کد مطلب: 48221
از پاپيتال، عشقه تا آلوئه ورا
با اين گياهان آسوده بخوابيد!
تاریخ انتشار : 1395/05/30 10:45:44
نمایش : 428
هيچ‌چيزي طاقت‌فرساتر از غلت زدن در تختخواب زماني که خواب به چشمان‌تان نمي‌آيد، نيست. شب‌هاي بي‌خوابي انرژي، بهره‌وري، حس و حال و به‌طور کلي زندگي روز بعد را مختل مي‌کند.
هيچ‌چيزي طاقت‌فرساتر از غلت زدن در تختخواب زماني که خواب به چشمان‌تان نمي‌آيد، نيست. شب‌هاي بي‌خوابي انرژي، بهره‌وري، حس و حال و به‌طور کلي زندگي روز بعد را مختل مي‌کند. همچنين کيفيت بد هوا در خانه که ناشي از آلودگي و ديگر ذرات معلق است نيز بر تنفس تاثير گذاشته و خواب راحت شب را غيرممکن مي‌سازد. با توجه به استرس و مشکلاتي که اين روزه همه ما را درگير خود کرده، اضافه کردن گياهان به محيط خانه و خصوصا اتاق خواب مي‌تواند پيشنهاد خوبي براي تعديل زندگي باشد.

آب دادن، نگاه کردن و لمس بخشي از طبيعت زنده در گوشه‌اي از اتاق لبخند را روي لب‌ها نشانده و روان ما را پاک مي‌کند. خبر خوب اينکه يکي از روش‌هاي کاهش کم‌خوابي گياهان هستند. اينها علاوه بر اينکه شادابي و حس زندگي را با خود همراه دارند، مزاياي ديگري از جمله کاهش استرس، آسودگي و هواي پاکيزه نيز براي ما ايجاد مي‌كنند که هرکدام مي‌تواند بر الگوي خواب تاثيرگذار باشد. ما در اينجا 12 گياه را که به شما کمک مي‌کنند تا خوابي راحت‌تر داشته باشيد، معرفي مي‌کنيم.

1. گاردنيا (Gardenia)
 
با گياهان آسوده بخوابيد! (مرداد)

داراي برگ‌هاي براق و هميشه سبز و گل‌هاي زيبا و خوشبو بوده و استفاده از آن در اتاق خواب معمول است. مطالعات نشان مي‌دهد نگهداري يک گلدان گاردنيا کيفيت بهتر خواب را به دنبال دارد و حتي تاثير آن با قرص واليوم در کاهش استرس و خواب‌آوري برابري مي‌کند. نگهداري از اين گياه نيازمند توجه زياد است تا برگ‌ها و گل‌ها زيبايش دوام خوبي داشته باشند. پس آن را در فضاي روشن با نور غيرمستقيم خورشيد نگهداري كنيد.
 


2. گندمي (Spider Plant)
 
با گياهان آسوده بخوابيد! (مرداد)

گياه گندمي از ديگر پاک‌کننده‌هاي هواست. نتايج تحقيقات نشان مي‌دهد گندمي حدود 90 درصد از آلوده‌کننده‌هاي سرطان‌زاي فرمالدهيد را از بين مي‌برد. همچنين ذرات عطر و بخار را جذب کرده تا مقدار اکسيژن پايدار باشد و خواب راحتي براي اهالي خانه به ‌وجود بيايد. گندمي نيازمند نور غير مستقيم و آبياري دو تا سه بار در هفته است. در گرماي زياد اسپري آب براي اين گياه توصيه مي‌شود.
 

3. سنبل‌الطيب (Valerian)
 
با گياهان آسوده بخوابيد! (مرداد)

گياهي است گلدار و چندساله که گل‌هاي سفيد و صورتي معطر آن در تابستان ظاهر مي‌شوند. همچنين گل‌هاي آن در صنعت عطرسازي و ريشه آن به عنوان دمنوش استفاده مي‌شود. خاصيت شفابخشي عطر گل‌هاي سنبل‌الطيب، خواب سريع و عميقي را براي شما ايجاد مي‌کند. سنبل‌الطيب نيازمند نور به مدت شش ساعت در طول روز از پشت پنجره است.
 

 4. پاپيتال، عشقه (English Ivy)
 
با گياهان آسوده بخوابيد! (مرداد)

گياهي براي پالايش هوا، با رشد راحت و نيازمند نور متعادل است. مطالعات نشان مي‌دهد برگ آن مي‌تواند علائم آلرژي يا آسم را بهبود بخشد و بر کيفيت و کميت خواب تاثيرگذار باشد. اين پيچک هميشه سبز در گلداني آويزان يا بر لبه سطحي مرتفع زيبايي بسياري دارد چون برگ‌هاي آن مانند آبشار سرازير مي‌شود. عشقه براي کودکان و حيوانات خانگي سمي است. پس بايد دور از دسترس آنها قرار گيرد.
 
 
5. ياس سفيد (Jasmine)
 
با گياهان آسوده بخوابيد! (مرداد)

 اين گياه تاثير بسياري بر  بدن و ذهن مي‌گذارد. موجب کاهش استرس و بهبود کيفيت خواب مي‌شود كه به دنبال آن هوشياري و بهره‌وري در طول روز افزايش مي‌يابد. ياس نيازمند خاک مرطوب بوده و در صورت گرمي هوا بايد با اسپري آبپاشي شود؛ البته به‌طوري كه گل‌ها از خيس شدن در امان باشند. بهتر است ياس را در پشت پنجره قرار دهيد.
 

6. اسطوخودوس (Lavender)
 
با گياهان آسوده بخوابيد! (مرداد)

اين گياه داراي گل‌هايي بسيار خوشبوست.  اسطوخودوس خواب را تحريک مي‌كند، استرس و فشار خون را کاهش مي‌دهد و ضربان قلب را آرام مي‌کند.
 

7. اسپاتي فيلوم (Peace Lily)
 
با گياهان آسوده بخوابيد! (مرداد)

علاوه بر ظاهر زيبا، از ديگر گياهاني است که آلوده‌کننده‌هايي چون بنزن، تري‌کلرو اتيلن و فرمالدهيد مضر را فيلتر مي‌کند. رطوبتي که توسط گل‌هاي اين گياه ايجاد مي‌شود، رطوبت هوا را پنج درصد افزايش مي‌دهد. در نتيجه ميکروب‌هاي هوا که مي‌توانند موجب آلرژي شوند را سرکوب مي‌کند. همچنين اين رطوبت، خشکي بيني و گلو در طول شب را از بين مي‌برد. بايد در سايه مناسب خانه (دور از دسترس کودکان و حيوانات خانگي) قرار گيرد و آبياري يک‌بار در هفته برايش کفايت مي‌کند.
 

8. سانسوريا، شمشيري (Snake Plant(Mother-in-Law’s Tongue))
 
با گياهان آسوده بخوابيد! (مرداد)

گياهي است که نگهداري راحتي دارد. در شب اکسيژن منتشر کرده و دي‌اکسيد کربن جذب مي‌کند كه بدين ترتيب هوا را تصفيه کرده و خواب بهتري ايجاد مي‌کند. همچنين اين گياه سموم معمول  در هواي خانه (فرمالدهيد، تري کلرو اتيلن، بنزن) را فيلتر مي‌کند.
 

9. پوتوس طلايي (Golden Pothos)
 
با گياهان آسوده بخوابيد! (مرداد)

اين گياه داراي برگ‌هاي قلبي‌شکل، مرمري و پيچکي بوده و از دسته گياهاني است که هوا را تصفيه و پاکيزه مي‌کند. همچنين کيفيت خواب را افزايش مي‌دهد. اصلا لازم نيست نگران پرورش آن باشيد؛ چراکه چند ساعت نور در طول روز و کمي آب هفته‌اي يک‌بار برايش کافي است.
 

10. آلوئه‌ورا (Aloe Vera)
 
با گياهان آسوده بخوابيد! (مرداد)

مانند گياه زبان مادر شوهر هوا را پالايش کرده و در شب اکسيژن توليد مي‌کند و خواب راحتي براي ساكنان منزل فراهم مي‌آورد. آلوئه ورا  رشد و شرايط نگهداري راحتي دارد و  به سادگي با تقسيم بوته تکثير مي‌شود. اين گياه به آبياري مکرر نيازي ندارد. توصيه مي‌شود آن را پشت پنجره قرار دهيد؛ چراکه نيازمند نور مستقيم طولاني‌مدت است.
 

11. نخل بامبو (Bamboo palm)
 
با گياهان آسوده بخوابيد! (مرداد)

با نام ديگر شامادورا گياهي فوق‌العاده در تميز کردن هواست. با قرار دادن اين گياه در خانه با سموم معلق در هوا و آلودگي‌هاي شيميايي خداحافظي كنيد. با نگهداري اين گياه علاوه بر اينکه از هواي پاکيزه و تازه خانه خود در طول روز لذت مي‌بريد، شب‌ها نيز از خوابي راحت بهره‌مند مي‌شويد. همچنين اين گياه به دليل منشا خود، حس منطقه گرمسيري و گرم را به فضاي خانه مي‌آورد. نگهداري اسپاتي ساده بوده و تنها نيازمند خاک مرطوب(نه غرقاب) و قرار گرفتن در نور غيرمستقيم خورشيد است.
 

12. ژربرا جامزوني (Gerbera Daisies)
 
با گياهان آسوده بخوابيد! (مرداد)

اين گياه با گل‌هاي رنگي و زيباي خود شما را شاداب مي‌کند. همچنين با رنگ‌هاي صورتي، نارنجي، زرد و سفيد هر اتاقي را زيبا مي‌کند. ژربرا شب‌ها اکسيژن آزاد مي‌کند که اگر داراي مشکلات تنفسي يا آلرژي در زمان خواب هستيد، به تنفس راحت شما کمک مي‌کند. اين گياه به توجه زيادي در آبياري و سطح نوري خود نياز دارد.
 

براي تهيه مجله منزل مي توانيد به صورت حضوري از کيوسک هاي روزنامه فروشي سراسر کشور و براي خريد نسخه الکترونيک از وب سايت  taaghche.ir اقدام نمائيد.
 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن