کد مطلب: 58884
تمرکز ويژه غرب به مسائل زنان ايراني؛
ترويج تفکرات فمينيسم اسلامي در قالب حقوق بشر/ فعال‌کردن لايه‌هاي خفته اجتماعي با تمرکز بر مسائل زنان
تاریخ انتشار : 1395/09/13 11:19:43
نمایش : 225
دو يا سه سالي مي‌شود که غرب با تمرکز ويژه بر روي مسئله زنان در کشورهاي صاحب ايدئولوژي نظير ايران بخشي از پروژه انقلاب‌زدايي خود را به شکل بسيار جدي دنبال مي‌کند زيرا غربي‌ها بر خلاف برخي از عناصر داخلي به خوبي به تأثيرگذاري جامعه زنان بر ساير اقشار آگاه هستند.
به گزارش مشکات برين درس تمرکز آمريکايي‌ها در حوزه زنان در ايران نوعي سياست‌هاي تحديدي را در دوره پسابرجام مشاهده کرد تا از طريق اين تحديد که نيمه فعال جمعيت را درآن مدنظر قرار داده‌اند به تهديد دست‌ پيداکنند. به بيان ساده‌تر آنها به‌دنبال طرح سناريويي جديد براي حمله به ايران در شرايط بعد از برجام هستند.
 
درست دو يا سه سالي مي‌شود که غرب با تمرکز ويژه بر روي مسئله زنان در کشورهاي صاحب ايدئولوژي نظير ايران بخشي از پروژه انقلاب‌زدايي خود را به شکل بسيار جدي دنبال مي‌کند؛ زيرا غربي‌ها بر خلاف برخي از عناصر داخلي به خوبي به تأثيرگذاري جامعه زنان بر ساير اقشار آگاه هستند؛ از همين رو برنامه‌هاي اصلي خود را در حوزه زنان و خانواده، که حوزه‌اي مغفول مانده در کشور ماست متمرکز مي‌کنند.
 
در سال جاري البته اين تلاش‌ها شکل گسترده‌تري به خود گرفته است اين موضوع از انتخاب عاصمه جهانگير به جاي احمد شهيد در ايران که ارتباط نزديکي با بهائيت و همچنين روابط صميمانه‌اي با شيرين عبادي و اپوزويسيون خارج‌نشيني که درصدد القاي دروغين نابساماني وضعيت حقوق بشر و حقوق زنان در ايران دارد، بيش‌ازبيش روشن مي‌شود.

علاوه بر آن رئيس جمهور اوباما که در دوران تصدي خود بر کاخ سفيد در پي استفاده از ايراني‌ها در اداره امور کاخ و يا مشاوره و… بود، در هفته‌هاي قبل از انتخابات جنجالي آمريکا با دادن پيغامي صميمانه به فريال گواشيري دستيار ايراني‌تبار خود در روز ازدواجش، نشان داد پروژه استفاده از زنان در کاخي که حالا بايد کليد آن را به کس ديگري تحويل دهد چندان هم از سر بي‌برنامگي نبوده است و دقت در اين پيام که از عرف ديپلماتيک ايالات متحده خارج است اين مهم را مي‌رساند که رفتاري پشت‌پرده در قبال ايران درحال شکل‌گيري است.

رفتاري که صورت‌هاي مختلف آن را مي‌توان در امور مشابه دنبال کرد تا سرنخي که امروز در قالب برجامي موسوم به حقوق بشر دنبال مي‌شود را به دست آورد، سرنخي که يک رشته آن در ترويج مشي فکري به نام فمنيسم اسلامي قابل توجيه خواهدبود.

در همين راستا وزارت خارجه‌ هلند با کمک ‌گرفتن و تحت پوشش بنيادها و سازمان‌هايي نظير ولوم، هيفوس، بنياد فورد و گروه آتيه، برنامه‌هاي خود را در حوزه‌هاي دين‌زدايي از جامعه‌ اسلامي، به‌ويژه در حوزه‌ي زنان، پيش مي‌برد.

جريان «فمنيسم اسلامي» زاييده‌ همين شبکه‌ بين‌المللي بوده است درکنار اين امور اعطاي جوايزي که غربي‌ها به فمنيست‌ها مي‌دهند را نيز بايد به اين سياهه اضافه کرد اما چرايي اينکه غرب موضوع زنان را جزء يکي از اولويت‌هاي کاري خود قرار داده‌است مهم به نظر مي‌رسد و با دانستن اين حقيقت مي‌توان پي‌برد که چرا آنها به ترويج فمنسيم اسلامي دست مي‌زنند

طرف غربي به‌خوبي مي‌داند تمرکز بر مسئله‌ زنان، لايه‌هاي معترض اجتماعي که قابليت‌هاي خفته‌ اجتماعي دارند را مي‌تواند فعال کند؛ چيزي که البته پس از پيروزي ترامپ با عنوان آشوب‌هاي خياباني زنان و ضدنژادپرستي در بخش هاي مختلف آمريکا نيز به ظهور وبروز رسيد.

از اين‌رو غرب به‌دنبال اين است تا سطحي از جامعه را که مطالبات تجديدنظرطلبانه نسبت ‌به موضوع زنان و مسئله‌ فمنيسم دارد، به‌عنوان يک موجوديت در عرصه‌ بين‌المللي مورد شناسايي قرار دهد تا به‌واسطه‌ آن، ابزار ملموسي براي حمله عليه جمهوري اسلامي در دست داشته باشد و درست در همين‌جا است که کارکرد پيام دوستانه اوباما و استفاده از زنان ايراني در کاخ سفيد خودش را نشان مي‌دهد و همچنين فعاليت بنيادهاي زنانه نيز قابل توجيه مي‌شود.

درعين‌حال مي‌توان درس تمرکز آمريکايي‌ها در حوزه زنان در ايران نوعي سياست‌هاي تحديدي را در دوره پسابرجام مشاهده کرد تا از طريق اين تحديد که نيمه فعال جمعيت را درآن مدنظر قرار داده‌اند به تهديد دست‌ پيداکنند. به بيان ساده‌تر آنها به‌دنبال طرح سناريويي جديد براي حمله به ايران در شرايط بعد از برجام هستند.

نگاهي دقيق به واکنش‌هاي آمريکايي‌ها در مسئله‌ حمايت از تروريسم، نقض حقوق بشر و حقوق زنان و… نشان‌دهنده‌ اين است که آمريکايي‌ها در تلاش‌اند ضمن منزوي کردن ايران در سطح افکار عمومي بين‌المللي، ابزار جديدي براي تحديد و تهديد جمهوري اسلامي نيز پيدا کنند. ابزاري که هم مشروعيت بين‌المللي دارد و هم پتانسيل اجرايي.

انتخاب جهانگير، تبريک باراک اوباما و… موضوعاتي نيستند که به‌صورت تصادفي حادث شده باشند اين درحالي است که بعضا براي خوشامد آنها و هم‌پيمانان غربي‌شان، متوليان حوزه زن و خانواده در ايران نگاه تفريط‌آميزي به موضوعات دارند و حتي گاهي تلاش مي‌کنند در اين خصوص چشمان خود را بر روي تهديدات بسته و به امور روزمره خود رسيدگي نمايند./زنان خبر

انتهاي پيام/1020ج

 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن