کد مطلب: 58741
مسير اشتباه زنان اصلاح طلب با هشتگ # نه_ به_کابينه_مردانه_ اعتدال
آيا حضور زنان در مناصب وزارت از اولويت هاي مسائل زنان است؟
تاریخ انتشار : 1395/08/16 11:43:33
نمایش : 254
نگاهي واقع‌بينانه به شرايط و وضعيت زنان نخبه ايران در کنار شرايط کنوني کشور و مسائل و مشکلات آن، ناگزير اين باور را تقويت مي‌کند که اصرار بر موضوع حضور زنان در مناصب عالي مانند وزارت به هيچ‌وجه جزء اولويت‌هاي مسائل کشور يا حتي مسائل زنان نيست.
به گزارش مشکات برين طي روزهاي گذشته و پس از تغييراتي در کابينه دولت يازدهم، فعالان زن فمينيست و اصلاح‌طلب با راه‌اندازي هشتگ نه به کابينه مردانه اعتدال، خواستار استفاده از زنان در کابينه دولت شدند و با اين روش به رييس‌جمهور پيشنهاد دادند وزراي پيشنهادي جديد خود را از ميان زنان برگزيند.

برخي خبرنگاران در پيشنهاد به آقاي روحاني، از او خواستند که براي يک‌بار هم که شده به گزينه انتخاب يک «زن» براي يکي از وزارتخانه‌هاي دولتش فکر کند. براي نمونه نگين باقري، در اکانت توييتر خود نوشت: «سال ۹۲ بعد از شکل‌گيري کابينه مي‌گفتيم حداقل سمت‌هاي ديگه رو به زن‌ها بده. حالا هم موقع ترميم کابينه همينو تکرار مي‌کنيم.»

پرديس عامري، روزنامه‌نگار و فعال فمينيست نيز با لحني ۲پهلو و ضمن کنايه به سوءاستفاده دولت براي کسب رأي زنان در آستانه انتخابات رياست جمهوري، در توييتر خود با همين هشتگ نوشت: «شايد وقتش باشد. رييس‌جمهور که لابد چند ماه ديگر رأي زنان را مي‌خواهد، در جريان ترميم کابينه زنان را وارد و معرفي کند!»

پس از اين، باز هم تلاش اين جريان کمابيش ابتدا با ابراز تأسف و تعجب، و بعد با پيشنهادات بعدي براي رييس دولت، ادامه پيدا کرد. در همين راستا فهيمه ميري، روزنامه‌نگار در توييتر خود نوشت: «هيچ زني نميتوانست گزينه‌اي براي ترميم کابينه باشه؟ چقدر عجيب!» زهرا نژادبهرام، از فعالان زن اصلاح‌طلب هم در اين زمينه گفت: «آقاي روحاني به هر دليلي که من ازشان انتظار پاسخ دارم، هنوز در گام دوم مي‌تواند برنده باشد و معاونان، مشاوران و رييس سازمان ميراث فرهنگي را از زنان انتخاب کنند.»

چندي بعد هم نمايندگان زن مجلس شوراي اسلامي نامه‌اي به آقاي روحاني نوشته و از او خواستند که دست‌کم مديران ارشد وزارتخانه‌ها از ميان زنان انتخاب شوند. وکلاي ملت در اين نامه با يادآوري آنچه آقاي روحاني در زمان انتخابات به آن اشاره داشته و نقش زنان را در ساختار قدرت الزامي دانستند، نوشتند: «در اين برهه حساس و در آستانه انتخابات که به ترميم کابينه روي آورده‌ايد با الزامي نمودن انتخاب معاونت‌ها و مديران ارشد وزارتخانه‌ها از ميان زنان توانمند کشور بارقه اميد را در دل آنان ايجاد کرده و يکي از مطالبات به‌حق حوزه زنان را جامه عمل بپوشانيد.»

بدون شک زنان توانمندي در جامعه حضور دارند که به دلايل گوناگون از جمله نگاه‌هاي سنتي تحقيرآميز به زنان، مجالي براي بروز توانمندي‌هاي خود نداشته‌اند و همچنين تجربه نشان داده است بسياري از مطالبات برحق زنان بدون حضور آنان در جايگاه‌هاي بالاي مديريتي محقق نخواهد شد، چون مردان چنين دغدغه‌هايي را ندارند يا جدي نمي‌گيرند؛ اما نگاهي واقع‌بينانه به شرايط و وضعيت زنان نخبه ايران در کنار شرايط کنوني کشور و مسائل و مشکلات آن، ناگزير اين باور را تقويت مي‌کند که اصرار بر موضوع حضور زنان در مناصب عالي مانند وزارت به هيچ‌وجه جزء اولويت‌هاي مسائل کشور يا حتي مسائل زنان نيست.

از ميان تمام مطالبات و مسائل زنان، اصرار بر حضور آنها در مناصب مديريتي کلان، به اين شائبه دامن مي‌زند که حاميان اين انديشه، بيش از اينکه نگران کل جامعه اعم از زنان و مردان باشند، به مطالبات صنفي مي‌انديشند؛ غافل از اينکه بهبود وضعيت زنان اگر چه نيازمند توجه ويژه است و در صورت جهت‌گيري صحيح، به ارتقاء وضعيت کل جامعه مي‌انجامد، اين بهبود با يک نگاه کل‌نگر حاصل مي‌شود.

مسلماً زنان نيز چون مردان بايد امکان و فرصت آن را داشته باشند که بسته به استعداد و توانمندهاي خود در اداره جامعه نقش ايفا کنند و مسلماً جامعه نيز نيازمند حضور زنان نخبه در اتاق‌هاي فکر و نهادهاي تصميم‌سازي کشور است تا علاوه‌بر طرح دغدغه‌ها و مشکلات جامعه زنان، توانمندي‌هاي خود را براي ارائه طرح‌هاي همه‌جانبه‌نگر با تأکيد ويژه بر مسائل زنان، به کار گيرند. همچنين حضور آنان در بسياري از پست‌هاي مديريتي و مشورتي مورد نياز است تا اجرايي شدن طرح‌ها با دقت و توجه ويژه پيگيري شود، اما هيچ‌کدام از اين بايدها و ضرورت‌ها، اصرار براي حضور زنان به‌عنوان وزير و در مناصب ارشد مديريتي را نتيجه نمي‌دهد.

به اين ترتيب زنان اصلاح‌طلب و فمينيست کشور، حل مسائل مهمي را در عرصه نظري و عملي پيش رو دارند که کسب جايگاه وزارت و مديريت ارشد در قياس با آن به هيچ‌وجه اولويت يا حتي مطلوبيت ندارد؛ اما بعضي اظهارنظرها، تصويري تأمل‌برانگيز و نگران‌کننده از برخي گروه‌هاي حامي حقوق زنان ارائه مي‌دهد؛ تصويري که در آن، دغدغه مهم برخي از نخبگان را نمايش حضور زنان و عقب نيفتادن آنان در مسابقه احراز پست -‌به‌جاي قبول مسووليت- نشان مي‌دهد./ منبع: زنان

انتهاي پيام/1020ج

 

 

 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن