کد مطلب: 58703
عضو هيات مديره انجمن سرطان‌هاي زنان:
افزايش سن ازدواج و بارداري يکي از عوامل سرطان در زنان است
تاریخ انتشار : 1395/08/12
نمایش : 260
رييس انجمن متخصصين زنان و مامايي ايران گفت: در کشورمان شاهد افزايش سن ازدواج و بارداري هستيم و يکي از عوامل موثر در ايجاد سرطان پستان، زمان اولين بارداري است.
به گزارش مشکات برين اعظم‌السادات موسوي عضو هيات مديره انجمن سرطان‌هاي زنان و رييس انجمن متخصصين زنان و مامايي ايران در گفت و گو با زنان خبر با اشاره به بيماري سرطان پستان عنوان کرد: بعضي از سرطان‌ها هستند که وابسته به جنس هستند و ممکن است فقط در يک جنس ديده شود يا شيوع آنها در يک جنس بيشتر باشد. سردسته اين سرطان‌ها، سرطان پستان است که البته در آقايان هم مي‌تواند ديده شود ولي شيوع آن در زنان بيشتر است به طوري که ميزان شيوع اين سرطان در زنان شامل 97 درصد است و تنها سه درصد به مردان اختصاص دارد

وي افزود: علاوه بر آن، ساير سرطان‌هاي زنان شامل سرطان‌هايي است که در دستگاه توليد مثل خانم‌ها اتفاق مي‌افتد. اين سرطان‌ها خاص زنان است. اهميت اين سرطان‎‌ها اين است که علاوه بر اين که مي‌توانند روي کيفيت و کميت زندگي فرد تاثير بگذارند، به دليل اين که روي باروري تاثيرگذارند، از اهميت اجتماعي هم براي پيشگيري و درمان برخوردارند.

موسوي ادامه داد: با اين که ميزان شيوع اين بيماري در کشور ما 120 در 100هزار و در کشورهاي پيشرفته 200 در 100 هزار يعني از ما بيشتر است و با اين حال در ميزان مرگ و مير مشابهيم. اين مساله به اين دليل است که سرطان‌هاي زنان ما در مراحل پيشرفته‌تر شناسايي مي‌شود و کمتر قابل درمان است در نتيجه آمار مرگ و مير در کشور ما با مبتلايان کمتر، مساوي با کشورهاي پيشرفته است که مبتلايان بيشتري دارند.

عضو هيات مديره انجمن سرطان‌هاي زنان تصريح کرد: در کشورمان شاهد افزايش سن ازدواج و بارداري هستيم و يکي از عوامل موثر در ايجاد سرطان پستان، زمان اولين بارداري است. وقتي بارداري اتفاق مي‌افتد، به دليل اين که سطح هورمون‌هاي ناشي از جفت، بالا مي‌رود، منجر به تکامل سلول‌هاي پستان مي‌شود و اگر اين اتفاق نيفتد، سلولي که کاملا تکامل نيافته باشد، مستعد عوامل بيروني است که ممکن است دخالت کنند و سلول را سرطاني کنند.

وي گفت: معمولا متوسط سني ابتلا به سرطان پستان حدود 49 سال است و در زنان ايراني هم ميانگين آن به همين شکل است البته يکي از عوامل موثر در بروز سرطان پستان، عوامل هورموني و سن بلوغ است و بلوغ زودرس و يائسگي ديررس مي‌تواند بروز سرطان را افزايش دهد اما در دختران ايراني سن بلوغ کاهش پيدا کرده و اين هشداري است که بايد به فکر مواردي مانند کنترل وزن، ورزش، استفاده از ويتامين دي، زينک و روي بود که در آينده به انواع بيماري‌ها از جمله سرطان پستان مبتلا نشوند.

موسوي يادآور شد: براي پيشگيري دو مرحله قائل هستيم، پيشگيري اوليه به اين معني است که بتوانيم از بروز بيماري جلوگيري کنيم. در پيشگيري اوليه، سبک زندگي سالم موثر است و با کنترل وزن، ورزش، رژيم غذايي مناسب، محيط زيست سالم و کاهش استرس مي‌توان از ميزان ابتلا به اين بيماري کاست. پيشگيري ثانويه هم به اين معني است که در مراحل ابتدايي بيماري، آن را بشناسيم و اقدامات لازم را انجام دهيم.

رييس انجمن متخصصين زنان و مامايي ايران مطرح کرد: در دنيا ثابت شده با غربالگري مي‌توان در مراحل اوليه، اين بيماري را شناخت و آن را درمان کرد. غربالگري که دنيا براي سرطان پستان در نظر گرفته، ماموگرافي است که از چهل يا پنجاه سالگي اين کار را انجام مي‌دهند و نشان داده شده کاهش زيادي در مرگ مبتلايان و هزينه‌هاي گزاف درمان دارد.

وي اظهار داشت: درمان‌هاي سرطان پستان اعم از دارو، شيمي درماني، جراحي، راديوتراپي و تقويت سيستم ايمني بدن سنگين است اما خوشبختانه بيمه‌ها پوشش خوبي به مراحل درمان مي‌دهند و حتي داروهايي که ممکن است در بعضي کشورها دسترسي بيمار به آنها مشکل و پرهزينه باشد در کشور ما تحت پوشش بيمه است. حتي بيمه سلامت هم اين هزينه‌ها را متقبل مي‌شود. مخصوصا بعد از طرح تحول سلامت، داروهاي بيماري‌هاي خاص و مراکزي که اين بيماران را پذيرش مي‌کند وضعيت خيلي بهتري دارد.

موسوي افزود: دو عامل در بهبود سرطان پستان موثر است؛ يکي اين که بيمار مطمئن باشد که روش‌هاي درمان موثر است و ديگري حمايت اطرافيان به خصوص همسر زنان مبتلا. شواهد نشان داده زني که از حمايت همسرش برخوردار است بهتر به درمان پاسخ مي‌دهد. سرطان‌هاي زنان ممکن است در روابط زناشويي تاثير بگذارد و اگر همسر اين بيمار به او بي‌توجهي کند، آسيب‌هاي فردي و اجتماعي زيادي براي او به بار مي‌آورد.

عضو هيات مديره انجمن سرطان‌هاي زنان تاکيد کرد: من در بين مراجعانم موارد زيادي را داشته‌ام که زنان از ترک شدن از سوي همسرشان بعد از ابتلا به بيماري خبر داده‌اند، هرچند افرادي هم هستند که از زنانشان هنگام بيماري حمايت مي‌کنند اما اين موارد را هم شاهديم که زنان از بي‌مهري بعد از بيماري گلايه دارند اين در حالي است که اين بيماري مي‌تواند با استفاده از دارو و روحيه خوب مبتلايان، بهبودي کامل براي بيمار در پي داشته باشد.

وي گفت: لازم است تابوي حرف زدن از سرطان پستان شکسته شود و اطلاع‌رساني کافي درباره آن صورت بگيرد و براي اين کار خوب است چهره‌هاي معروفي که دچار اين بيماري هستند از بيماري‌شان حرف بزنند و به جامعه آگاهي‌رساني کنند.

انتهاي پيام/1020ج

 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن