کد مطلب: 58849
اشتياق زنان به عمل سزارين؛
راحت‌طلبي پزشکان از علل اصلي ترويج سزارين در زنان/رونق جيب بيمارستان در ترس مادران است!
تاریخ انتشار : 1395/09/04 15:59:12
نمایش : 198
کسي درست نمي‌داند از کي اين تفکر به وجود آمد که عمل سزارين براي تولد يک نوزاد جايگزين مناسبي در برابر تولد طبيعي است؛ اما به نظر مي‌رسد «سزارين انتخابي» در به وجود آمدن اين تفکر نقش زيادي داشته است.
به گزارش مشکات برين برگه‌هاي متعدد سونوگرافي و آزمايش را دستش گرفته و کنارم مي‌نشيند. مطب متخصص زنان معمولاً شلوغ است و خانم‌ها هم، زمان رسيدن نوبتشان را با گپ زدن با هم سپري مي‌کنند. مي‌گويد وارد ۴ ماهگي بارداري‌اش شده و در طول اين مدت اين پنجمين دکتري است که به آن مراجعه مي‌کند.

وقتي تعجبم را مي‌بيند سرش را نزديک‌تر مي‌آورد و آرام مي‌گويد: دنبال دکتري هستم که قول بدهد سزارين انجام بدهد. هرقدر هم پول بخواهد حاضرم بدهم. به نظرت اين دکتر قبول مي‌کند؟! مي‌پرسم چرا به سزارين اصرار دارد؟ اخم مي‌کند و مي‌گويد: خب وقتي مي‌شود بدون درد و سختي بچه به دنيا آورد چه دليلي دارد درد بکشم؟ نتيجه‌اش هم که باهم فرقي ندارد!

کسي درست نمي‌داند از کي اين تفکر به وجود آمد که عمل سزارين براي تولد يک نوزاد جايگزين مناسبي در برابر تولد طبيعي است؛ اما به نظر مي‌رسد «سزارين انتخابي» در به وجود آمدن اين تفکر نقش زيادي داشته است. جايي که متخصصان زنان اين امکان را به مادر باردار مي‌دهد که در صورت تمايل و حتي وقتي هيچ مشکل و مانعي براي زايمان طبيعي وجود ندارد، فرزندش را با عمل سزارين به دنيا بياورد.

در همه جاي دنيا سزارين يک ‌راه‌حل جايگزين براي مواقعي است که فرآيند تولد طبيعي نوزاد طي نمي‌شود. در اين مواقع مادر و پزشک تمام تلاش خود را براي زايمان طبيعي انجام مي‌دهند و در صورت عدم موفقيت، با تشخيص پزشک و براي جلوگيري از صدمه ديدن نوزاد يا مادر، عمل سزارين انجام مي‌شود؛ اما آمار ۶۰ درصد رسمي و ۹۰ درصد غيررسمي سزارين در ايران نشان مي‌دهد که در کشور ما اصل بر عمل سزارين است، طوري که خيلي از پزشکان حتي اجازه نمي‌دهند بارداري تا انتهاي هفته آخر (چهل و دو هفته) ادامه پيدا کند و مثلاً در هفته سي و هفتم يا سي و هشتم براي مادر وقت عمل سزارين تعيين مي‌کنند!

مشکلات بر سر راه زايمان طبيعي
حالا کار به‌جايي رسيده، مادراني که تمايل به زايمان طبيعي دارند با مشکلات بيشتري روبه‌رو هستند. خيلي از پزشکان از ابتدا با زايمان طبيعي مخالف هستند و به بيمار خود هيچ قولي نمي‌دهند که همه راهکارها براي زايمان طبيعي را به کار ببرند.

اين شيوه درمان بيشتر در بيمارستان‌هاي خصوصي رايج است. جايي که آمار عمل‌هاي سزارين آن در بخش زنان و زايمان ۹۰ درصد گزارش‌شده است. درحالي‌که در ارديبهشت‌ماه امسال، وزير بهداشت به بيمارستان‌هاي خصوصي اعلام کرد که در راستاي اجراي طرح تحول نظام سلامت بايد به دنبال کاهش ۱۰ درصدي آمار سزارين باشند، اما گشتي در بيمارستان‌هاي خصوصي به ويژه بيمارستان‌هاي معروف پايتخت نشان مي‌دهد که در اکثر اين مراکز يا هزينه انجام زايمان طبيعي و عمل سزارين باهم برابر است يا با اضافه شدن خدماتي مثل اتاق خصوصي و زايمان بدون درد، هزينه زايمان طبيعي از سزارين پيشي مي‌گيرد. با اين شرايط طبيعي است که در اين بيمارستان‌ها آمار عمل سزارين حتي به ۱۰۰ درصد هم برسد!

البته دراين‌بين بايد راحت‌طلبي بعضي پزشکان را هم به ليست بلندبالاي علل افزايش عمل سزارين اضافه کرد. به‌هرحال عمل سزارين ريسک و زحمت کمتري نسبت به تلاش براي تولد طبيعي يک نوزاد دارد.

ترس‌هاي بي‌مورد
درهرصورت، اول و آخر اين مادر است که تصميم مي‌گيرد نوزاد خود را چه طور به دنيا بياورد. همان‌طور که اگر مادر به روش خاصي اعتقاد داشته باشد دنبال دکتري مي‌گردد که خواسته او را برآورده کند. پس چرا مادران ما بيشتر دنبال روش سزارين هستند؟ دليل عمده آن ترس بي‌مورد است.

درگذشته مادران تا روز آخر بارداري فعاليت مي‌کردند و همين باعث مي‌شد فرآيند طبيعي تولد، راحت حتي در منزل و با حضور يک قابله اتفاق بيفتد؛ اما مادران امروزي به‌محض اطلاع از بارداري به تشخيص خودشان، اطرافيان و بعضي‌اوقات پزشک، از خيلي از فعاليت‌ها محروم و در اصطلاح «استراحت مطلق» مي‌شوند.

همين امر باعث چاقي و کم‌تحرکي و سخت شدن تولد طبيعي نوزاد مي‌شود. طوري که به نظر مي‌رسد با گذر زمان وقتي زايمان طبيعي سخت و دردناک شد به‌جاي پيدا کردن ريشه مشکل، عمل سزارين براي فرار از درد و زايمان راحت، جايگزين مي‌شود.

خوشبختانه در سال‌هاي اخير کمي نگرش به اين ماجرا عوض‌شده است. تعدادي مؤسسه خصوصي و بعضي از بيمارستان‌ها کلاس‌هاي ورزش بارداري و آمادگي پيش از زايمان براي مادران برگزار مي‌کنند تا زايمان طبيعي آن‌ها راحت‌تر بشود.

بعضي باورهاي غلط چند سال اخير که منجر به کم‌تحرکي مادران باردار مي‌شد هم اصلاح‌شده است؛ مثلاً بسياري از متخصصان زنان به مادران باردار توصيه مي‌کنند در ماه نهم بارداري بدون ترس از آسيب ديدن نوزاد، روزي دو ساعت پياده‌روي داشته باشند تا بدن براي زايمان طبيعي و کم درد آماده بشود.

عوارض عمل سزارين
ناآگاهي مادران از عوارض زياد و نامطلوب عمل سزارين هم مزيد بر علت است. اکثر مادران باردار گمان مي‌کنند درد کمتر تنها تفاوت بين اين دو روش است. درحالي‌که نتايج مطالعات جهاني نشان مي‌دهد که سزارين سه برابر بيشتر از زايمان طبيعي براي مادر خطر مرگ به همراه دارد.

در عمل سزارين پوست شکم، عضلات زير آن و ديواره رحم شکافته مي‌شود. عفونت رحم، افزايش ميزان خونريزي، خطرات ناشي از بيهوشي، طولاني‌تر بودن مدت بستري در بيمارستان و دوران نقاهت بعدازآن، دردهاي لگني، ايجاد مشکلات پوستي يا عفونت در ناحيه بخيه‌ها و وخيم‌تر شدن مشکل در زايمان‌هاي بعدي مادر و افزايش احتمال افسردگي، نااميدي و دلسردي پس از زايمان که علت آن طي نشدن فرآيند طبيعي يک زايمان در بدن مادر است.

بعضي از پزشکان احتمال نازايي را هم به مشکلاتي که سزارين براي مادر به وجود مي‌آورد اضافه مي‌کنند.

در کنار عوارض عمل سزارين براي مادر، نوزادان سزاريني بيشتر زردي مي‌گيرند و دچار مشکلات تنفسي مي‌شوند. خطر ابتلا به آسم و آلرژي هم در اين نوزادان بالاتر مي‌رود و از طرف ديگر هم داروهاي بيهوشي مي‌توانند چنين عوارضي داشته باشند.

مادري که قبل از شروع دردهايش، به اتاق عمل مي‌رود و نوزادش را با سزارين به دنيا مي‌آورد، به دليل کاهش ترشح هورمون «کورنيزول» در مادر که وابسته به شروع دردهاي زايماني است، فرصتي براي بلوغ ريه‌هاي نوزاد باقي نمي‌گذارد.

بر اساس تحقيقات علمي، نوزاداني که با روش سزارين انتخابي به دنيا مي‌آيند ۵۰ درصد بيشتر به آسم، ۲۰ درصد بيشتر به ديابت و ۵۰ درصد بيشتر به چاقي مبتلا مي‌شوند./زنان خبر


انتهاي پيام/1020ج

 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن