کد مطلب: 58704
توصيه هاي ضروري در زمان آلودگي هوا بعلت گرد وخاک
تاریخ انتشار : 1395/08/12 18:49:42
نمایش : 328
شهروندان عزيز، به علت بروز آلودگي هوا و ميزان بالاي غلظت آلاينده ها و ريزگردها، خواهشمنديم از تردد غيرضرور در محيط بيرون از منزل جداٌ خودداري فرماييد.
به گزارش مشکات برين با توجه به اينکه در چهارمحال و بختياري وزش باد شديد  آغاز شده و گرد و غبار سطح شهر را فراگرفته و آلودگي تقريبا از مرز بحران گذشته رعايت توصيه هاي زير براي شهروندان ضروري است:

1-شهروندان عزيز، به علت بروز آلودگي هوا و ميزان بالاي غلظت آلاينده ها و ريزگردها، خواهشمنديم از تردد غيرضرور در محيط بيرون از منزل جداٌ خودداري فرماييد.

۲-بيماران قلبي و ريوي، ضمن مصرف به موقع داروهاي خود، به هيچ وجه در معرض هواي بيرون قرار نگيرند و از منزل تا برطرف شدن کامل آلودگي هوا بيرون نيايند.

۳-افرداد عادي در صورت کار ضروروي داشتن و نياز به خروج از منزل، حتما از ماسک استاندارد (ماسک هاي دسته، مخصوص گرد و غبار) استفاده نمايند.

۴-بهترين نوع ماسک استاندارد براي حفاظت از سلامت خود در برابر گردوغبار وريزگردها و جلوگيري از ورود آنها به بدن، ماسک هاي دسته(ماسک مخصوص گرد و غبار) است که در داروخانه هاي سطح شهر موجود مي باشد.

۵-انجام هرگونه فعاليت ورزشي در فضاي آزاد و بيرون از منزل در شرايط آلودگي هوا کاملا خطرناک و ممنوع مي باشد.

۶-در چنين شرايطي، سعي کنيد مصرف شير و ساير لبنيات را افزايش دهيد.

۷-با توجه به کاهش ميدان ديد در شرايط گرد و غبار، اگر بنا بر ضرورت در جاده و در حال رانندگي هستيد، ضمن رعايت کامل قوانين، با دقت و سرعت مطمئنه رانندگي کنيد.

۸-در هنگام رانندگي، ضمن مطمئن شدن از بسته بودن کامل پنجره هاي خودرو، تهويه مطبوع خودروي خود را در حالتي قرار دهيد که هواي بيرون وارد نشود.

۹-اگر گرد و غبار شديد شده است و ديد مناسب نداريد، خودروي خود را در مکان مناسب تا ايجاد شرايط بهتر، متوقف نمائيد.

در زمان بروز پديده "گردوغبار" چه بايد کرد؟

 
پديده گردوغبار رويدادي طبيعي است و در بخش هايي از جهان که داراي مناطق خشک و بياباني وسيع هستند ايجاد مي شود. اين پديده که کيفيت هوا و عمق ديد را کاهش مي دهد مي تواند اثرات سويي بر سلامت انسان به خصوص افراد داراي مشکلات تنفسي داشته باشد.

● گردوغبار و تنفس
ذرات گردوغبار از نظر اندازه کاملا متفاوت هستند و از ذرات درشت (غير قابل تنفس) تا ريز ( قابل تنفس) طبقه بندي مي شوند. ذرات درشت گردوغبار حداکثر مي توانند به داخل بيني، دهان و حلق راه پيدا کنند اما ذرات ريز مي توانند به اعماق بيشتر و نواحي حساس مجراي تنفسي و ريه نفوذ کنند. ذرات ريزتر اثرات نسبتاً مهمي بر سلامت انسان مي گذارند. بيشتر ذراتي که در پديده گردوغبار حضور دارند از نوع درشت يا غير قابل تنفس هستند و تهديد جدي براي سلامت مردم ايجاد نمي کند. ولي ممکن است در افرادي که سابقه بيماري هاي تنفسي دارند مانند مبتلايان به آسم و آمفيزم مشکلاتي ايجاد نمايد.

● تماس با گرد و غبار و اثرات آن بر سلامت
متداول ترين نشانه هايي که طي يک پديده گردوغبار مشاهده مي شود تحريک چشم ها و راه هاي هوايي فوقاني است.
در زمان بروز پديده گردوغبار، گروه هاي پرخطر که ممکن است آسيب پذيري بيشتري داشته باشند، عبارتند از: نوزادان، کودکان و نوجوانان، سالخوردگان، افراد مبتلا به بيماري هاي تنفسي مانند آسم و برونشيت و آمفيزم، بيماران قلبي.
قرارگرفتن اين افراد در معرض گردوغبار ممکن است، واکنش هاي حساسيتي و حملات آسم را تشديد کند، مشکلات تنفسي حادي را ايجاد کند، در ايجاد بيماري هاي قلبي و عروقي موثر باشد، طول عمر را کاهش دهد. قرار گرفتن طولاني در معرض ذرات منتقله توسط هوا مي تواند مشکلات تنفسي و ريوي و احتمالا بيماري هاي قلبي ايجاد کند.

● در زمان بروز پديده گرد و غبار چه بايد کرد؟
اقدامات احتياطي زير مي تواند به شما کمک کند تا خود را از اثرات سوء گرد و غبار حفظ کنيد و اثرات نامطلوب اين پديده را بر سلامت خود به حد اقل برسانيد:
از فعاليت درخارج از منزل اجتناب کنيد. اگر الزاما بايستي در هواي آزاد فعاليت کنيد زمان آن را به حد اقل ممکن کاهش دهيد.
از ورزش سنگين به ويژه اگر داراي مشکلات تنفسي و آسم هستيد خودداري کنيد.
در خانه يا محيط هاي بسته بمانيد و درها و پنجره ها را بسته نگاه داريد. درصورت امکان در اماکن داراي سيستم تهويه مطبوع بمانيد.
اگر داراي آسم هستيد يا نشانه هايي مانند کوتاهي تنفس، سرفه و خس خس کردن و درد قفسه سينه را مشاهده کرديد برنامه درماني خود را دنبال کنيد و اگر نشانه ها برطرف نشد با پزشک خود مشورت کنيد.

● ايمني در شرايط بروز پديده گرد و غبار
در زمان بروز اين پديده ميزان ديد به سرعت کاهش مي يابد. اگر در چنين شرايطي در جاده هستيد و کاهش عمق ديد بر توانايي ديد شما تاثير مي گذارد آهسته تر برانيد و در صورت لزوم با توجه کامل به علايم راهنمايي و رانندگي تا بر طرف شدن شرايط حاد، اتومبيل خود را در نقطه امني متوقف نماييد. اگر اتومبيل شما داراي سيستم تهويه مطبوع است آن را در وضعيت چرخش مجدد هوا قرار دهيد تا گرد و غبار ورودي به اتومبيل شما کاهش يابد. توجه به اين موارد مي تواند در کاهش اثرات جانبي گرد و غبار موثر باشد:

براي جلوگيري از آلودگي مواد غذائي و آب آشاميدني استفاده از پوشش مناسب براي مواد غذائي آماده مصرف ضروري است. لازم است مواد غذائي قبل از نگهداري در يخچال از ذرات و گرد و غبار زدوده شوند. براي کاهش تماس با گرد و غبار در محيط زندگي، نظافت روزانه توصيه مي شود.

● آيا استفاده از ماسک در زمان بروز گرد و غبار به ما کمک مي کند؟
ماسک هاي کاغذي معمولي و دستمال نمي توانند جلوي ورود ذرات ريز گرد و غبار به سيستم تنفسي ما را بگيرند و بنابراين استفاده از آن ها توصيه نمي شود. ماسکهاي ويژه اي که با عنوان1 P و 2 P عرضه مي شوند براي اين شرايط تا حدي مناسب است.

در استفاده از ماسک بايد به نکات زير توجه کرد:
پوشيدن آنها باعث احساس گرما شده و معمولا راحت نيست. اگر ماسک بطور کامل اطراف بيني و دهان را نپوشاند، مثلا براي افرادي که محاسن بلندي دارند و راه نفوذ براي هوا باقي باشد، تاثيرچنداني ندارد. اين ماسک ها آلاينده هاي گازي هوا مانند منوکسيد کربن را نمي گيرد. تنفس با استفاده از ماسک از حالت معمولي دشوار تر است و افراد داراي سوابق بيماري قلبي عروقي و تنفسي بايد با پزشک خود مشورت نمايند. استفاده از اين ماسک ها براي افراد سالمي که به ناچار بايد در زمان بروز پديده گرد و غبار در بيرون بمانند، قابل توصيه است.


انتهاي پيام/1020ج
 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن