کد مطلب: 58936
باخت معنادار تيم روحاني در انتخابات شوراي زنان براي سومين بار/شکست دولت در معماي زنانه
تاریخ انتشار : 1395/09/21 19:14:28
نمایش : 132
مقاومت 85 روزه دولت براي تعيين رييس جديد شوراي فرهنگي - اجتماعي زنان بالاخره بعدازظهر ديروز پايان يافت تا پس از برگزاري دو انتخابات نافرجام، بالاخره سومين انتخابات براي تعيين رييس جديد شوراي فرهنگي- اجتماعي زنان که زيرنظر شوراي عالي انقلاب فرهنگي فعاليت مي‌کند، به فرجام برسد.
به گزارش مشکات برين رأي حاضران شورا اما دوباره همان رأي اولين انتخابات بود تا اين بار به صورت رسمي‌تر و در حضور دبير شوراي عالي انقلاب فرهنگي به نمايندگي از رييس جمهور و رييس شوراي عالي انقلاب فرهنگي، اين انتخابات با پيروزي طيف منتقد دولت تمام شود.

در انتخابات ديروز اين شورا که با حضور اعضاي شورا برگزار شد، خانم‌ها «زهرا آيت‌اللهي» و «زهرا راستي» هردو ۱۶ رأي کسب کردند و در مقابل، خانم‌ها «پروين دادانديش» و «زهرا پيشگاهي فرد» نيز موفق به کسب ۸ رأي از حاضران در شورا شدند تا بدين ترتيب، خانم‌ها آيت اللهي و راستي به عنوان منتخبان اين انتخابات به دبيرخانه شورا معرفي شوند.

دبيرخانه شوراي عالي انقلاب فرهنگي نيز، طبق آيين‌نامه داخلي، از ميان اين دو نفر، يکي را به عنوان رييس شوراي فرهنگي اجتماعي زنان انتخاب خواهد کرد.

يکي از اعضاي شوراي فرهنگي اجتماعي زنان با بيان اين که جلسه ديروز شورا در فضايي آرام و به دور از تنش و حاشيه برگزار شد، مي‌گويد:«شخص آقاي دکتر مخبر دزفولي به عنوان دبير شوراي عالي انقلاب فرهنگي و نماينده رييس‌جمهور نيز در اين جلسه حاضر بود و بر روند برگزاري انتخابات نظارت کامل داشت. انتخابات با معرفي کانديداها در فضايي بسيار آرام و با حضور اعضاي تأييدشده شورا برگزار شد و در نهايت، نتيجه انتخابات نيز مشخص شد تا منتظر تأييد انتخابات و حکم رييس جمهور براي رييس جديد شوراي زنان باشيم.»

وي با اظهار بي اطلاعي از چرايي کانديدا نشدن خانم«اشرف بروجردي» که به عنوان کانديداي طيف حامي دولت به شورا معرفي شده بود و در انتخابات شهريور ماه امسال شورا، موفق به کسب تنها ۲ رأي شده بود نيز گفت:« اطلاعي ندارم که چرا خانم بروجردي در اين انتخابات نامزد نشدند. شايد بهتر باشد اين پرسش را از خودشان و طيف حاميان دولت بپرسيد؛ اما آن چه که مسلم است، اين است که کانديداهاي هر دو طيف، به صورت کامل مورد حمايت اعضاي هر دو طيف قرار گرفتند و نتيجه انتخابات يعني رأي برابر نفرات اول و دوم و نيز نفرات سوم و چهارم انتخابات، نشان‌دهنده اين موضوع و يکدست بودن آراست و مثلاً هيچ شرکت کننده‌اي رأي خود را به صورت ترکيبي به صندوق نينداخته است.»

زهرا آيت‌اللهي، رييس گروه مطالعات زنان و خانواده پژوهشگاه فرهنگ و معارف اسلامي است و زهرا راستي، نماينده حوزه‌هاي علميه قم در شوراي فرهنگي زنان است. پروين دادانديش نيز معاون امور زنان ستاد انتخاباتي دکترحسن روحاني و مشاور امور بانوان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي است و زهرا پيشگاهي فرد هم استاد دانشگاه است و سابقه نمايندگي دوره پنجم مجلس شوراي اسلامي را نيز در کارنامه خود دارد.

ماجراي دنباله دار انتخابات رياست شوراي فرهنگي اجتماعي زنان، از ۲۷ شهريور ماه امسال شروع شد. انتخاباتي پرحرف و حديث که با پايان يافتن دوره ۶ ساله رياست خانم دکتر «کبري خزعلي» و کنار رفتن او برگزار شد و طي آن «زهرا آيت اللهي» با کسب ۱۳ رأي از مجموع ۱۴ رأي اعضا ، به عنوان رييس جديد شورا انتخاب شد. «زهرا راستي» ديگر نامزد رياست شورا نيز از مجموع ۱۴ رأي موفق به کسب ۱۲ رأي شد.

همچنين خانم «اشرف بروجردي» که يک هفته پيش از برگزاري انتخابات، از سوي رييس جمهور به عنوان عضو شوراي فرهنگي اجتماعي زنان معرفي شده بود، تنها ۲ رأي کسب کرد.

با پايان اين رأي گيري، خرده گيري به روند برگزاري انتخابات توسط معاون امور زنان و خانواده رييس جمهور آغاز شد. خانم «شهيندخت مولاوردي» از غيرقابل قبول دانستن نتيجه اين انتخابات سخن گفت و تعيين تکليف اين انتخابات و رياست شورا را موکول به جلسه چهاردهم مهرماه شوراي عالي انقلاب فرهنگي کرد.

«مولاوردي» سيزدهم مهرماه به رسانه‌ها گفته بود :« طبق قراري که در جلسه داشتيم تعيين شد تا اين موضوع رسانه‌اي نشود و صورت جلسه به شوراي عالي انقلاب فرهنگي ارسال شود چراکه تصميم گيرنده نهايي اين شوراست. امروز اين موضوع در دستور شوراي عالي انقلاب فرهنگي است و با تصويب و تأييد نهايي اين شورا فردي که انتخاب مي‌شود به عنوان رييس شوراي فرهنگي و اجتماعي زنان آغاز به کار خواهد کرد.»

کش و قوس طيف نزديک به دولت براي برگزاري مجدد انتخابات، البته به رسانه‌ها هم کشيده شد و از سوي ديگر، روند برگزاري جلسه‌هاي اين شورا با چالشي به نام تأييد اعضاي جديد شورا و رسيدن استعلام‌ها مواجه شد.

از سوي ديگر، کميته سه نفره‌اي از سوي دولت تعيين شد تا روند اين انتخابات را بررسي کرده و درباره آن تصميم‌گيري کند. نتايج بررسي‌هاي کميته سه نفره، به گفته يکي از اعضاي شورا در ۵-۴ بند خلاصه شد:« در يکي از جلسات شورا، نماينده آقاي دکتر مخبر، يعني آقاي دکترغفوري فرد مجموعه نظراتي را که سه ناظر بررسي کردند خواند.

نظرات کميته، شامل ۵-۴ بند بود. آن طور که از اين بندها برمي آمد، مي‌شد نتيجه گرفت که جلسه انتخاب رييس در ۲۷ شهريورماه قانوني بوده است. انتخابات دقيق برگزار شده بود. نکته ديگر که در اين گزارش به آن اشاره شده بود، اين بود که معترضان چون ضوابط آيين‌نامه را درست نمي‌دانستند، اعتراض کرده بودند. بنابراين انتخابات کاملاً درست است؛ اما مناسب است به خاطر فضايي که به وجود آمده، اگر اعضا دوباره موافق‌اند، مجدداً رأي‌گيري انجام شود.»

اما در نهايت، ماراتن انتخاب رييس شوراي فرهنگي اجتماعي زنان، بيستم آذرماه به پايان رسيد و در اين انتخابات که با حضور دبير شوراي عالي انقلاب فرهنگي برگزار شد، پرونده انتخابات فعلاً با انتخاب و معرفي آيت اللهي و راستي بسته شد تا با تأييد شورا و حکم رييس جمهور و رييس شوراي عالي انقلاب فرهنگي، رييس جديد بر صندلي رياست شورا بنشيند./زنان خبر


انتهاي پيام/1020ج

 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن