کد مطلب: 58922
افزايش 18 درصدي بودجه معاونت امور زنان رياست جمهوري/ کاهش سهم زنان سرپرست خانوار از سفره دولت يازدهم
تاریخ انتشار : 1395/09/18 09:00:48
نمایش : 146
لايحه بودجه سال آينده هفته جاري از سوي رئيس جمهور تقديم مجلس شد نگاهي به اين لايحه نشان مي‌دهد بودجه معاونت امور زنان و خانواده رياست جمهوري در لايحه پيشنهادي دولت براي سال آينده 18.31 درصد افزايش داشته است.
به گزارش مشکات برين رئيس جمهور يکشنبه اين هفته لايحه بودجه پيشنهادي سال 96 را تقديم مجلس کرد که با نگاهي به اين لايحه مي‌توان متوجه شد که زنان از سفره سال آينده دولت چه اندازه سهم دارند؟

در تبصره 11 ماده واحده لايحه بودجه سال 96 کل کشور آمده است:

الف ـ براي تأمين کسري اعتبارات ديه محکومان معسر با اولويت زنان معسر و مواردي که پرداخت خسارت برعهده بيت‌المال يا دولت مي‌باشد، وزارت دادگستري مجاز است با تصويب هيأت نظارت صندوق تأمين خسارات بدني حداکثر تا سه هزار و پانصد ميليارد ( 35.000.000.000) ريال از منابع درآمد سالانه موضوع بندهاي (ت) و (ج) ماده 24 قانون بيمه اجباري خسارات وارد شده به شخص ثالث در اثر حوادث ناشي از وسايل نقليه را از محل اعتبارات رديف 5 ـ 110000 جدول شماره 7 اين قانون دريافت و هزينه کند. مديرعامل صندوق مزبور مکلف است با اعلام وزير دادگستري مبلغ يادشده را به نسبت در مقاطع سه ماهه در اختيار وزارت دادگستري قرار دهد.

در بند الف ماده 19 به دولت اجازه داده مي‌شود براي مردمي شدن اقتصاد، حداکثر سازي مشارکت اقتصادي، بهره‌گيري مؤثر از ظرفيت‌هاي عظيم جمعيت فعال کشور (جوانان، زنان و دانش‌آموختگان دانشگاهي) و براي بهره‌برداري مؤثر از مزيت‌هاي نسبي و رقابتي مناطق در پهنه سرزميني ايران اسلامي (با اولويت مناطق روستايي و محروم) نسبت به برنامه‌ريزي و سياستگذاري مناسب براي ايجاد فرصت‌هاي شغلي و پايدار در منطقه و شناسايي استعدادها و قابليت‌هاي مناطق، از طريق حمايت‌هاي نهادي، اعتباري، آموزشي و اجرايي اقدامات زير را براساس سياست‌هاي مصوب شوراي عالي اشتغال انجام دهد:

1ـ تدوين و ارائه اولويت‌هاي سرمايه‌گذاري به تفکيک رشته فعاليت‌ها تا سطح شهرستان توسط دستگاه‌هاي اجرايي با همکاري بخش خصوصي و تعاوني با توجه به قابليت‌ها و محدوديت‌هاي محيطي و اقتصادي منطقه و تحليل ديناميک کسب و کار، بازار عوامل و اشتغال، بازار محصول و زيرساخت‌هاي موجود.

2ـ ظرفيت‌سازي براي مشارکت فعال و مؤثر جامعه هدف توسط دستگاه اجرايي

3ـ تسهيل‌گري و ظرفيت‌سازي نهادي در مناطق روستايي و گروه‌هاي هدف 

4ـ‌ اطلاع‌رساني شفاف مشوق‌هاي مالي، حمايتي مستمر و فراگير هر يک از دستگاه‌هاي اجرايي

5ـ ايجاد رونق در بخش ساختمان و خدمات عمومي

6ـ اولويت تخصيص مشوق‌هاي مالي به پروژه‌ها به ترتيب براي ايجاد و توسعه بنگاه‌هاي کوچک، متوسط و صنايع دستي

افزايش 18 درصدي بودجه معاونت زنان در سال 96

بودجه مصوب معاونت امور زنان و خانواده رياست جمهوري در سال 95، 128 هزار ميليون ريال بوده است که بودجه‌اي که براي سال آينده از سوي دولت براي اين نهاد پيشنهاد شده است، با 18.31 درصد افزايش 151 هزار و 443 ميليون ريال پيشنهاد شده است. 

بودجه مصوب شوراي سياستگذاري حوزه علمي خواهران در سال 95، 2.029.500 ميليون ريال بوده است که با 12.83 درصد رشد بودجه‌اي که براي سال 96 پيشنهاد شده است 2.290.000 ميليون ريال مي‌باشد.

بودجه مصوب شوراي فرهنگي اجتماعي زنان در سال 95، 14.852 ميليون ريال بوده است که با 16.14 درصد افزايش 17.250 ميليون ريال براي سال 96 پيشنهاد شده است.

کاهش 20درصدي اعتبار حق بيمه زنان خانه دار با اولويت زنان سرپرست خانوار

اعتبار موضوع حق بيمه زنان خانه‌دار متأهل با اولويت زنان سرپرست خانوار با 20 درصد کاهش نسبت به سال جاري مبلغ 240.000 ميليون ريال براي سال آينده از سوي دولت پيش‌بيني شده است. 

بانک‌ها موظف به پرداخت وام 10 ميليوني ازدواج در سال 96

در بخش جوانان نيز يکي از دغدغه‌هاي اصلي جوانان، موضوع ازدواج و دريافت وام ازدواج است که در بند (د) تبصره 17 ماده واحده آمده است: به منظور حمايت از ازدواج جوانان، بانک مرکزي جمهوري اسلامي ايران موظف است کليه بانک‌ها و مؤسسات اعتباري کشور را ملزم کند به اندازه سهم خود از مجموع سپرده‌هاي قرض‌الحسنه پس‌انداز و جاري در پرداخت تسهيلات قرض‌الحسنه مشارکت کرده و تسهيلات قرض‌الحسنه ازدواج را در اولويت نخست پرداخت قرار دهد.

1ـ تسهيلات قرض‌الحسنه ازدواج براي هر يک از زوجين در سال 1396، يکصد ميليون (100.000.000) ريال با دوره بازپرداخت چهارساله مي‌باشد.

2ـ بانک مرکزي وظيفه نظارت بر اجراي اين قانون و جريمه بانک‌هاي متخلف در اين زمينه را برعهده دارد./طنين ياس
 

انتهاي پيام/1020ج

 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن