موثر خانگي براي درمان استرس و اضطراب

1 – تنفس آرام و عميق

تنفس آرام و عميق در موقعيت هاي استرس زا مي تواند به شما در کاهش استرس کمک کند. همراه با تنفس عميق، اکسيژن بيشتري وارد بدن شما مي شود که مي تواند منجر به آرامش ذهن و بدن شما شود. در واقع، روزانه 15 تا 30 دقيقه تنفس آهسته و عميق مي تواند به خوبي به جلوگيري از استرس کمک کند. تنفس آهسته و عميق حتي مي تواند به شما کمک کند که بهتر فکر کنيد و در نتيجه مي توانيد از راه حل هاي بهتري براي مقابله با استرس استفاده کنيد.
 •     وقتي که شما تحت استرس قرار داريد، در جاي آرام و راحتي دراز بکشيد.
 •     چشمانتان را ببنديد و از طريق بيني يک نفس عميق بکشيد.
 •     نفس خود را به ​​مدت 5 ثانيه نگه داريد و سپس به آرامي و به مدت ثانيه 5 نفستان را خارج کنيد (بازدم).
 •     5 يا 6 بار  اين کار را تکرار کنيد، تا زماني که احساس آرامش به شما دست دهد.

2 – سولفات منيزيم

سولفات منيزيم در درمان استرس مفيد و موثر است که در موقعيت هاي استرس زا به شما کمک مي کند. استرس باعث کاهش سطح منيزيم و افزايش سطح آدرنالين در بدن مي شود.
 •     سولفات منيزيم غني از منيزيم است و کمک مي کند که متابوليسم توليد سروتونين در مغز افزايش يابد و منجر به آرامش بيشتر و بهتر شدن خلق و خو مي شود. اين به نوبه خود به کاهش استرس، اضطراب، تحريک پذيري، بي خوابي و ريتم غير طبيعي قلب و افزايش آرامش و راحتي شما کمک مي کند.
 •     1 فنجان نمک فرنگي و چند قطره اسانس معطر مورد علاقه تان را به آب گرم وان حمام اضافه کنيد.
 •     سپس آن را هم بزنيد، تا زماني که دانه هاي نمک در آب حل شوند.
 •     به مدت 20 دقيقه در اين آب تسکين دهنده دراز بکشيد.
 •     شما مي توانيد هفته اي 2 يا 3 بار از اين حمام آرامش بخش لذت ببريد.
 
3 – چاي بابونه

بابونه گياهي بسيار موثر براي کاهش استرس مي باشد. ماهيت آرام بخش و تسکين دهنده آن به عنوان يک مسکن بر روي سيستم عصبي مرکزي عمل مي کند. بابونه به شل شدن عضلات، رفع اضطراب و خواب بهتر کمک مي کند.
 •     براي مبارزه با استرس شما مي توانيد روزانه 4 فنجان از دمنوش بابونه بنوشيد. براي تهيه اين دمنوش، 2 قاشق چاي خوري بابونه خشک را به يک فنجان آب گرم اضافه کنيد و اجازه دهيد به مدت 10 دقيقه دم بکشد. سپس مقداري عسل به عنوان طعم دهنده به آن اضافه کنيد و آن را بنوشيد.
 •     شما همچنين مي توانيد گل بابونه تازه يا چند قطره از اسانس بابونه به آب گرم اضافه کنيد و به عنوان تسکين دهنده اعصاب مصرف نماييد.
 •     شما حتي مي توانيد از اين گياه به عنوان مکمل نيز استفاده نماييد. براي انتخاب دوز مناسب با دکتر خود مشورت کنيد.
 
4 – ماساژ

ماساژ بدن نيز به عنوان يک مسکن بسيار مفيد براي درمان اضطراب و استرس عمل مي کند. با توجه به طب سنتي چيني، ماساژ کمک مي کند تا چاکراه هاي انرژي مسدود بدن، باز شوند و به کاهش استرس و بهبود سلامتي کمک کنند.

ماساژ پاها، دست ها، پشت و سر با روغن گرم به شل شدن عضلات تنش، بهبود گردش خون و کاهش اضطراب کمک مي کند.

براي استفاده از ماساژ درماني، شما مي توانيد از روغن کنجد، زيتون و يا روغن نارگيل استفاده کنيد.
 •     روغن مورد نظرتان را کمي گرم کنيد.
 •     از روغن گرم شده براي ماساژ پيشاني، گردن، شانه ها، پشت و پاهايتان استفاده کنيد.
 •     سپس حمام آب گرم بگيريد.
 •     ماساژ روزانه بدن شما (به اندازه مورد نياز) به کاهش استرس کمک مي کند.

5 – بوزيدان يا جيسينگ هندي (Withania somnifera)

جيسينگ هندي گياهي بسيار موثر براي کاهش استرس مي باشد. مطالعات مجله اي پزشکي-روان شناسي در هند نشان داده که ريشه جيسينگ هندي با کاهش ميزان هورمون کورتيزول (موثر در استرس) در بزرگسالان منجر به کاهش قابل توجه استرس مي گردد. همچنين جيسينگ هندي آستانه تحمل انسان را در مقابل استرس افزايش مي دهد و به نوبه خود باعث بهبود کيفيت زندگي مي شود.

علاوه بر اين، جيسينگ هندي منجر به تقويت سيستم عصبي، افزايش انرژي، کاهش خستگي و بهبود کيفيت خواب مي گردد.

اين گياه به آساني در عطاري ها به صورت ريشه تازه، ريشه خشک شده، پودر و يا به صورت مکمل موجود مي باشد. روزانه 1 تا 2 گرم ريشه تازه يا خشک را در 1 فنجان شير يا آب بجوشانيد و سه بار در روز مصرف کنيد.

اگر مي خواهيد از مکمل آن استفاده کنيد با دکتر خود مشورت کنيد.
 •     زنان باردار و کودکان نبايد از اين گياه مصرف کنند.

6 – ريحان مقدس (Ocimum tenuiflorum)

ريحان مقدس يکي ديگر از گياهان دارويي است که به عنوان يک گياه ضد استرس طبيعي عمل مي کند. اين گياه به عنوان يک گياه سازگار کننده بدن انسان با شرايط محيطي، پاسخ طبيعي بدن به استرس هاي جسمي و روحي را افزايش مي دهد. بعلاوه اين گياه به عملکرد صحيح بدن در زمان استرس کمک مي کند.

با توجه به مقالات منتشر شده از مجله Ethnopharmacology در سال 2006، ريحان مقدس، انسان را در مقابل تغييرات ناشي از استرس مزمن محافظت مي نمايد.
 •     روزي 2 بار، 10 تا 12 برگ ريحان مقدس را بجويد.
 •     شما حتي مي توانيد از دمنوش چاي ريحان براي کاهش استرس استفاده نماييد. براي درست کردن اين دمنوش، 1 قاشق غذاخوري برگ هاي تازه ريحان مقدس را در يک فنجان آب جوش بريزيد و اجازه دهيد به مدت 5 دقيقه دم بکشد. سپس مقداري عسل به آن اضافه کرده و بنوشيد.

7 – چاي سبز
10 راه موثر خانگي براي درمان استرس و اضطراب

شما همچنين مي توانيد با نوشيدن يک فنجان چاي سبز استرس خود را کاهش دهيد. چاي سبز حاوي آمينو اسيد ال تيانين (L-Theanine) است که توليد امواج مغزي آلفا را در مغز افزايش مي دهد و اين امواج به نوبه خود منجر به کاهش استرس، افزايش آرامش، بهبود تمرکز و هوشياري ذهني مي شود. به علاوه اين اسيد آمينه نقش مهمي را در توليد گاما آمينوبوتيريک اسيد (GABA) که يک انتقال دهنده عصبي است و باعث ريلکس شدن انسان مي شود، ايفا مي نمايد.خواص چاي سبز
 •     2  قاشق چاي خوري برگ هاي چاي سبز را به يک فنجان آب گرم اضافه کنيد.
 •     اجازه دهيد دمنوش به مدت 5 دقيقه دم بکشد.
 •     مقداري آبليموي تازه و عسل به آن اضافه کنيد.
 •     شما مي توانيد روزانه 2 تا 3 فنجان چاي سبز را براي کاهش استرس بنوشيد.

8 – گل ساعتي

گل ساعتي دارو گياهي کاهش اضطراب و استرس

يکي ديگر از داروهاي گياهي موثر در کاهش استرس، گل ساعتي مي باشد. گل ساعت مي تواند ميزان گاما آمينوبوتيريک اسيد (GABA) را در مغز افزايش دهد و در نتيجه به کاهش استرس و اضطراب کمک کند.
 •     يک فنجان چاي گل ساعتي را براي کاهش استرس بنوشيد. براي درست کردن اين چاي، 1 قاشق غذا خوري پودر گل ساعتي را به 1 فنجان آب داغ اضافه کنيد و اجازه دهيد تا دمنوش به مدت 10 دقيقه دم بکشد. دمنوش را صاف نموده و به صورت گرم ميل نماييد.
 •     گل ساعت به شکل عصاره مايع و قرص (مکمل) نيز موجود است.
 • هميشه قبل از مصرف يک مکمل با دکتر خود مشورت کنيد، چون ممکن است که اين مکمل ها با داروهاي ديگري که مصرف مي کنيد، سازگار نباشد.
 •     بچه هاي کوچک و زنان باردار و شيرده نبايد از اين گياه مصرف نمايند.

9 – ورزش

ورزش چه با شدت پايين، چه با شدت بالا يا به صورت ايروبيک (هوازي) باشد، در همه حالات به عنوان يک تسکين دهنده بزرگ استرس عمل مي کند. ورزش به کاهش هورمون هاي استرس و افزايش هورمون هايي که باعث ايجاد احساس خوب در انسان مي شوند، کمک مي کند. بعلاوه آن حالت (Mood) شما را بهبود مي بخشد و از نگراني هاي روزانه دور مي نمايد.

هنگامي که تحت فشار و استرس قرار داريد، سعي کنيد زماني را براي انجام برخي از ورزش ها در نظر بگيريد. شما مي توانيد زمان کوتاهي را به پياده روي، شنا و رقص اختصاص دهيد و يا ورزش مورد علاقه تان را بازي کنيد.

شما همچنين مي توانيد براي مبارزه با استرس از تمرين يوگا استفاده کنيد. يوگا به عنوان يک مديتيشن، به آرامش ذهني و فيزيکي شما کمک مي کند و تمرکز شما را افزايش مي دهد. همچنين يوگا به آرامش و خونسردي شما کمک مي کند و باعث مي شود که مسائل و مشکلات را روشن تر و بهتر ببينيد و تصميمات مناسبتري را در مواجهه با آنها اتخاذ کنيد.

10 – انواع  ويتامين B
10 راه موثر خانگي براي درمان استرس و اضطراب

براي جلوگيري از استرس و بالا بردن روحيه خود مصرف ويتامين B را شروع کنيد. هر 8 نوع ويتامين B از جمله B1، B2، B3، B5، B6، B7 و B12 عملکرد صحيح مغز و سيستم عصبي را ارتقا مي دهند و همچنين به افزايش آرامش و مبارزه با استرس و خستگي کمک مي کنند.

در واقع، کمبود ويتامين B در بدن مي تواند باعث تحريک پذيري (حساسيت بيش از حد)، افسردگي و بي تفاوتي شود. بنابراين هنگامي که شما تحت استرس قرار داريد، بيشتر از غذاهاي غني از انواع ويتامين B استفاده کنيد.

از غذاهاي غني از ويتامين B شامل غلات سبوس دار، لوبيا، نخود، بادام زميني، اسفناج، کلم پيچ، آووکادو، سيب زميني، موز، حبوبات، تخم مرغ و محصولات لبني استفاده نماييد.

همچنين شما مي توانيد مکمل هاي ويتامين B را مصرف کنيد. براي انجام اين کار ابتدا با يک دکتر مشورت کنيد./برترين ها


انتهاي پيام/1020ج

 
 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن