کد مطلب: 58890
اچ اي وي يك بيماري كشنده،‌غير قابل درمان اما قابل پيشگيري است
تاریخ انتشار : 1395/09/13
نمایش : 257
كارشناس مسئول بيماري هاي واگير معاونت بهداشتي دانشگاه علوم پزشكي شهركرد گفت: محوربرنامه هاي آموزش و اطلاع رساني بيماري ايدز با تاكيد بر اين نكته باشد كه اين بيماري اگر چه كشنده و‌غير قابل درمان اما قابل پيشگيري است
به گزارش مشکات برين دكتر شهلا شهرجردي در كارگاه آموزشي پيشگيري از اچ اي وي در جمع كارشناسان برنامه بيماري ايدز و مراكز مشاوره هنگام ازدواج و بيماريهاي رفتاري شبكه هاي بهداشت و درمان كليه شهرستانها اظهار داشت: با توجه به ملي بودن برنامه هاي كنترلي بيماري ايدز و در رأس بودن آموزش و اطلاع رساني ، تغيير رويكرد در آموزش ها لازم است. در اين رويكرد نوين بايد آموزشها به زباني ساده و قابل فهم براي كليه گروه هاي آموزش گيرنده بيان شود . 
 
وي، در تشريح وضعيت تجمعي اين بيماري تا پايان سه ماهه اول سال جاري در كشور گفت: ۳۲هزار و ۶۷۰ مورد ابتلا به اچ اي وي ثبت و هشت هزار و ۳۱۱ مورد مرگ گزارش شده است.
 
وي، ‌تعداد افراد مبتلا به اچ اي وي پيشرفته را ۱۱ هزار و ۶۹۴ نفر اعلام كرد و افزود: ۵۵ درصد بيماران اچ اي وي مثبت در گروه سني ۲۱ تا ۳۵ سال مبتلا شده اند.
 
دكتر شهرجردي، ‌نسبت به روند افزايشي آمار زنان مبتلا به اچ اي وي اظهار نگراني كرد و افزود: از موارد شناسايي شده كل كشور در سه ماهه اول سال جاري ۳۴ درصد زن و ۶۶ درصد آن را مردان تشكيل مي دهند.
 
به گفته وي، روند ‌درصد زنان در موارد جديد شناسايي شده در هر سال از ۲ درصد در سال ۷۵ به ۳۴ درصد در سال ۹۴ رسيده است.
 
كارشناس مسئول بيماري هاي واگير معاونت بهداشتي دانشگاه علوم پزشكي شهركرد، ‌خاطر نشان كرد، افزايش خطر ابتلاي اچ اي وي در زنان با افزايش خطر ابتلاي نوزادان همراه خواهد بود و اين امر تهديد كننده سلامت نسل آينده است.
 
دكتر شهرجردي افزود: آمار نشان مي دهد با توجه به اطلاع رساني هاي صورت گرفته و بيماريابي به موقع و ارائه خدمات به مادران باردار مبتلا به اچ اي وي مي تواند يكي از عواملي باشد كه موجب كاهش درصد انتقال بيماري از مادر به كودك از ۴ درصد در سال ۹۳ به ۳ درصد در سال ۹۴ باشد.
 
وي، در خصوص راه هاي انتقال بيماري تصريح كرد: ۱۱ درصد آن نامشخص،‌ ۰.۸ درصد از طريق خون و فراورده هاي خوني، ‌۱۸.۵ درصد روابط جنسي، ۱.۵ درصد انتقال از مادر به كودك و بيشترين آمار با ۶۸.۲ درصد مربوط به اعتياد تزريقي مي باشد.
 
دكتر شهرجردي، در ادامه به تشريح اهداف كلان برنامه استراتژيك چهارم ايدز پرداخت و افزود: اين ۵ هدف از جمله اين اهداف مي باشند كه كليه اقدامات و فعاليتها در كسب و تحقق آنها تا پايان برنامه يعني سال ۱۳۹۸ به اجرا گذاشته مي شوند: 
 
۱. شيوع ابتلا به عفونت HIV در جمعيت عمومي كشور كمتر از ۰.۱۵% باقي بماند. 
۲. شيوع ابتلا به عفونت HIV در مصرف كنندگان تزريقي كشور كمتر از ۱۳% باقي بماند. 
۳. شيوع ابتلا به عفونت HIV در افراد در معرض خطر انتقال جنسي كمتر از ۵% باقي بماند. 
۴. ميزان بروز عفونت HIV در نوزادان زنده متولد از زنان باردارمبتلا به اچ آي وي به ميزان ۹۰% كاهش يابد 
۵. مرگ منتسب به ايدز در مبتلايان به اچ آي وي به ميزان ۲۰% كاهش يابد 
وي گفت: بررسي آمار نشان مي دهد احتمال شروع موج سوم يعني همه گيري از راه جنسي وجود دارد لذا افزايش فعاليت هاي آموزشي و اطلاع رساني به ويژه به قشر جوان جامعه در كنار شناسايي به موقع مبتلايان ضروري است.
 
وي، در پايان در خصوص برخي خطاهاي شايع در آموزش اچ اي وي اظهار داشت: ترس باعث تغيير رفتار ماندگار نمي شود و ترس بايد آگانه و موجب تغيير نگرش در فرد و استفاده از رفتارها و وسايل كاهش اسيب همراه باشد لذا در كنار بيان كشنده بودن بيماري بايد قابل پيشگيري بودن آن مطرح شود .


انتهاي پيام/1020ج
 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن