کد مطلب: 58778
دخانيات قاتل مهم جنين و نوزاد در جهان
تاریخ انتشار : 1395/08/22 09:05:04
نمایش : 265
در آستانه برپايي همايش " کاهش مرگ و مير مادر، جنين و نوزاد" عنوان شد که بر اساس آمار سالانه از مجموع 129ميليون نوزاد متولد شده در جهان حدود 22 ميليون نفر با وزن کم به دنيا مي آيند که درمعرض خطر مرگ نيز قرار دارند.

به گزارش مشکات برين پروفسور محمد حسين سلطان زاده، فوق تخصص اطفال و نوزادان و دبير علمي سمينار، در آستانه برپايي همايش ” کاهش مرگ و مير مادر، جنين و نوزاد” گفت: بر اساس آمار، سالانه از مجموع ۱۲۹ ميليون نوزاد متولد شده در جهان حدود ۲۲ ميليون نفر با وزن کم به دنيا مي آيند که درمعرض خطر مرگ نيز قرار دارند.

 
سلطان زاده با اعلام اين خبر گفت: متاسفانه حدود بيست ميليون نفر از اين نوزادان در کشورهاي جهان سوم به عللي همچون مصرف سيگار و دخانيات توسط والدين در معرض خطر هستند.
 
استاد دانشگاه علوم پزشکي شهيد بهشتي با تاکيد بر اينکه مصرف سيگار يکي از عوامل سقط جنين، سندرم مرگ ناگهاني نوزاد، مرگ حين زايمان و تولد نوزاد نارس محسوب ميشود، افزود: علل مرگ و مير مادر، جنين و نوزاد قابل پيشگيري است و خوشبختانه با برپايي دوره هاي لازم براي پزشکان و پرستاران در سراسر کشور، شاهد کاهش چشمگير مرگ و مير کودکان زير پنج سال در دهه‌هاي اخير بوده‌ايم ولي متاسفانه مرگ و مير نوزادان به موازات کاهش مرگ و مير کودکان نبوده است.
 
دبير علمي سمينار کاهش مرگ ومير مادر، جنين و نوزاد که با همکاري دانشگاه علوم پزشکي شهيد بهشتي و به همت بيمارستان فوق تخصصي فرمانيه ۲۰و۲۱ آبان ماه در اين مرکز درماني برگزار مي‌شود، گفت: براساس آمار جهاني دو ميليون و ۸۰۰ هزار نوزاد که اغلب در ماه نخست تولدند، متاسفانه جان خود را از دست مي‌دهند و تقريبا همين تعداد نيز مرده متولد مي‌شوند؛ يعني شاهد مرگ حدود پنج ميليون و پانصد هزار نوزاد در جهان هستيم که قابل پيشگيري است.
 
سلطان زاده با بيان اينکه سالانه حدود هشت ميليون کودک دردنيا مي ميرند که نيمي از آن‌ها زير يکسال و ۸۰درصد در ماه اول تولدند، افزود: بين ۷۰تا۹۰ درصد اين آمار قابل پيشگيري است.
 
وي گفت: با توجه به اهميت موضوع  و امکان زنده نگهداشتن اين رقم از نوزادان، سلسله سمينارهاي  مذکور در کنار برپايي بيش از ۱۷۰ کارگاه احياء نوزادان و سمينارهاي مرتبط  با اهميت شير مادر و تاکيد بر تماس پوست به پوست مادر و نوزاد در اتاق زايمان، تا کنون برگزار شده و اين روند در سراسر کشور به همت دانشگاه هاي علوم پزشکي در حال پيگيري است.
 
اين فلوشيپ بيماري‌هاي عفوني اطفال افزود: اگرچه همکاري وزارت بهداشت و دانشگاههاي علوم پزشکي به منظور توسعه آموزش‌هاي لازم در سراسر کشور موجب کاهش آمار مرگ و مير نوزادان و اطفال شده اما اين روند نيازمند پيشگيري و مداومت است و همچنان عفونت‌هاي دوران بارداري و نوزادي، زايمان زودرس، نقص تکاملي ريه، وزن کم نوزاد و کمبود تخت مراقبت‌هاي ويژه نوزادي(NICU) تهديد جدي محسوب مي‌شود.
 
سلطان زاده تصريح کرد: دوران بارداري حساسترين زمان در آينده نوزاد و کودک است و آموزش نکات مهم و کليدي به متخصصان زنان و زايمان، بيهوشي، اطفال، مامايي، پرستاري و پيراپزشکي مي‌تواند نقش اثرگذاري در کاهش مرگ و مير نوزادان داشته باشد.
 
اين همايش علمي که ۲۰و۲۱ آبان ماه در بيمارستان تخصصي و فوق تخصصي فرمانيه برگزار مي‌شود، حدود هفت امتياز باز آموزي ويژه متخصصان زنان، اطفال، بيهوشي، غدد، مامايي، پرستاري و علوم آزمايشگاهي به ارمغان مي آورد.

منبع: فارس

انتهاي پيام/1020ج
 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن