کد مطلب: 58479
کدام دختر امام حسين(ع) يک سال کنار قبر شوهرش خيمه زد؟
تاریخ انتشار : 1395/07/13 14:49:12
نمایش : 199
فاطمه با همسرش حسن بن علي(ع)(حسن مثني) که پسر عمويش بود، به همراه پدر بزرگوارش امام حسين(ع) راهي کربلا شد.

به گزارش مشکات برين فاطمه با همسرش حسن بن علي(ع)(حسن مثني) که پسر عمويش بود، به همراه پدر بزرگوارش امام حسين(ع) راهي کربلا شد. پس از واقعه طف و شهادت پدرش همراه عمه اش زينب(س) و ساير بازماندگان آل رسول(ص) به دمشق برده شد و پس از آن وارد مدينه شد.

 
پس از شهادت همسرش(حسن) مدت يکسال در کنار قبر وي خيمه زد و در آن ساکن شد. فاطمه(ع) بانويي بسيار عابد و پرهيزگار بود. ابن سعد در خبري که از راويان فاطمه(س) نقل کرده است، مي نويسد: با دانه هايي که در رشته اي جمع آوري شده بود، تسبيح خدا مي گفت.
 
فاطمه بنت حسين(ع) از خانداني بسيار نيکو بود و اخلاقي ستوده داشت. از خواهرش سکينه بزرگتر بود و از همه افراد به حضرت زهرا شبيه‌تر بود. فاطمه در کربلا شاهد شهادت پدر و برادران و بستگانش بود و همه ظلم‌ها و ستم‌هايي را که بر آل رسول الله (ص) رفت نظاره کرد و به عمه اش زينب(س) پناه برد. مصيبتي که بر او و خانواده اش وارد شده بود، حالتي بالاتر از گريه برايش بوجود آورده بود، ديگر اشک‌هايش خشک شده و صدايش گرفته بود.
 
همراه ساير بانوان و بازماندگان آل پيامبر(ص) به اسارت به کوفه برده شد. استقبال مردان و زنان کوفه از کاروان اسرا بر حزن و اندوه او و خانواده‌اش افزود. سرانجام پس از خطبه عمه‌اش زينب(س) به سخنراني پرداخت.
 
فاطمه با عزم و ايمان و ثبات و يقين براي مردم کوفه سخنراني کرد و پرده از اعمال زشت امويان برداشت و اهل مجلس را به گريه انداخت، به طوري که گفتند: اي دختر پاکان! دلهاي ما را پاره کردي و جگرهاي ما را آتش زدي.
منبع: فارس


انتهاي پيام/1020ج
 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن