کد مطلب: 58950
پوکي استخوان ۸۰ درصد زنان بالاي ۵۰ سال
تاریخ انتشار : 1395/09/23 10:53:07
نمایش : 180
معاون وزير بهداشت با اشاره به اينکه ۵۰ تا ۷۰ درصد مردم کشورمان دچار فقر کمبود ويتامين D هستند، از شکسته شدن هر ساعت ۶ لگن استخواني به دليل بيماري پوکي استخوان خبر داد.
به گزارش مشکات برين،محمدباقر لاريجاني در نشست خبري همايش بين المللي پوکي استخوان که از ۲۵ تا ۲۶ آذر در تهران برگزار مي‌شود، اظهار داشت: در اين همايش بين المللي که رئيس انجمن جهاني استروپروز نيز حضور مي‌يابد، گزارشي از وضعيت پوکي استخوان در کشورمان ارائه خواهد شد و به پيشرفت‌ها در اين حوزه مي‌پردازيم.
 
وي با اشاره به اينکه همزمان با اين همايش بين المللي که در روز ۵ شنبه ۲۵ آذر در بين ساعت ۱۱تا۱۵ نيز جشنواره عمومي براي حضور همه خانواده‌ها با محوريت غذا و پوکي استخوان برگزار مي‌شود، افزود: در حاشيه اين همايش نيز به ۴ نفر از محققان برتر در حوزه ديابت نيز جايزه ديابت اهدا خواهد شد.
 
معاون آموزشي وزير بهداشت در ادامه با اشاره به بررسي ۱۱ هزار نفر طي تحقيقات گسترده‌اي در زمينه پوکي استخوان گفت: براساس تحقيقات برآورد مي‌شود که ۸۰ درصد خانم‌هاي بالاي ۵۰ سال ايراني دچار پوکي استخوان هستند. يعني از هر ۵ خانم يک نفر مبتلا به پوکي استخوان است و سه نفر ديگر نيز دچار کمبود تراکم هستند.
 
لاريجاني به آمار پوکي استخوان در مردان نيز گريزي زد و گفت: نيمي از آقايان نيز دچار پوکي استخوان هستند.
 
وي با بيان اينکه براساس آمارها هم اکنون در کشورمان ميزان کلسيمي که مردم مصرف مي‌کنند ۶۰درصد مورد نياز است و ۴۰ درصد کم مصرف مي‌کنند.همچنين در زمينه ويتامين D حدود ۲۵ درصد نياز واقعي از اين ويتامين مصرف مي‌شود بنابراين ۵۰ تا ۷۰ درصد مردم کشورمان دچار کمبود ويتامين D هستند.
 
رئيس پژوهشگاه غدد در ادامه با اشاره به کمبود ويتامين Dدر بين زنان باردار نيز گفت: کمبود اين ويتامين در بين اين گروه بيش از ۹۰ درصد است که متعاقبا کمبود اين ويتامين منجر به پوکي استخوان و شکستگي‌ها مي‌شود.
 
لاريجاني عنوان کرد: يکي از سخت‌ترين شکستگي‌ها شکستگي لگن است که متأسفانه در هر ساعت ۶ ايراني دچار شکستگي استخوان لگن مي‌شوند که متعاقبا عوارض شکستگي لگن نسبت به شکستگي‌هاي ديگر بسيار بيشتر است.
 
وي در ادامه بيان داشت: با توجه به اينکه اميد به زندگي در ايران بالا رفته است، سن سالمندي نيز افزايش مي‌يابد. براين اساس در آينده ما شاهد افزايش يک و نيم برابري شکستگي‌هاي استخوان خواهيم بود اماري که هم اکنون در سال نشان از دو ميليون شکستگي در کشور است.
 
معاون وزير بهداشت با توصيه نسبت به انجام ورزش مرتب و اصلاح سبک زندگي و مصرف ويتامين دي و لبنيات براي جلوگيري از پوکي استخوان نيز گفت: يکي از کارهاي مناسب غني کردن شير در مدارس و تقويت برنامه عمومي است. کما اينکه در دهه گذشته ميزان کلسيم و ويتامين دي در ايرانيان افزايش يافته است ولي همچنان با استاندارد واقعي فاصله داريم.
 
لاريجاني در خاتمه با اشاره به تأثير منفي الودگي هوا در مقوله کمبود ويتامين دي خاطرنشان کرد: طبق تحقيقات نشان داده شده است که در برخي از مناطق تهران به دليل آلودگي هوا کمبود ويتامين D يک و نيم برابر بيشتر بوده است که متعاقباً باعث پوکي استخوان مي‌شود.

منبع: تسنيم

انتهاي پيام/1020ج
 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن