کد مطلب: 58861
مايوي اسلامي بر تن زنان غيرمسلمان اروپايي +عکس
تاریخ انتشار : 1395/09/07
نمایش : 281
امروز همه ديگر نام بورکيني يا همان لباس شناي اسلامي را شنيده‌اند؛ لباسي که به شکل پوششي براي کل بدن به زنان مسلمان اروپايي اجازه داد از استخرهاي شناي اين کشورها و حتي از سواحل آن‌ها نيز استفاده کنند

به گزارش مشکات برين امروز همه ديگر نام بورکيني يا همان لباس شناي اسلامي را شنيده‌اند؛ لباسي که به شکل پوششي براي کل بدن به زنان مسلمان اروپايي اجازه داد از استخرهاي شناي اين کشورها و حتي از سواحل آن‌ها نيز استفاده کنند. اما ممنوعيت پوشيدن اين لباس شنا در برخي سواحل فرانسه باعث شد اين لباس اسلامي بسيار خبرساز شود.

 

اما طراح اين لباس خبرساز کيست؟ احدا زانتي در شهر ترابلس لبنان به دنيا آمده و در دوسالگي به همراه خانواده‌اش به استراليا رفته است. اولين طراحي مشهور او «هيجود» بود که در واقع نوعي مانتوي کلاهدار براي استفاده زنان مسلمان بود. او با راه‌اندازي برند احيدا شروع به طراحي و عرضه لباس‌هاي ورزشي رشته‌هاي مختلف براي زنان مسلمان کرد.

 

 

پس از ممنوعيت استفاده از اين لباس شنا در شهرهاي مختلف فرانسه، فروش اين محصول نه تنها کاهش نيافت بلکه با افزايش قابل توجهي هم همراه بود. به همين مناسبت شبکه ان‌بي‌آر گفتوگويي را با اين طراح مسلمان درباره جنجال آن در فرانسه انجام داده است که در ادامه مي‌خوانيم.

 

دادگاه عالي فرانسه ممنوعيت استفاده از بورکيني را تعليق کرده است. اين لباس شناي کامل حدود يک ماه است که در نزديک به 30 شهر فرانسه ممنوع شده است، اين مسئله چه تاثيري بر کار شما دارد؟

فکر کنم ما از سال 2008 تا کنون حدود 700 هزار نمونه از آن را فروخته‌ايم.

 

شما گفته بوديد در کودکي آرزو داشتيد چيزي شبيه به اين درست کنيد؟

در سال‌هاي کودکي خيلي از فعاليت‌هاي ورزشي‌ام را به همين دليل از دست دادم زيرا با پوشيدن لباس تيم يا مايوهاي زنانه احساس راحتي نمي‌کردم. نه اينکه مخالف آن باشم. اما براي من ساخته نشده است. من اينگونه نيستم و در آن احساس راحتي نداشتم.

 
ايده طراحي اين لباس 10 سال پيش و زماني به ذهن شما رسيد که بازي برادرزاده‌تان را در يکي از مسابقات ورزشي تماشا مي‌کرديد. همه به راحتي در زمين بازي بالا و پايين مي‌پرديدند اما برادرزاده شما همواره عرق کرده و ناراحت به نظر مي‌رسيد؟

همين مسئله من را به فکر برد که شايد بايد چيزي براي زنان و دختراني طراحي شود که حتي با رعايت حجابشان بتوانند بپوشند و با آن واقعا ورزش کنند.

 

خب چه کرديد؟

من از 12 سالگي خياطي مي‌کردم و لذا توانايي خلق، طراحي و ساخت آن را داشتم.

 

محصول نهايي يک لباس دو تکه با آستين‌هاي بلند، پاچه‌هاي بلند و کلاهي براي پوشاندن موها بود. آيا موقع استفاده از آن احساس خوبي داشتيد؟

مي‌دانيد اين محصول به نوعي من را کامل مي‌کرد. اکنون مي‌توانم همان سبک زندگي را داشته باشم که هميشه دلم مي‌خواست بدون اينکه نگران آن باشم که چه بپوشم و چطور بپوشم يا اينکه پوششم قابل قبول خواهد بود يا خير؟ من فقط دلم مي‌خواهد به شنا بروم.

 

گفته بوديد که ورود به بازار مسلمانان دشوار است و اولين مشتريان‌تان مسلمان نبودند. غير مسلمانان از آن استقبال کردند زيرا از پوست‌شان در برابر نور آفتاب حفاظت مي‌کرد. اما مدتي طول کشيد تا مسلمانان متقاعد به استفاده از آن شوند.

بله. من به مسلمانان مي‌گفتم حالا مي‌توانيد اين لباس را بپوشيد، به شنا برويد و در کنار خانواده‌تان از آب لذت ببريد. آنها مي‌گفتند واي خداي من، منظورت چيست؟ همچين لباسي چه شکلي خواهد بود؟ يک لباس دو تکه براي شناي زنان مسلمان؟ و مي‌خنديدند.

 

اما اين لباس در فرانسه با برخورد منفي دولت مواجه شده است، نظر شما چيست؟

من معتقدم آنها موضوع را اشتباه فهميده‌اند. اين لباس براي من و تمام زنان مسلمان نشانه آزادي است. نه اينکه مجبور شده باشيم. آنها خودشان در اين لباس راحت هستند. من با پوشيدن آن احساس راحتي دارم. احساس غرور مي‌کنم و خودم انتخاب کردم که عفيف باشم. عفيف بودن کلمه بي‌ادبانه‌اي نيست.

 

درباره تاثير اين ممنوعيت بر تجارت خود، زانتي مي‌گويد «کاملا برعکس شد، تنها در روز يکشنبه ما 60 سفارش گرفتيم که همه آنها غيرمسلمان بودند. خيلي از آنها مي‌گويند مدتها سرطان پوست داشته‌اند و حالا خوب شده‌اند، هميشه به دنبال چنين بودند که بتوانند در ساحل بپوشند و شنا کنند.»

 

او مي‌افزايد «حمايتي که از من مي‌شود در واقع به نوعي قدر بخشيدن به زنان است، احساس مي‌کنم مشاور اين زنان شده‌ام. در اين موضوع زنان کنار هم ايستاده‌اند. ديگر نژاد يا مذهب مهم نيست. اين طرحي است که من ابداع کرده‌ام. هيچ مفهوم مخفي ندارد، يک لباس دو تکه اسلامي است نه هيچ چيز ديگر»./ مدآنلاين

انتهاي پيام/1020ج

 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن