کد مطلب: 58610
رئيس سازمان صنعت، معدن و تجارت چهارمحال و بختياري
مناطق ژئو پارک و ژئوتوريسم معدن در چهارمحال و بختياري ايجاد مي شود
تاریخ انتشار : 1395/07/30 22:31:39
نمایش : 255
رئيس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان گفت: بزودي چند منطقه ژئوپارک و ژئوتوريسم با هدف حفظ و احياء مناطق معدني استان ايجاد مي شود.
به گزارش مشکات برين سيد نعيم امامي در نشست با کارشناسان بخش معدن سازمان زمين شناسي در شهرکرد اظهار کرد: گزارشات مطالعات مناطق ژئو پارک در اين استان از سال گذشته آغاز شده است و با تکميل بررسي هاي نهايي اين مناطق به شهروندان معرفي مي شود.
وي ادامه داد: هم اينک 183معدن در اين استان وجود دارد که از اين تعداد 102 معدن فعال است و در نيمه نخست امسال بيش از 2.5 ميليون تن مواد معدني از معادن فعال استان استخراج شد.
به گفته وي، مطابق برآوردهاي سال هاي گذشته سالانه حدود 7.5 ميليون تن مواد معدني از معادن فعال استان استخراج مي شود.
امامي با بيان اينکه يکهزار و 560 نفر به صورت مستقيم در بخش معدن در استان مشغول به کار هستند، ميزان سرمايه گذاري انجام شده در معادن چهارمحال و بختياري را 650 ميليارد ريال عنوان کرد.
وي افزود: 6 نوع ماده معدني شامل سنگ هاي تزئيني، سنگ لاشه، سنگ گچ، سيليس، خاک نسوز و مواد اوليه توليد سيمان از معادن استان استخراج مي شود.
بنابر تعريف يونسکو، ژئو پارک گستره اي با مرزهاي آشکار و پهنه کافي که در بر گيرنده چند پديده زمين شناختي کمياب و برجسته بوده و در آن گستره جاذبه هاي طبيعي، تاريخي و فرهنگي ارزشمند نيز يافت مي شود که اين گستره بايد از برنامه هاي مديريت گسترش و بهره برداري از طرح هاي حفاظتي برخوردار باشد و توان بالا بردن سطح اقتصادي جامعه محلي و جلب همکاري هاي مردمي را دارا باشند.
ژئوپارک ها اهداف گسترده اي را دنبال مي کنند که توسعه اقتصادي جامعه محلي از راه گسترش ژئو توريسم، تبيين ارزش و اصالت زمين و طبيعت در انديشه همگان، جلب مشارکت همگاني در حفاظت و نگهداري ميراث زمين شناختي و بالا بردن دانش و آگاهي مردم در مورد علوم زمين، از جمله موارد راهبردي در انديشه برپاکنندگان شبکه ژئوپارک ها است.

انتهاي پيام/1020ج
 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن