کد مطلب: 58668
پشت پرده سياست‌هاي کنترل جمعيت؛ «ياسمين» زنان ايراني را تهديد مي‌کند
تاریخ انتشار : 1395/08/06 16:51:31
نمایش : 244
در حالي که اجراي سياستهاي کلان جمعيتي با بي‌توجهي مسئولان مواجه است، کارشناسان معتقدند برنامه‌هاي کنترل جمعيت ادامه دارد و توزيع برخي داروهاي ضدبارداري پرخطر براي سلامت زنان از جمله آنهاست.

به گزارش مشکات برين، افزايش خطر لخته شدن خون،  سکته مغزي و حمله قلبي تنها بخشي از عوارض جانبي داروهاضد بارداري است که حتي بدون نسخه و به صورت آزاد در داروخانه‌هاي کشور در حال توزيع است. «ياز» و «ياسمين» از جمله داروهاي پيشگيري از بارداري است که چند سالي است در کشورمان و در ميان خانواده‌ها مورد توجه قرار گرفته و استفاده فراواني دارد. با اين حال بسياري از کارشناسان دارويي و متخصصان حوزه زنان نسبت به عوارض خطرناک اين دارو براي زنان هشدار مي دهند.

 
اين داروها در حالي براساس برخي آمار، رتبه نخست مصرف داروهاي ضد بارداري را در ميان زنان ايراني به خود اختصاص داده است که توزيع و مصرف آنها در بسياري کشورهاي توسعه يافته و حتي برخي کشورهاي آفريقايي غيرمجاز شناخته شده است. همچنين در شرايطي که موضوع جمعيت و لزوم رسيدن به افزايش نرخ باروري به عدد ۲.۱ يعني نرخ جانشيني مورد تاکيد همه کارشناسان حوزه جمعيت حتي مخالفان افزايش جمعيت کشور است، عرضه گسترده داروهايي با چنين عوارض پر خطر، جاي سوال جدي است.
 
طاهره لباف، متخصص ايمونولوژي، زنان و زايمان در مورد خطرات مصرف اين داروهاي پيشگيري از بارداري با اشاره به مکانيزم عملکرد اين داروها گفت: به طور کلي داروهاي ضد بارداري براساس مکانيزم تغيير بالانس هورموني عمل مي کنند. داروهاي «ياز» و «ياسمين» هم بر پايه ترکيب هورمون استروژن و پروژسترون ساختار يافته اند که بالا بودن اين هورمونها در بدن بسيار مضر است.
 
وي بروز بيماري‌هاي قلبي و عروقي و سکته قلبي و مغزي را از جمله دهها عوارض مصرف اين داروها دانست و افزود: اين داروهاي پيشگيري، از خطرناک ترين داروهاي ضد بارداري هستند زيرا سيستم انعقادي خون را دچار اختلال مي کنند.
 
اين متخصص ايمونولوژي، زنان و زايمان با تاکيد بر اينکه چنين داروهاي خطرناکي هرگز نبايد بدون نسخه پزشک به شهروندان ارائه شود، ادامه داد: حتي نسخه پزشک به تنهايي نمي تواند براي مصرف اين داروهاي ضد بارداري کافي باشد بلکه لازم است پزشک پيش از تجويز نسخه، شرح حال کاملي از وضعيت سلامتي فرد تهيه کند و سابقه بيماري‌هاي وي را جويا شود زيرا به عنوان مثال مصرف اين دارو براي افرادي که سابقه بيماري هايي مانند صرع، ميگرن و سرطان داشته باشند بسيار خطرناک است و موارد بسياري گزارش شده که مصرف اين داروها سبب بيدار شدن مجدد سرطان در فرد مصرف کننده شده است. همچنين افرادي که زمينه بيماري هپاتيت را دارند از افراد پرخطر براي مصرف داروهاي پيشگيري از بارداري «ياز» و «ياسمين» به شمار مي روند.
 
وي با اظهار تاسف از اينکه چنين داروهايي مثل «نقل و نبات» در داروخانه هاي سراسر کشور عرضه مي شوند، گفت: سموم ناشي از اين دارو به طور معمول از طريق کبد از بدن دفع مي شود اما اگر فرد مصرف کننده دچار بيماري کبدي باشد، تمام اين مواد خطرناک در بدن وي جمع مي شود و در صورت مصرف متوالي و بلندمدت، آثار بسيار نامطلوبي در سلامت وي خواهد داشت.
 
طاهره لباف خاطرنشان کرد: مشاهده شده است که بسياري از زنان براي به تعويق انداختن دوران قاعدگي خود به دلايل مختلف از جمله ماه رمضان و انجام زيارت و … از اين دارو استفاده مي کنند در حالي که داروخانه ها هنگام عرضه اين دارو، هيچ سوالي غير از رنگ دارو، از شخص مطالبه کننده نمي پرسند.
 
اين متخصص ايمونولوژي، زنان و زايمان در پاسخ به ادعاي برخي متخصصان مبني بر آثار مطلوب مصرف داروهاي ضد بارداري بر درمان برخي بيماريها، افزود: به ندرت ديده شده که مصرف ياز و ياسمين در بهبود علايم برخي بيماريها موثر بوده اما عوارض آن به قدري جدي است که اين نتايج مطلوب به چشم نمي آيد. برخي زنان فريب اين تبليغات را مي خورند و ما مراجعاني داريم که چندين سال متوالي اين داروها را مصرف کرده اند و دچار مشکلات سلامتي فراوان شده اند.
 
وي با اشاره به چالشهاي جمعيتي در کشور و لزوم افزايش نرخ باروري اضافه کرد: در کشوري مانند انگليس که پيشرفته ترين سيستم درماني و بيمه اي را در اختيار دارد، فقط سه نوع قرص پيشگيري به شهروندان ارائه مي شود اين در حالي است که در کشور ما در دوره اي که در اوج تحريم‌ها بوديم و داروهاي حياتي قلب و عروق با هزينه هاي بسيار و با چندين واسطه به کشور مي رسيد، دست‌کم ۱۳ نوع داروي پيشگيري از بارداري به شهروندان ارائه مي شد.
 
لباف با بيان اينکه به نظر مي رسد توزيع اين داروها، ادامه سياستهاي کنترل جمعيت در کشور است، گفت: سازمان ملل از هيچ تلاشي براي کاهش جمعيت ايران کوتاه نيامده است. با اين حال سازمانهاي بين المللي در شعارهاي سال گذشته خود جمعيت را عامل پيشرفت يک جامعه معرفي کرده اند و معتقدند اگر جمعيت نباشد، توليد از بين مي رود و صنعت دچار رکود مي شود. چگونه است که سازمان ملل در  مورد کشورهاي غربي معتقد است جمعيت، عامل ثروت و قدرت است؟ متاسفانه ادامه رويکرد کنترل جمعيت همچنان در کشور ما ادامه دارد و برخي با همين نگاه به دنبال تدوام برنامه هاي کنترل جمعيت هستند که توزيع بي رويه داروهاي ضد بارداري در همين چارچوب قابل تحليل است.
 
وي در مورد علت گرايش روزافزون جامعه به مصرف داروهاي پيشگيري از بارداري ادامه داد: متاسفانه فرهنگي در جامعه ما شکل گرفته است که فرزندآوري عامل افزايش مشکلات خانواده است و اعتقاد به روزي‌دهي از سوي خداوند کمرنگ شده است. همچنين تغيير سبک زندگي در ايران باعث شده است که علاقه به فرزندآوري کاهش يابد. همه اينها در کنار مشکلات اقتصادي سبب شده که تمايل به داشتن فرزند در ميان خانواده ها کم شود و در چنين شرايطي طبيعي است که مصرف داروهاي ضد بارداري روز به روز افزايش يابد و انواع و اقسام آن بدون ضابطه در داروخانه ها توزيع شود.
 
مشاهدات خبرنگار مهر، از داروخانه‌هاي سطح شهر نيز مويد ادعاهاي مطرح شده کارشناسان در خصوص توزيع داروهاي ضدبارداري بدون نسخه است. مراجعه به چندين داروخانه در نقاط مختلف شهر نشان داد ارائه اين داروها بدون نسخه و حتي پرسشي در مورد وضعيت سلامت يا سابقه بيماري فرد ارائه مي شود. محمد از مسئولان يکي از داروخانه هاي تهران با رد ادعاي مضرات داروهاي پيشگيري از بارداري ياز و ياسمين، گفت: به طور روزانه اين داروها را به شهروندان مي فروشيم اما تاکنون گزارشي از عوارض آن نداشته ايم. اصولا تا به حال کسي از مصرف اين داروها گلايه اي نداشته و هر تعداد بخواهند ما مي فروشيم.
 
نازنين يکي ديگر از مسئولان داروخانه هاي پايتخت در اين زمينه با بيان اينکه هر دارويي عوارضي دارد و نمي توانيم ادعا کنيم ياز و ياسمين بدون عوارض هستند، گفت: نمي توانيم به دليل برخي عوارض احتمالي جلوي توزيع يک دارو را بگيريم. ضمن اينکه شهروندان خودشان بايد مراقب سلامتي خود باشند و پيش از خريد و مصرف دارو، اثرات و عوارض جانبي آن را از طريق مشورت با پزشک متخصص جويا شوند.
 
در ميان مراجعات مکرر به داروخانه ها و تقاضاي خريد داروهاي پيشگيري از بارداري تنها يکي از فروشندگان دارو حاضر شد در مورد اثرات منفي اين داروها توضيحاتي را ارائه دهد. رامين که در يکي از داروخانه هاي مرکز تهران مسئول فروش داروهاي بدون نسخه است در اين خصوص گفت: اين دارو عوارض نامطلوبي براي سلامتي دارد و اگر در مدتي طولاني استفاده شود ممکن است اثرات آن جبران ناپذير باشد.
 
وي ادامه داد: متاسفانه سودجويي داروخانه ها و منافعي که فروش داروهاي بدون نسخه براي آنها ايجاد مي کند سبب شده است که به هر تقاضايي پاسخ مثبت بدهند و بدون پرس و جو از متقاضي، هر ميزان دارو را به وي بفروشند. همين عامل باعث شده است که داروهاي ضد بارداري به ويژه ياز و ياسمين بدون حساب و کتاب در داروخانه ها توزيع شود و منافع اقتصادي ناشي از آن موجب سکوت برخي پزشکان هم شده است تا جايي که در مورد عوارض اين داروها کمتر به بيماران و مراجعان خود توضيح دهند. آگاهي از مخاطرات مصرف دارو حق شهروندان است و بايد بدانند دارويي که مصرف مي کنند چه آثاري روي سلامتي آنها دارد.
 
موافقان افزايش جمعيت در کشور همواره متهم به يکجانبه نگري مي شوند
در همين زمينه کبري خزعلي، رئيس شوراي فرهنگي اجتماعي زنان در گفتگو با خبرنگار مهر، با اشاره به اينکه سلامتي نخستين حقي است که براي هر شهروندي مطرح مي شود، گفت: موافقان افزايش جمعيت در کشور همواره متهم به يکجانبه نگري مي شوند و اينکه به حق انتخاب مردم براي فرزند آوردن يا نياوردن احترام نمي گذارند، اين در حالي است که ما هيچ اصرار و اجباري براي بچه دار شدن خانواده ها نداريم بلکه معتقديم بايد به مردم آگاهي لازم داده شود.
 
وي نبود شفافيت در ارائه داروهاي پيشگيري از بارداري را مصداق سوء استفاده از ناآگاهي جامعه دانست و افزود: افرادي که امروزه اين داروها را به طور روزافزون در جامعه توزيع مي کنند همان افرادي هستند که در روند اجراي طرح کنترل جمعيت فجايع زيادي را براي خانواده ها به ويژه زنان ايجاد کردند. ما معتقد به حق انتخاب مردم هستيم تا هر تعداد فرزند خواستند داشته باشند و دولت هم حمايت کند اما در اجراي سياستهاي کنترل جمعيت شاهد بوديم که بدون اطلاع به افراد آنها را عقيم مي کردند.
 
خزعلي ادامه داد: اين شبکه نفوذ همچنان در کشور فعال است و همانطور که صندوق جمعيت ملل متحد با القاي سياستهاي کنترلي در دهه ۶۰ خواهان کاهش جمعيت ايران بود امروز هم به انحاي مختلف همين سياست را ادامه مي دهند که توزيع داروهاي ضد بارداري در وسعت بالا يکي از همين سياستها است.
 
رئيس شوراي فرهنگي اجتماعي زنان تاکيد کرد: اين داروها آزادانه در داروخانه ها توزيع مي شوند و سوال من اين است که چه تعداد زن بايد در اثر مصرف اين داروها سکته کرده و جان خود را از دست بدهند تا مسئولان فکري به حال اين موضوع بکنند؟
 
وي گفت: بر اساس اطلاعات ما در يکي از بيمارستانهاي شمال شهر تهران به طور ميانگين هر هفته يک زن جان خود را به دليل مصرف داروهاي ياز و ياسمين از دست مي دهد که اگر اين آمار را به سراسر کشور تعميم دهيم عمق فاجعه نمايان مي شود. مسئولان در پاسخ به اين سوال مي گويند «مگر در اثر زايمان کسي نمي ميرد؟» اما غافلند که توزيع اين داروها در کشوري که خود واضع سياستهاي کنترل جمعيت براي کشورهاي در حال توسعه است، ممنوع شده و حتي توزيع آن در کشورهاي آفريقايي با اعتراض و راهپيمايي گسترده از سوي سازمانهاي بين المللي مواجه و ممنوع شد.
 
خزعلي با تاکيد بر اينکه توزيع اين دارو از سال ۹۰ در ايران آغاز شده است، گفت: جاي تاسف است دارويي که اثرات منفي آن براي همه دنيا به اثبات رسيده اينگونه در دسترس زنان ايراني قرار گرفته است.
 
در حالي بسياري از کارشناسان و متخصصان در حوزه هاي مختلف بر مضرات مصرف بسياري از داروهاي پيشگيري از بارداري و لزوم جمع آوري از داروخانه‌ها يا توزيع قاعده‌مند آنها تاکيد دارند که ماها العداوي، نماينده صندوق جمعيت سازمان ملل در ايران از وجود چنين داروهايي در ايران اظهار بي اطلاعي مي کند.
 
نماينده نهادي که چند صباحي پيش مسئوليت مستقيم اجراي سياست هاي جمعيتي در کشور را عهده دار بود، در گفتگو با خبرنگار مهر، و در پاسخ به اين سوال که با توجه به تغيير سياستهاي جمعيتي در ايران، آيا سياستهاي صندوق جمعيت ملل متحد در ايران هم دستخوش تغيير شده است يا خير، گفت: ما برنامه هاي خود را با سياستهاي جديد ايران تطبيق داده ايم و اين روند در حال انجام است. صندوق جمعيت ملل متحد مطابق با سياستهاي جمعيتي در ايران سياستهاي خود را برنامه ريزي مي کند و اساس آن اين است که خانواده ها بايد تصميم بگيرند هر چقدر فرزند که مي خواهند، داشته باشند.
 
العداوي با اظهار بي اطلاعي در خصوص توزيع داروهاي مضر پيشگيري از بارداري در داروخانه هاي ايران از سال ۹۰ به اين سو، افزود: ما در اين زمينه اطلاعي نداريم اما از نظر سازمان ملل چنين موضوعي جايز نيست. سازمان ملل در کنار دولتها است و همراه با سياستهاي دولتها کار مي کند. اگر دولتي با مساله اي مخالف باشد، سازمان ملل در اين زمينه دخالتي ندارد.
 
وي در اظهار نظري عجيب در مورد داروهاي ياز و ياسمين هم تاکيد کرد: ما در جريان نيستيم و از نظر سازمان ملل توزيع چنين داروهايي جايز نيست.
 
ناآگاهي نماينده صندوق جمعيت ملل متحد در ايران از وجود داروهاي ضد بارداري که عوارض آن بر همه متخصصان و کارشناسان روشن است علاوه بر اينکه جاي تعجب دارد، اين سوال را در ذهن هر مخاطبي به وجود مي آورد که چطور ممکن است نهادي که به طور مستقيم با سياستهاي جمعيتي در ايران مرتبط است و مدعي همراهي با سياستهاي جمعيتي جديد در کشور است، تا آن اندازه نسبت به رويدادهاي مرتبط با سلامت زنان و جمعيت کشور کم اطلاع باشد.
 
مشخص نيست بايد چه تعداد از زنان کشورمان در اثر عوارض سوء مصرف داروهاي پيشگيري از بارداري جان خود را از دست بدهند تا اين حساسيت در مسئولان به وجود آيد يا دست‌کم توزيع اين داروها بدون نسخه انجام نشود.
 
منبع: ايسنا


انتهاي پيام/1020ج
 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن