کد مطلب: 58288
محقق برگزيده در ششمين جشنواره دستاوردهاي علمي، پژوهشي و فناوري چهارمحال و بختياري:
لزوم حمايت مسئولان از طرح هاي بومي در قراردادهاي تجاري
تاریخ انتشار : 1395/06/29
نمایش : 275
کار آفرين نمونه زن استان گفت: با توجه به جوان بودن فعالان عرصه توليدات علمي در استان و پايين بودن توان رقابت مالي با شرکت‎هاي استان‎هاي بزرگ، از مسئولان خواستار در اولويت قراردادن نيروهاي بومي هستيم.

به گزارش مشکات برين شرکت مهندسين مشاور موج گستر زاگرس يکي از شرکت هاي تابع پارک علم و فناوري است که با مشارکت نيروهاي جوان و متخصص شکل گرفته است و تاکنون موفقيت هاي پژوهشي بسياري داشته است.

محقق برگزيده در ششمين جشنواره دستاوردهاي علمي، پژوهشي و فناوري چهارمحال و بختياري در مصاحبه اختصاصي با مشکات برين ضمن معرفي خود به تشريح زمينه فعاليت خود به عنوان کارآفرين نمونه زن پرداخت.

مديرعامل شرکت مهندسين مشاور موج گستر زاگرس گفت: اينجانب سيده لاله رضوي مديرعامل شرکت مهندسين مشاور موج گستر زاگرس کارشناس ارشد رشته آبخيزداري از دانشگاه تربيت مدرس هستم. شرکت مهندسين مشاور موج گستر زاگرس، به کوشش عده‌اي از کارشناسان بومي استان چهارمحال و بختياري در سال 1385 به صورت شرکت سهامي خاص در اداره ثبت شرکت‌هاي استان چهارمحال و بختياري به ثبت رسيد.

رضوي افزود: با تلاش و پشتکار پرسنل شرکت و عملکرد مثبت در ارائه خدمات فني و تخصصي به کارفرمايان در طي سال‌هاي گذشته شرکت توانسته موفقيت‌هاي ذيل را کسب نمايد:
 اخذ گواهينامه صلاحيت و رتبه‌بندي از معاونت برنامه‌ريزي و نظارت راهبردي رياست جمهوري در تخصص‌هاي آبياري و زهکشي و کشاورزي، منابع طبيعي و دامپروري
اخذ رتبه آب و خاک و امور زير بنايي و شيلات و آبزيان  از سازمان نظام مهندسي کشاورزي و منابع طبيعي
اخذ مجوز طراحي سيستم‌هاي آبياري تحت فشار از دفتر شبکه‌هاي نوين آبياري وزارت جهاد کشاورزي
عضويت در پارک علم و فناوري استان چهارمحال و بختياري
تهيه اسانس با استفاده از گياهان دارويي جهت بالا بردن مقاومت سيستم ايمني ماهي قزل آلا براي اولين بار در کشور
 
زمينه اصلي فناوري شرکت
 
وي با اشاره به زمينه اصلي فناوري شرکت تصريح کرد: استفاده از اسانس گياهان دارويي به منظور تقويت سيستم ايمني ماهي قزل آلاي رنگين کمان عليه بيماري‌هاي باکتريايي آبزي پروري بخش اساسي و در حال رشد از بوم نظام هاي کشاورزي و دام­پروري را در سراسر دنيا تشکيل مي دهد. افزايش تقاضاي ماهي در ابتدا به دليل رشد سريع جمعيت، درآمد ناشي از اين فعاليت و هم­چنين ارجحيت ماهي بر ساير پروتئين­هاي حيواني و سپس دلايل فرهنگي و بهداشتي (سلامتي) رشد اين صنعت را تسريع کرده است.

رضوي گفت: صنعت آبزي پروري بايد موثر و سودآور و داراي حداقل اثرات زيست محيطي باشد. در صنعت آبزي­پروري عوامل بيماري­زا از عوامل كاهش دهنده توليد مي­باشد. براي حل اين مشكل امروزه از محرك­هاي سيستم ايمني استفاده مي­كنند و از آن­جايي كه برخي گياهان دارويي داراي طيف وسيعي از خواص مفيد از جمله تحريك و تقويت سيستم ايمني هستند به همين علت استفاده از آن­ها در مزارع پرورش ماهي سبب بهبود توليد مي­گردد. به دليل اهميت ماهي قزل آلاي رنگين كمان در آبزي پروري ايران به ويژه در استان چهارمحال و بختياري (يکي از قطب هاي توليد ماهيان سردآبي کشور) و اثرات مثبت برخي از گياهان دارويي انحصاري (اندميک) اين استان بر روي سيستم ايمني ماهي قزل آلا و به منظور كاهش مرگ و مير و افزايش بهره وري ، توليد اين محصول انجام مي گيرد
.
 
عملکرد محصول

وي تقويت سيستم ايمني ماهي قزل آلاي رنگين کمان، کاهش چشمگير تلفات ناشي از ابتلا ماهي ها به بيماريهاي باکتريايي، کاهش چشمگير ضايعات زيست محيطي ناشي از مصرف آنتي بيوتيک ها، افزايش توليد سرانه ماهي سراها، بالاتر رفتن ارزش غذايي ماهي هاي مورد استفاده در بازار را از جمله عملکرد محصول عنوان کرد.
 
 
زمينه‌هاي فعاليت شرکت

وي در خصوص زمينه هاي فعاليت شرکت تصريح گرد: اين شرکت مي‌تواند در زمينه‌هاي زير براي مراحل مختلف مطالعات و تهيه نقشه‌هاي اجرايي و نظارت بر اجراي پروژه‌ها ارائه خدمات نمايد:
شبکه‌هاي آبياري و زهکشي، تأسيسات و ابنيه وابسته
مطالعات آب‌هاي سطحي و زيرزميني
مهندسي رودخانه، بندهاي انحرافي و تأسيسات انحراف آب
طرح‌هاي تغذيه مصنوعي و تأسيسات آب و فاضلاب
استفاده از سيستم‌هاي اطلاعات جغرافيايي و سنجش از دور
طرح‌هاي جامع توسعه کشاوزي، منابع طبيعي و دامپروري
مطالعات گردشگري و زيست محيطي
مطالعات ارزيابي و آمايش سرزمين


وي با بيان اينکه شرکت‌هايي که با فعاليت نيروهاي جوان محقق فعاليت خود را آغاز کرده اند، ظرفيت بالايي براي حضور در بازار کشور را دارند از مسئولان خواست در قراردادهاي تجاري خود نيروهاي بومي را در اولويت قرار دهند.

وي افزود: شرکت مهندسين مشاور موج گستر زاگرس يکي از شرکت هاي تابع پارک علم و فناوري است که با مشارکت نيروهاي جوان و متخصص شکل گرفته است و تاکنون موفقيت هاي پژوهشي بسياري داشته است.

محقق برگزيده در ششمين جشنواره دستاوردهاي علمي، پژوهشي و فناوري با اشاره به اينکه اين شرکت داراي رتبه اول آبياري زهي از معاونت برنامه ريزي و نظارت راهبردي دفتر رياست جمهوري و همچنين داراي مجوز طراحي سيستم آبياري تحت فشار از وزارت جهاد کشاورزي است، افزود: يکي ديگر از توليدات امسال اين شرکت، ساخت اسانس گياهان دارويي به منظور بالا بردن مقاومت ماهي قزل آلاي رنگين کمان در برابر بيماريهاي باکتريايي است.

وي افزود: با توجه به جوان بودن فعالان عرصه توليدات علمي در استان و پايين بودن توان رقابت مالي با شرکتهاي استانهاي بزرگ، از مسئولان خواستار در اولويت قراردادن نيروهاي بومي هستيم.


انتهاي پيام/1020ج

 
 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن