کد مطلب: 58964
اين بيماري 176 ميليون زن را درگير کرده است
تاریخ انتشار : 1395/09/25 09:48:35
نمایش : 256
براساس آمارهاي ارائه شده حدود 1.5 ميليون زوج جوان در کشور از مشکل ناباروري رنج مي برند که اين مشکل علت هاي مختلفي دارد که يکي از آنها بيماري اندومتريوز است که لگن، شايع ترين محل بروز آن است. در اين بيماري که ابتلا به آن بين 25 تا 40 سالگي است بافت اندومتر (مخاط رحم) به صورت پرکار در بيرون از محل اصلي (رحم) پايه ريزي مي شود.
به گزارش مشکات برين براساس آمارهاي ارائه شده حدود 1.5 ميليون زوج جوان در کشور از مشکل ناباروري رنج مي برند که اين مشکل علت هاي مختلفي دارد که يکي از آنها بيماري اندومتريوز است که لگن، شايع ترين محل بروز آن است. در اين بيماري که ابتلا به آن بين 25 تا 40 سالگي است بافت اندومتر (مخاط رحم) به صورت پرکار در بيرون از محل اصلي (رحم) پايه ريزي مي شود.
 
اين بافت در تمام اندام هاي بدن به جز طحال ايجاد مي شود، ولي رايج ترين محل پديدآمدن آن، لگن است که 50 درصد از موارد را شامل مي شود.

در اين قسمت، تخمدان ها (نزديک به 40 درصد موارد) بيش از ديگر اندام ها گرفتار اندومتريوز مي شوند. از نشانه هاي اندومتريوز درد لگني، ديسمنوره (درد دوران قاعدگي) و نازايي است. به طوري که 5 تا 15 درصد موارد نازايي در زنان به علت اين بيماري است.

اندومتريوز با شيوع تقريبي 176 ميليون زن در جهان و بار مالي حدود 110 ميليارد دلار در سال يکي از شايع ترين و پرهزينه ترين بيماري هاي زنان است. شيوع تقريبي اين بيماري در سنين باروري  حدود 5 تا 20 درصد و در سنين غيرباروري 30 تا 50 درصد است.
 
 اين بيماري 176 ميليون زن را درگير کرده است
 

با وجود اعلام اين آمار، علل بروز آن به طور دقيق روشن نيست زيرا ابزارهاي غيرتهاجمي دقيقي براي تشخيص اندومتريوز وجود ندارد و اين بيماري در برخي موارد بدون نشانه است. درمان نيز از ديگر چالش هاي اين بيماري است. تنها و بهترين روش درمان اندومتريوز جراحي لاپاراسکوپي است که بايد به صورت گروهي با حضور چند متخصص انجام شود و از سوي ديگر، به گفته متخصصان جراحي، حتي اين شيوه هم درمان محسوب نمي شود و فقط به کاهش درد در بيماران مي انجامد تا به زندگي روزمره خود بازگردند.

با توجه به اين چالش ها، پژوهشگاه فناوري هاي نوين علوم زيستي جهان دانشگاهي و پژوهشگاه ابن سينا با همکاري مرکز اندومتريوز و جراحي هاي کم تهاجمي زنان انگلستان، کنگره بين المللي اندومتريوز و جراحي هاي کم تهاجمي را به سرپرستي شاهين خزعلي از 4 تا 6 آبان برگزار کرد.

در اين کنگره درخصوص موضوع هايي مانند تشخيص و طبقه بندي اندومتريوز و درمان پزشکي آن، جراحي کم تهاجمي و اندومتريوز، آموزش و راه اندازي، ضرورت جراحي هاي کم تهاجمي، اندومتريوز و باروري، درمان هاي جراحي و اندومتريوما، هيسترکتومي و ميمومکتومي، نقش جراحي با حداقل تهاجم در اورولوژي زنان، آنکولوژي زنان، ژنتيک و کيفيت زندگي با حضور متخصصاني از 21 کشور دنيا بحث و بررسي و 6 عمل جراحي به صورت زنده در بيمارستان محب کوثر انجام شد.

جراحي بيمار مبتلا به سرطان گردن رحم با روش لاپاراسکوپي، جراحي اندومتريوز پيشرفته که بخشي از روده برداشته شد، عمل جراحي برداشتن رحم با روش ميني لاپاراسکوپي، جراحي اندومتريوز پيشرفته، جراحي افتادگي شديد رحم بدون برداشتن رحم با روش لاپاراسکوپي و جراحي برداشتن فيبروم با روش قطعه قطعه کردن از جمله اين اعمال جراحي بود.

شباهت اندومتريوز به سرطان

دکتر عليرضا زالي، رييس سازمان نظام پزشکي ايران در اين کنگره با تاکيد بر اينکه متوسط نرخ ناباروري در زوج هاي ايراني 20 درصد بالاتر از متوسط جهاني است، يکي از دلايل اين امر را تشخيص ندادن به موقع اين بيماري مي داند.
 
دکتر زالي، ناهمگوني و بيان هاي نامتنقاض و متعدد دستگاه ژنتيکي را يکي از دلايل بروز اندومتريوز مي داند و از آن به عنوان «پلي مورفيسم ژني» در بيماران اندومتريوز نام مي برد و مي افزايد: بررسي هاي کروموزومي در دنيا نشان داده که در برخي از بازوهاي کروموزومي 2.7 و 10بعضي از افراد مستعد ابتلا به اندومتريوز، اختلالاتي مشاهده شده است و بر اين اساس، امروزه ژن هاي متعددي مورد بررسي قرار مي گيرد، چون شباهت هاي بيولوژيکي ميان اندومتريوز و سرطان وجود دارد.
 
وقتي سلول هاي پوششي رحم وارد لگن مي شوند، دستگاه ايمني مي خواهد اين سلول ها را حذف کند، ولي بنا به دلايلي چون خاموش بودن دستگاه ايمني مي خواهد اين سلول ها را حذف کند، ولي بنا به دلايلي چون خاموش بودن دستگاه ايمني يا عملکرد ناصحيح آن، اين سلول ها داخل حفره لگني يا جاي ديگري لانه گزيني مي کنند.

به نظر مي رسد يکي از دلايلي که دستگاه ايمني در حفرات لگني عليه سلول هاي کاشته شده خوب عمل نمي کند، ناشي از اختلالات ژنتيکي باشد و در سرطان نيز همين امر حاکم است.»
 
 اين بيماري 176 ميليون زن را درگير کرده است
 

رييس سازمان نظم پزشکي ايران همچنين به مطالعات انجام شده در ايران و دنيا اشاره مي کند که تمرکز آنها روي ژني به نام P53 است. اين ژن مسئول سرکوبگر سلول هاي توموري است و در حالت عادي توده يا ضايعه اي غيرطبيعي را سرکوب مي کند. اما اگر در اين ژن اختلال ايجاد شود، احتمال ابتلاي فرد به اندومتريوز افزايش مي يابد.

در حقيقت، به دليل شباهت هاي موجود در اندومتريوز و ساز و کار سرطان يکي از ژن هايي که روي آن مطالعه مي شود، ژن P53 است. زيرا برپايه مطالعات جهاني، پلي مورفيسم (اختلال ژني) P53 در زنان به مبتلاشدن آنها به اندومتريوز منجر مي شود.

تشخيص ندادن به موقع؛ چالش اصلي اندومتريوز

دکتر شاهين خزعلي، رييس مرکز اندومتريوز و جراحي هاي کم تهاجمي زنان انگلستان و مسئول کلينيک اندومتريوز مرکز درمان ناباروري پژوهشگاه ابن سينا مي گويد: «در تمام دنيا براي درمان راحي اندومتريوز معضلاتي وجود دارد. زيرا اين بيماري علاوه بر رحم، تخمدان، کليه، روده، مثانه و ساير اعضاي بدن را نيز درگير مي کند. بنابراين، براي درمان وجراحي بيماران نياز به تيم درماني (کار گروهي) است. به همين علت، در بسياري از کشورها در کلينيک هاي چندتخصصي درمان بيماران مبتلا به اندومتريوز انجام مي شود.»

خزعلي به نتايج تحقيقاتي که سال 1369/ 1990 انجام شده است اشاره مي کند که نشان مي دهد بيماران مبتلا به سرطان تخمدان که در مراکز چندتخصصي انکولوژي زنان مورد درمان قرار گرفته اند طول عمر بيشتري داشته اند.

اين محقق درباره وضعيت درمان اندومتريوز در کشور مي گويد: «در کلينيک ابن سينا بيش از 80 درصد مراجعه کنندگان در سطح 4 اين بيماري هستند که نشان دهنده پيشرفت بيماري در اين افراد است. همچنين در 68 درصد بيماران رحم يا ديده نمي شود يا مقدار کمي از آن قابل مشاهده است. ضمن اينکه 41 درصد مراجعه کنندگان يک بار تحت عمل جراحي اندومتريوز قرار گرفته اند.

بيماري اندومتريوز از لحاظ ميزان پيشرفت در 4 سطح رده بندي مي شودکه رده 4 حکايت از اندومتريوز پيشرفته دارد. درمان هاي کم تهاجمي لاپاراسکوپي تنها روش درماني اين بيماري هستند و جراحي هاي چندباره بيماران به تهاجمي تر شدن بيماري منجر مي شود.»

اندومتريوز برگشت پذير است

دکتر کيث لاودن، متخصص زنان و زايمان بيمارستان سلطنتي هم با بيان دلايل بروز اين بيماري يادآور مي شود: «بيش از 100 سال است که درباره دلايل بروز اين بيماري بحث مي شود و موارد زيادي گفته شده ولي هنوز مطمئن نيستيم که چرا اين بيماري ايجاد مي شود. در حال حاضر يقين داريم که عوالم ژنتيکي و محيطي در بروز اين بيماري بسيار دخيل اند. به طوري که، در مورد حدود 25 درصد از بيماراني که به اندومتريوز پيشرفته مبتلا هستند پس از درمان، بيماري بر مي گردد و نکته مهم اين است که در بسياري از بيماران نمي توانيم درد را از بين ببريم و فقط مي توانيم شدت آن را در حدي کاهش دهيم که براي بيمار قابل تحمل باشد.»


انتهاي پيام/1020ج
 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن