کد مطلب: 58945
جامعه شناس:
دود تلقين کاذب " خشونت عليه زنان" در چشم جامعه/افزايش خشونت عليه زنان در ايران را قبول ندارم
تاریخ انتشار : 1395/09/22 16:29:52
نمایش : 149
امرالله قرائي با بيان اينکه افزايش خشونت عليه زنان در ايران را قبول ندارم، با دعوت از کساني که مدعي افزايش اعمال خشونت عليه زنان هستند به خواندن کتاب جامعه شناسي گيدنز گفت: کساني که دم از خشونت و افزايش خشونت عليه زنان در کشور مي زنند، چرا نمي گويند که زن در انگليس کتک مي خورد، در آمريکا کتک مي خورد! نمي گويند که ترکيه در خصوص اعمال خشونت عليه زنان چه وضعيتي دارد!

به گزارش مشکات برين امان الله قرائي جامعه شناس و استاد دانشگاه در گفت وگو با خبرنگار طنين ياس در خصوص ادعاهاي صورت گرفته برخي از جريانات در خصوص افزايش خشونت عليه زنان، گفت: « خشونت مبحثي نسبي است و ما شاهد کمتر شدن خشونت عليه زنان هستيم از اين رو من اين حرف را قبول ندارم که خشونت عليه زنان افزايش يافته است چرا که شاهد احترام روز افزون به زن در سطح جامعه خودمان هستيم.»

وي ادامه داد: اما از آنجايي که توقعات و خواست زنان به دليل بالارفتن سطح تحصيلات و آگاهي هاي شان نسبت به موقعيت هاي اجتماعي، سياسي، اقتصادي و  فرهنگي بالا رفته است، احساس مي کنند که خوشنت عليه آنها افزايش يافته است در حاليکه شاهد افزايش خشونت عليه مردان هستيم.  

اين استاد دانشگاه گفت: زنان جامعه ما امروزه بر اساس آموزه هاي ديني و نگرش جمهوري اسلامي به زن از پايگاه اجتماعي بالايي در خانواده و جامعه برخوردارند و کمتر شاهد اعمال خشونت در ابعاد مختلف عليه زن هستيم و زنان ما از اتکا به نفس بالايي برخوردارند.

اين جامعه شناس به حضور 53 درصدي دختران در دانشگاه ها از اقصي نقاط کشور، فعاليت هاي اجتماعي و سياسي و .. زنان و محوريت آنها در اقتصاد اشاره کرد و گفت: آيا اين موارد خشونت عليه زنان است؟ آيا زن امروز چون دوران رژيم پهلوي مورد آزار جسمي و کتک قرار مي گيرد؟ زنان امروزه از نقش مهمي در تصميم گيري هاي فردي، خانوادگي و اجتماعي برخوردار هستند که اين از برکت نظام جمهوري اسلامي است و کسي مقبوليت و مشروعيت آن را ندارد که خدشه اي بر نقش و جايگاه زن وارد کند.

قرائي در ادامه با بيان اينکه خشونت عليه زنان در جهان، موردي امروزي نيست بلکه از قديم در اشکال مختلف جسمي، جنسي، اقتصادي، روحي و رواني وجود داشته است، گفت: تحقيقات جامعه شناسي نشان مي دهد که بيشترين خشونت عليه زنان در کشورهاي انگليس، آمريکا، کشورهاي اروپاي شرقي، آفريقا، شرق و جنوب شرقي آسيا اعمال مي شود.

اين جامعه شناس با دعوت از کساني که مدعي افزايش اعمال خشونت عليه زنان هستند به خواندن کتاب جامعه شناسي گيدنز گفت: کساني که دم از خشونت و افزايش خشونت عليه زنان در کشور مي زنند،  چرا  نمي گويند که زن در انگيس کتک مي خورد، در آمريکا کتک مي خورد! نمي گويند که ترکيه در خصوص اعمال خشونت عليه زنان چه وضعيتي دارد!

وي در ادامه ايجاد مشکلات روحي و رواني، اقتصادي، سياسي،فرهنگي، اجتماعي را از پيامدهاي جوسازي افزايش خشونت عليه زنان در جامعه دانست و افزود: زني که به او تلقين شده است که مورد خشونت قرار گرفته دلبستگي هايش به خانواده کم شده و دوام و بقاي بنيان خانواده به مخاطره مي افتد و چنين زني قطعا از نظر روحي و رواني مريض شده حتي موجب افزايش آمار خودکشي در جامعه زنان مي شود.

اين جامعه شناس ادامه داد: در جامعه اي که در آن زن بپذيرد که تحت اعمال خشونت قرار گرفته است و موجودي ضعيف است که فقط از منظر جنسي و .. مورد توجه قرار دارد، مشکلاتي نظير طلاق، خيابان گردي، روسپيگري، اعتياد و خودکشي بيشتر مي شود.

اين استاد دانشگاه، بدبيني سياسي نسبت به حکومت را مهم ترين پيامد اين جوسازي دانست و گفت: حکومت بايد هوشيار باشد تا آنجايي که امکانات هست براي زنان امکانات بيشتري را براساس موازين و عرف جامعه فراهم کرد و در رفع برخي از مشکلات و موانع حقوقي چون حضانت فرزندان و .. اقدام کند.

قرائي به پيامدهاي اقتصادي تلقين  و تزريق اعمال خشونت عليه زنان اشاره کرد و گفت: وقتي به زن تلقين کرديم که مورد خشونت قرار گرفته است از نظر کارآيي و حضور اقتصادي و اجتماعي تضعيف خواهد شد و همين امر شکوفايي اقتصادي را تحت تأثير قرار خواهد داد.

وي خاطر نشان کرد : اين دست افراد به دنبال تضعيف بنيان خانواده معنوي ايراني و کشاندن بنيان خانواده ايراني به سمت خانواده مستهجن هستند! همچنين برنامه هاي شبکه هاي ماهواره اي چون فارس وان، محصولات تلويزيوني ترکيه، آمريکاي جنوبي و .. به دنبال از بين بردن حترام به زن در جامعه اسلامي و تضعيف تقدس ، عصمت ، عفت و ارزش او مي باشند.

انتهاي پيام/ 1020ج
 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن