کد مطلب: 58648
“پوکي استخوان” بيماري زنانه نيست!
تاریخ انتشار : 1395/08/04 16:36:15
نمایش : 191
بر خلاف تصور بسياري از افراد، پوکي استخوان بيماري زنانه نيست و مردان نيز مي‌توانند به آن مبتلا شوند.

به گزارش مشکات برين زنان نسبت به مردان از تراکم استخواني ظريف‌تري برخوردارند؛ بنابراين تصور رايج اين است که پوکي استخوان بيماري مختص زنان است اما حقيقت اين است که زنان نسبت به مردان تنها بيشتر مستعد ابتلا به اين بيماري هستند.

کارشناسان در بررسي فاکتورهايي که به بروز بيماري پوکي استخوان يا کاهش تراکم آن در زنان منجر مي‌شود عواملي چون تغييرات هورموني در دوران يائسگي، کاهش سطح تستوسترون، استعمال سيگار و مواد الکلي و داشتن سبک زندگي کم‌تحرک را موثر دانسته‌اند.
 
علاوه بر اين هورمون استروژن که از بافت استخوان‌ها در زنان حفاظت مي‌کند در طول دوران يائسگي به شدت کاهش مي‌يابد و در نتيجه آسيب پذيري آنان براي ابتلا به پوکي استخوان افزايش مي‌يابد. در مردان نيز چربي شکمي مي‌تواند فاکتوري مهم در بروز پوکي استخوان باشد. در واقع چاقي نه تنها فاکتور خطرزايي براي ديابت و بيماري قلبي است بلکه مي‌تواند به کاهش تراکم استخوان‌ها هم منجر شود.
 
علاوه بر اين، برخي انواع بيماري‌ها در بروز پوکي استخوان موثر هستند که از آن جمله مي‌توان به آرتريت روماتوئيد، بيماري سلياک، بيماري التهاب روده، بيماري کبد، کليوي و سرطان اشاره کرد.
 
بررسي‌ها حاکي از آن است که پوکي استخوان مي‌تواند عامل بيش از هشت ميليون و ۹۰۰ هزار مورد شکستگي در سال در نقاط مختلف جهان باشد.
 
کارشناسان معتقدند رژيم غذايي و تحرک کافي نقش مهمي در پيشگيري از بروز اين بيماري خاموش دارد. براي اين منظور مصرف محصولات لبني با ميزان چربي پايين، سبزيجات سبز و ميوه‌هاي تازه و از سوي ديگر خودداري از مصرف غذاهاي شور، خوراکي‌هاي حاوي کافئين و غذاهايي با ميزان پروتئين بالا توصيه مي‌شود.
 
همچنين شرکت در فعاليت‌هايي نظير ورزش آيروبيک، يوگا، پياده‌روي و دويدن در پيشگيري از اين عارضه نقش مفيد دارد.
منبع:ايسنا


انتهاي پيام/1020ج
 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن