کد مطلب: 58843
وزارت بهداشت دستورالعملي براي کاهش آمار سقط جنين غيرقانوني ندارد
تاریخ انتشار : 1395/09/03 19:03:44
نمایش : 200
وزارت بهداشت، پس از انتشار نامه ي پزشکان به وزير بهداشت در مورد معضل سقط جنين، جوابيه اي صادر نمود، و اينک گروهي از پزشکان مشغول به خدمت در مراکز بهداشتي درماني استانهاي مختلف کشور نکاتي را پيرامون اين جوابيه بيان نمودند.

به گزارش مشکات برين، پس از انتشار نامه پزشکان به وزير بهداشت در مورد معضل سقط جنين، جوابيه اي از سوي اين نهاد صادر گرديد، اما اينک گروهي از پزشکان مشغول به خدمت در مراکز بهداشتي درماني استانهاي مختلف کشور نکاتي را پيرامون اين جوابيه به شرح زير در اختيار فرهنگ نيوز قرار دادند؛

 
وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکي در فاصله اي اندک پس از انتشار نامه ي پزشکان به وزير بهداشت در مورد معضل سقط جنين، جوابيه اي صادر نمود، که لازم است نکاتي پيرامون آن بيان گردد:
 
۱- در جوابيه ي وزارت بهداشت آمار ۳۵۰ هزار مورد سقط سالانه، خلاف واقع عنوان شده است در حالي که همانگونه که در متن نامه ي مزبور آمده است اين آمار ريشه در اظهارات و مکتوبات مسئولين دفتر سلامت جمعيت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت دارد. به عنوان نمونه در صفحه ي ششم از «رويکردهاي پيشنهادي دفتر سلامت جمعيت در برنامه هاي سلامت باروري براي ارتقاي نرخ باروري کلي» تعداد سقط جنين غيرقانوني و غير شرعي (جدا از موارد قانوني) تا ۳۵۰ هزار مورد برآورد شده است (۱). همچنين آقاي دکتر محمد اسلامي -رئيس اداره ي باروري سالم- در تاريخ ۱۲/۰۵/۱۳۹۴ و در همايش «تبيين سياستهاي کلي جمعيت» ضمن بيان اينکه در سال ۹۱ حدود ۲۲۷ هزار سقط عمدي در کشور گزارش شده است، اين ميزان را تا ۳۵۰ هزار مورد نيز برآورد کرده است (۲).
 
۲- در جوابيه ي مزبور، سه فعاليت وزارت بهداشت به منظور کاهش آمار سقط جنين غيرقانوني به قرار ذيل شمرده شده است:
– برگزاري کارگاه هايي براي توانمندسازي کارکنان حوزه ي سلامت
– تدوين و ابلاغ دستور العملي به منظور کاهش موارد سقط جنين
– دستور العمل ويژه ي بهورزان، مراقبان سلامت و ماماهاي شاغل در حوزه بهداشت که در حال تهيه است.
 
اما در مورد اين سه اقدام بايد متذکر شويم که:
ما پزشکان مشغول به خدمت در مراکز بهداشتي درماني استانهاي مختلف کشور، تاکنون شاهد برگزاري کارگاه آموزشي در موضوع سقط جنين نبوده ايم و به ضرس قاطع عرض مي کنيم که هيچ کارگاهي با موضوع «آموزش مفاهيم و مهارت هاي لازم براي کاهش سقط جنين غيرقانوني» براي پزشک، ماما، پرستار و يا مراقبين سلامت برگزار نشده است. مسئولين محترم وزارتخانه مي توانند براي اثبات اين ادعا اسناد و شواهد برگزاري اين کارگاه ها را در اختيار رسانه ها قرار دهند.
 
همچنين ما جمع پزشکان در فاصله ي انتشار جوابيه ي وزارت بهداشت تاکنون، هرچه در دستورالعمل هاي ارسالي وزارتخانه کنکاش و جستجو کرديم هيچ اثري از «دستورالعمل ويژه براي کاهش سقط جنين» نيافتيم.
 
اما اين که در جوابيه آمده است دستور العملي براي کاهش آمار سقط جنين غيرقانوني در حال تهيه است، خبري مسرت بخش است که آن را به فال نيک گرفته و اميدواريم هرچه زودتر آماده و ابلاغ گردد. البته مهر ماه سال گذشته نيز آقاي دکتر محمد اسلامي خبر از تهيه ي «بسته پيش‌نويس مشاوره براي کاهش آمار سقط جنين» داده بود که قرار بود همان سال اجرايي شود (۳)، ولي چنين نشد. اميد است که دستورالعمل در حال تهيه، به سرنوشت دستورالعمل مذکور دچار نشود.
 
همچنين مرداد ماه سال گذشته نيز آقاي دکتر محمد اسماعيل مطلق –مديرکل دفتر سلامت جمعيت وزارت بهداشت- وعده داده بود که به منظور «کاهش ميزان سقط کلي به ميزان ۱۰ درصد پايه»، براي حفظ بارداري‌هاي برنامه‌ريزي نشده فرهنگ‌سازي صورت خواهد گرفت (۴)؛ امري که البته باز در حد شعار و مصاحبه باقي ماند و اجرايي نشد.
 
۳- آقاي دکتر محمد حسين مير دهقان -مدير کل نظارت و اعتبار بخشي امور درمان وزارت بهداشت- در جوابيه ي منتشر شده گفته اند که از طرق متعددي از موارد سقط غيرقانوني مطلع مي شوند و با عاملين آن قاطعانه برخورد مي کنند. اما يک سوال:
در سال گذشته ۷۱۲۵ مورد سقط قانوني صورت گرفته (۵) و به اذعان وزارتخانه لااقل ۲۰۰ هزار مورد سقط غيرقانوني صورت گرفته است. حال اگر واقعا نظارت ها صحيح و برخوردها قاطع بود، آيا اساسا اين امکان به وجود مي آمد که تعداد سقط غيرقانوني بيست و هشت برابر سقط قانوني شود؟ خوب است که دکتر ميردهقان به منظور تنوير افکار عمومي بگويند که در سال گذشته، پرونده ي تخلف چند پزشک، ماما يا پرستار متخلف را به دليل ارتکاب به جنايت سقط جنين به محاکم قضايي ارسال کرده اند؟
 
۴- آقاي دکتر ميردهقان در اظهاراتشان سامانه ي تلفني ۱۵۹۰ را براي ارائه ي گزارش هاي مردمي در زمينه ي مراکز غيرقانوني سقط جنين اعلام کرده اند. امري مهم و مبارک که بايد بابت آن از ايشان تشکر کرد. اميدواريم مردم بزرگوار ميهنمان از طريق اين سامانه، مراکز غيرقانوني سقط جنين را به وزارت بهداشت گزارش نمايند.
 
ما پزشکان همچنين از زناني که پيش از اين به هر دليل اقدام به سقط جنين غيرقانوني نموده اند و عواقب جسمي، روحي و رواني آن را تجربه کرده اند، درخواست مي کنيم که با گزارش مراکز غيرقانوني سقط جنين و يا مراکزي که ابزار سقط را فراهم مي کنند، جلوي وقوع اين جنايت را گرفته و از اين طريق اسباب آمرزش گناه بزرگ سقط جنين را نيز فراهم آورند.
 
اما نهايتا به مسئولان وزارت بهداشت متذکر مي شويم که آنچه در نامه ي پيشين به عنوان راهکارهايي براي کاستن از آمار بالاي سقط جنين غيرقانوني شمرده شد، حاصل خون دل و زحمت زياد گروهي از همکارانشان بوده است که دقيقا معطوف به کاستي هاي موجود در نظام سلامت کشور تهيه شده است. اميد است که مسئولين محترم وزارتخانه، ارائه ي اين راهکارها را غنيمت شمرده؛ آنها را به بهترين وجه اجرايي نمايند.
 
همچنين انتقادات صورت گرفته به منزله ي ناديده گرفتن فعاليت هاي معدودي نيست که توسط وزارتخانه و به منظور کاهش آمار سقط جنين صورت گرفته است؛ بلکه ما پزشکان در عين قدرداني از اين فعاليت ها معتقديم که اين ميزان فعاليت، ابدا متناسب با آمار فاجعه بار اين معضل نيست.
 
عدم وجود آموزش صحيح، نظارت مسئولانه و برخورد قاطع در مورد معضل سقط جنين، حلقه ي گمشده ي سلامت زنان کشور است. معضلي مديريتي که تن نحيف هزاران جنين مظلوم را به تيغ جنايتکاراني مي سپارد که براي صنعت پرسود و کم خطر سقط جنين سرمايه گذاري کرده اند.
 
در پايان از رسانه هاي متعددي که از افکار و جناح هاي مختلف سياسي، نامه ي پيشين را پوشش دادند و به دور از دعواهاي سياسي رايج، براي ده ها هزار جنين مظلوم دل سوزاندند به غايت تشکر مي کنيم و توفيق مسئولين وزارت بهداشت در مسير غلبه بر معضل سقط جنين غيرقانوني را از خداوند متعال مسئلت داريم.
 
والسلام
 
 منابع:
۱- http://www.ssu.ac.ir/cms/fileadmin/user_upload/Moavenatha/MBehdashti/
salamat_khanevadah/barvary/ruykardha.pdf
۲- http://www8.irna.ir/fa/News/81705944/
۳- http://www.farsnews.com/13940701000431
۴- http://www.farsnews.com/13940513000446
۵- http://www.khabaronline.ir/detail/546425/society/health
 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن